W czwartek wieczorem, 16 kwietnia, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział łagodzenie niektórych obostrzeń. W pierwszej kolejności mają zostać otwarte parki i lasy.
Od 3 kwietnia obowiązywał zakaz wstępu do lasów i parków. Teraz zostanie on zniesiony. - To ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego dla ludzi i tak do tego podchodzimy – podkreślał w czwartek premier Morawiecki. Zaznaczył, że nie jest to zaproszenie do niekontrolowanej rekreacji i nadal trzeba przestrzegać zasady odstępu między osobami, a także noszenie maseczki.
Minister zdrowia, Łukasz Szumowski, podkreślał, że nadal obowiązuje zasada maksymalnego izolowania, które może potrwać jeszcze bardzo długo. Możliwość wyjścia do lasu czy parku ma poprawić naszą kondycję psychiczną, ale trzeba zachowywać się tak, aby nikogo nie narażać na zachorowanie.
Dozwolony jest powrót do niektórych aktywności fizycznych, m.in. biegania, czy jazdy na rowerze.
Nadal niedostępne będą ścieżki edukacyjne, miejsca biwakowe oraz place zabaw.
Zakaz wstępu do lasu – kiedy przestanie obowiązywać?
Do lasów i parków będziemy mogli wchodzić od poniedziałku, 20 kwietnia.
Od poniedziałku, 20 kwietnia będą obowiązywać także nowe przepisy dotyczące handlu, przemieszczania się młodzieży czy liczby wiernych w kościołach. O szczegółach przeczytasz w materiale: Otwarte lasy i parki, zmiany w handlu. Rząd znosi niektóre ograniczenia. Co się zmieni

Jak się zachować w lesie po zniesieniu zakazu wstępu
- Unikaj miejsc szczególnie popularnych
- Na wycieczkę wybierz się w godzinach porannych lub popołudniowych, gdy spacerujących jest mniej
- Dzień powszedni jest lepszy niż weekend, jest szansa, że natkniemy się na mniej osób
- Wybierając się do lasu, unikaj komunikacji miejskiej
- Zachowaj dystans od innych osób
- Nie dotykaj poręczy, stołów, ławek. Nie siadaj na ławkach.
- Po powrocie umyj ręce.
W lasach bez maseczek
W lesie nie ma obowiązku korzystania z maseczki. Decyzje zostały podjęte po rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia - czytamy na stronie Ministerstwa Środowiska.
Ministerstwo Środowiska przekazało wytyczne dyrektorom parków narodowych, by także one były dostępne dla odwiedzających. Dyrektorzy mogą w ramach lokalnego rozpoznania zamknąć określony rejon lub szlak, jednak nie cały park. Pracownicy i straże parków będą informować odwiedzających o wszystkich wyłączeniach.
- Pamiętajmy, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i trzeba zachowywać bezpieczny odstęp. Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma - mówi minister Michał Woś.
Decyzją Rady Ministrów niedostępna pozostaje mała infrastruktura leśna - urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci, wiaty i miejsca biwakowania.
Uwaga! W lubuskich lasach panuje susza
Wchodząc do lasu, należy zachować szczególną ostrożność. W lubuskich lasach panuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Leśnicy apelują o rozwagę, każda iskra, niedopałek może wywołać pożar.
KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE
- Zakażonych114 408+ 740
- Zmarło2 736+ 0
14. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.
- Zakażonych:+33 480(4 886 154)
- Zmarło:+33(105 194)
- Szczepienia:+19 509(51 564 403)
Zobacz wideo: Jak własnoręcznie zrobić maseczkę?
wideo: Dzień Dobry TVN
Wspieramy Lokalny Biznes!
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?