Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Las Nadodrzański ma być jeszcze większą atrakcją dla mieszkańców i turystów. Zielona Góra zawarła umowę z Nadleśnictwem Przytok

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Z informacji Nadleśnictw Przytok wynika, że Las Nadodrzański jest jednym z ostatnich tak dużych i starych kompleksów w okolicy. Liczy prawie 1200 hektarów.
Z informacji Nadleśnictw Przytok wynika, że Las Nadodrzański jest jednym z ostatnich tak dużych i starych kompleksów w okolicy. Liczy prawie 1200 hektarów. Anna Wańczko
Las Nadodrzański znów taki jak przed wojną? W planie są szlaki piesze, ścieżki rowerowe i trasy edukacyjne. Inwestycja ma kosztować prawie 3,5 mln złotych. Nadleśnictwo Przytok udostępnia tereny miastu.

Co warto zobaczyć w Zielonej Górze? Z pewnością Las Odrzański

- Las Nadodrzański to jeden z najcenniejszych przyrodniczo kompleksów leśnych położonych w dolinie Odry - informuje Nadleśnictwo Przytok. Znajduje się około 2 km na północ od miejscowości Krępa i 10 km na północ od centrum Zielonej Góry.
Zobacz to miejsce na mapie:

Jest piękny o każdej porze roku. Ale najpiękniejszy wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia i zieleń drzew jest ostra i soczysta. Między drzewami rozwijają się paprocie, a oko przyciągają kolorowe plamy leśnych kwiatów. Las Odrzański, bo o nim mowa, to niezliczona sieć ścieżek i zakamarków.

Las Odrzański. W tym niezwykłym miejscu można poczuć się jak...

Inwestycje w Zielonej Górze. Rewitalizacja Lasu Odrzańskiego

"W połowie XIX wieku Grunberg Oderwald stanowił atrakcyjne miejsce dla rekreacji mieszkańców miasta. Utworzono alejki spacerowe, miejsca wypoczynku i przydrożne kramy. Odrą pływały statki wycieczkowe, a po starorzeczach i stawach łódki"
- przypomina Nadleśnictwo Przytok. Jest pomysł, aby choć w części przywrócić atmosferę i znaczenie tego miejsca.
W Urzędzie Miejskim w Zielonej Górze została zawarta umowa pomiędzy miastem a Nadleśnictwem Przytok w sprawie udostępnienia zasobów przyrodniczych i terenów rekreacyjnych Lasu Nadodrzańskiego.

- Mieszkańcy muszą mieć dostęp do wysokiej jakości miejsc rekreacji i edukacji przyrodniczej. Musimy wykorzystać też turystyczny potencjał tego miejsca i skupić się na zdrowiu zielonogórzan – powiedział zastępca prezydenta Zielonej Góry Krzysztof Kaliszuk.

Co jest w planie do zrobienia w Lesie Nadodrzańskim?

  • Ma powstać szlak pieszo-rowerowy.
  • Planowane są też tablice informacyjne, wieża/platformy do obserwacji.
  • A także oznakowanie ścieżek dydaktycznych oraz ławki i kosze na śmieci.
  • Przewidziane są też budki dla ptaków i miejsce upamiętniające Otto Mülscha, radnego i leśniczego z dawnej Zielonej Góry.

- Chodzi o minimalną ingerencję w krajobraz i naturalne środowisko. Ta inwestycja nie tylko pozwoli korzystać z edukacyjnych walorów tego miejsca, chodzi także o ochronę przyrody - powiedział nadleśniczy, Maciej Taborski.

Las Nadodrzański. Jedno z ostatnich takich miejsc w okolicy

– Udostępniamy nasze grunty na realizację tego projektu, ponieważ jesteśmy jak najbardziej zainteresowani podniesieniem walorów tego miejsca – podkreśla Michał Makowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Przytok i wyjaśnia, że zawarta umowa zacieśnia współpracę pomiędzy miastem, a Lasami Państwowymi i przynosi korzyści dla obu stron.

– Las Nadodrzański jest miejscem szczególnym. Od wielu lat jest odwiedzany przez szerokie grono turystów, zwłaszcza przy okazji niedzielnego wypoczynku – mówi rzecznik Nadleśnictwa Przytok. – Zależy nam, aby jakość oferowanych usług turystycznych, czyli dostępne wyposażenie i oferta edukacyjna, stały na jak najwyższym poziomie. Uzyskanie środków zewnętrznych na ten cel przez miasto pozwoli tę ofertę, zarówno poszerzyć, jak i podnieść jej jakość.

Z informacji Nadleśnictw Przytok wynika, że Las Nadodrzański jest jednym z ostatnich tak dużych i starych kompleksów w okolicy. Liczy prawie 1200 hektarów.

– Las Nadodrzański jest starym lasem, w którym zachodzą naturalne procesy zamierania i rozpadu. Niestety procesy te są przyspieszone przez susze i owady, które skutecznie eliminują stare drzewa. Las ten się zmienia i będzie zmieniał, a dokładamy wszelkich starań, aby zachować go w takiej formie, w jakiej go wszyscy znamy i oglądamy – podkreśla rzecznik nadleśnictwa.

Zielona Góra stara się o dofinansowanie inwestycji z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Trwa procedura oceny wniosku. wartość projektu to prawie 3,5 mln zł.

Las Odrzański. Z historii miejsca

Nadleśnictwo Przytok informuje, że przed II wojną światową kompleks ten nosił nazwę „Oderwald”, w dosłownym tłumaczeniu „Las Odrzański”. W 1955 roku obszarowi temu nadano nazwę „Las Nadodrzański”.
W historii miejsca ważna jest m.in. ta data: 18 sierpnia 1422 roku. Wówczas "Zielona Góra zakupiła część Łężycy, co pozwoliło rozwiązać spór pomiędzy mieszkańcami Zielonej Góry, a właścicielami Łężycy, toczący się o prawo do wyrębu drzew i wypasania bydła (mieszkańcy Zielonej Góry przez wiele lat użytkowali łężyckie łąki i lasy, lecz nie posiadali żadnego formalnego dokumentu dającego ten przywilej). Sam kompleks Lasu Nadodrzańskiego pierwotnie należał do księcia Henryka IX, który to w roku 1429 sprzedał swoje posiadłość miastu Zielona Góra. Ostatnie, brakujące fragmenty tych ziem Miasto zakupiło w roku 1532 oraz 1543. Cesarz Ferdynand w dniu 1 lutego 1544 roku w Pradze potwierdził nabycie lasów nadodrzańskich (oraz prawo do ich użytkowania) przez Miasto Zielona Góra".
"W połowie XIX wieku Grunberg Oderwald stanowił atrakcyjne miejsce dla rekreacji mieszkańców miasta. Utworzono alejki spacerowe, miejsca wypoczynku i przydrożne kramy. Odrą pływały statki wycieczkowe, a po starorzeczach i stawach łódki".
Źródło: Nadleśnictwo Przytok.

CZYTAJ TAKŻE NA NASZYM PORTALU:

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Gazeta Lubuska. Poszukiwania nastolatek przy Odrze w Słubicach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska