Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lata czekania na szczękę

Tomasz Hucał Aleksandra Łuczyńska, (jaz)
Wanda Krych przyszła do chirurga z wnukiem Marcinem. Do specjalisty też czekała Alicja Lendczyk. - Bardzo dobrze, że tutaj nie ma kolejek - mówią z obie kobiety.
Wanda Krych przyszła do chirurga z wnukiem Marcinem. Do specjalisty też czekała Alicja Lendczyk. - Bardzo dobrze, że tutaj nie ma kolejek - mówią z obie kobiety. fot. Zbigniew Janicki
W poradniach chirurgicznych w Żaganiu i Żarach pacjentów przyjmuje się na bieżąco. Ale na leczenie protetyczne trzeba czekać aż 1.738 dni!

W żagańskim szpitalu powiatowym na drzwiach poradni wiszą nawet specjalne kartki. - Tłumaczymy naszym pacjentom, że musimy ograniczać przyjęcia, ze względu na nowy system rozliczania porad - wyjaśnia dyrektor Piotr Miadziołko. - Porada podstawowa kosztuje nas teraz 4 punkty, a były dwa. Specjalistyczna jest jeszcze droższa, bo za 9 punktów. A limity punktów nie uwzględniły tego wzrostu i szybko je wyczerpujemy - dodaje.

Emerytów nie stać

W Żaganiu najdłuższa kolejka jest do poradni gastrologicznej i chorób płuc -do 56 dni. Do 42 dni czeka się do urologicznej, a ponad 20 dni do onkologicznej, ginekologicznej i ortopedycznej. Praktycznie na bieżąco obsługuje pacjentów poradnia chirurgiczna. Ale na niej też wisi informacja. - Już przekraczamy limit. A kto mi potem to zwróci - poinformował nas w piątek dyrektor Miadziołko, przy poradni chirurgicznej, na szczęście był to ostatni dzień miesiąca.

.

W żagańskim szpitalu rozmawialiśmy z kilkoma pacjentami. Spotkany przez nas emeryt (nazwisko do wiadomości redakcji) na pytanie o specjalistów tylko macha ręką. - Zobaczyłem co się dzieje u laryngologa, to od razu odechciało mi się czekać. Najgorsze, że emerytów nie stać na prywatne porady - opowiada i dodaje, że czasem trzeba czekać, a czasem nawet jechać np. do Nowej Soli. W Żaganiu jest poradnia onkologiczna, natomiast brakuje poradnictwa kardiologicznego. - A choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów - mówi żaganianin.

U chirurga na razie spokojniej. W piątek była tam m. in. Wanda Krych z wnukiem Marcinem. Do chirurga czekała też Alicja Lendczyk. - Zaledwie kilkanaście minut i będziemy przyjęte - cieszą się kobiety.

Brakuje specjalistów

Gorzej jest w Żarach. Owszem w szpitalu wojskowym 105 na bieżąco przyjmowani są pacjenci w poradniach chirurgii ogólnej, ginekologiczno - położniczej, laryngologicznej, stomatologicznej i ortodontycznej oraz w pracowni endoskopii. Ale największe oblężenie przeżywa poradnia neurologiczna, do której na wizytę czeka się 70 dni (w piątek zapisanych było tu 289 pacjentów), oraz endykronologiczna, gdzie czeka się 134 dni (124 pacjentów).

Jednak na najdłuższy, czas oczekiwania muszą się przygotować pacjenci do leczenia protetycznego (bagatela - 1738 dni i 436 pacjentów). Tak więc przed założeniem sztucznej szczęki trzeba uzbroić się w cierpliwość na...5 lat.

- Główne powody tak długiego okresu są ograniczenia ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia - potwierdza Marek Femlak, zastępca dyrektora do spraw medycznych. - Jeśli gdzieś są kolejki to dlatego, że fundusz nie pozwala na przyjmowanie większej ilości pacjentów.

- Inny powód to także brak specjalistów - dodaje dyrektor Sławoimr Gaik.
Lekarz Jerzy Agopsowicz każdego dnia przyjmuje w gabinecie otalaryngologicznym kilkudziesięciu pacjentów. - Na bieżąco. U nas nie ma żadnych przestojów. Dajemy sobie radę.

Pod Szpital na Wyspie podlegają poradnie specjalistyczne w Żarach i w Lubsku. I tak w drugim z miast czas oczekiwania na wizytę jest różny: najdłuższy do poradni neurologii dorosłych- półtora miesiąca, najkrócej do poradni neurologii dziecięcej i reumatologicznej - 2 tygodnie. W Żarach, w każdej z poradni średni czas oczekiwania to dwa tygodnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska