Lato Muz Wszelakich 2020: Halinka Bohuta-Stąpel bohaterką cyklu „Z książką na leżaku”. To będzie wieczór ballady podwórkowej

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Halinka Bohuta-Stąpel – pisarka, aktorka, tłumaczka, autorka scenariusza…
Halinka Bohuta-Stąpel – pisarka, aktorka, tłumaczka, autorka scenariusza… Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
W Bibliotece Norwida w Zielonej Górze spotkamy się z autorką książki „Szacun, panie Jurandot! Ballady podwórkowe na wesoło” - Halinką Bohutą-Stąpel.

Już w czwartek, 23 lipca 2020 r., bohaterką kolejnej odsłony cyklu Lata Muz Wszelakich 2020 – „Z książką na leżaku” w Zielonej Górze - będzie autorka kilku tomików wierszy oraz tekstów i piosenek kabaretowych Halinka Bohuta-Stąpel. Zapraszają: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida i Zielonogórski Ośrodek Kultury.

Spotkanie na żywo i w internecie

Spotkanie z cyklu „Z książką na leżaku” tradycyjnie odbędzie się na dwa sposoby:

  • na żywo – w Sali im. Janusza Koniusza w WiMBP. Obowiązują miejscówki. Rezerwacja: Dział Promocji i Organizacji Wydarzeń WiMBP, nr tel. 68 45 32 635 lub mail: [email protected] Liczba miejsc ograniczona: 50 miejsc!
  • transmisja online – na Facebooku Biblioteki Norwida

Szacun, panie Jurandot!

Czwartkowy wieczór z balladą podwórkową w Sali im. Janusza Koniusza w Bibliotece Norwida połączony z promocją książki „Szacun, panie Jurandot! Ballady podwórkowe na wesoło” (Zielona Góra 2018). Moderatorem będzie red. Elżbieta Wozowczyk-Leszko.
Początek spotkania o godz. 18.00.

O książce „Szacun, panie Jurandot!

…autorstwa Halinki Bohuty-Stapel, wydanej przez Towarzystwo Miłośników Zielone Góry „Winnica”, czytamy: inspirowana jest twórczością ulicznych grajków, a teksty zawarte w niej są literacką próbką niegdysiejszych ballad podwórkowych, choć niektóre z nich osadzone są w teraźniejszości, zahaczającej o nasze, zielonogórskie podwórko (np. Ballada o zielonogórskiej narciarce (…). W tomiku zawarte są także zapisy nutowe linii melodycznych owych ballad, które mogą ubarwić niejedną biesiadę, byleby biesiadnikom towarzyszył zielonogórskiego wina dzban, gitara i dobry humor!

Gala Literacka Winiarka 2018 Zielona Góra

Halinka Bohuta-Stąpel – urodziła się w Poznaniu, studia ukończyła na Politechnice Wrocławskiej. Po przepracowaniu kilkunastu lat w wyuczonym zawodzie (inżyniera elektryka automatyka), zmieniła profesję i od ponad dwóch dekad jest zatrudniona w jednej z zielonogórskich agencji reklamowych. Natura obdarzyła ją także wieloma talentami artystycznymi, które znalazły ujście w pisarstwie, muzyce i sztuce kabaretowej.

Książka „Szacun, panie Jurandot!” została wydana dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Zielonej Góry WINNICA jako forma uhonorowania Haliny Bohuty-Stąpel, laureatki głównej nagrody w Konkursie Literackim o Tematyce Zielonogórskiej w 2017 roku

Zadebiutowała pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku tekstami publicystycznymi i prozą na łamach prasy wrocławskiej oraz studenckiej („Wieczór Wrocławia”, „SIGMA”, „Konfrontacje”). Dotychczas ukazało się siedem książek jej autorstwa. Swoje wiersze, prozę, eseje, formy dramatyczne i tłumaczenia z języka niemieckiego publikowała między innymi w „Pro Libris”, „Pegazie Lubuskim”, „Obrzeżach”, „Gazecie Lubuskiej”.

Jej teksty znalazły się w kilku antologiach wydanych przez Stowarzyszenie Jeszcze Żywych Poetów. Opracowała „Legendę o świdnickich dębach” oraz skomponowała słowa i napisała muzykę do towarzyszącej jej ballady. Przetłumaczyła z języka niemieckiego teksty zielonogórskiego twórcy kabaretowego Ottona Juliusza Bierbauma. Spod jej pióra wyszedł także scenariusz filmowej komedii muzycznej pt. „33 minuty w Zielonej Górze, czyli w połowie drogi”, opartej na oryginalnym tekście XIX-wiecznego śląskiego twórcy Karla von Holteia.

H. Bohuta-Stapel jest również autorką wielu tekstów kabaretowych. W 2017 roku ukazała się płyta „Kameralnie, funeralnie” zawierająca dwanaście autorskich piosenek, wybranych ze spektakli Literackiego Kabaretu HALLO (dawniej Literacki Kabaret Dojrzałych Dam), który tworzy wraz z Aleksandrą Matusiak-Kujawską i Tomaszem Marczewskim.
Jest laureatką międzynarodowych, krajowych i lokalnych konkursów literackich.

„33 minuty w Zielonej Górze…” Rozmowa z tłumaczką i autorką scenariusza Haliną Bohutą-Stąpel i regionalistą Stanisławem Rogalą

Lato Muz Wszelakich: kolejne spotkanie z cyklu „Z książką na leżaku”

  • 30 lipca: Dariusz Kamys i Łukasz Pietsch - „Hrabi. Duszkiem tak” – rozmowa o książce autorstwa: Jakub Jabłonka, Łukasz Pietsch, Tomasz Majer, Dariusz Kamys, Joanna Kołaczkowska, Paweł Łęczuk.
  • 6 sierpnia: Andriej Kotin - „Ścigać sny" – spotkanie z poetą i bardem.
  • 13 sierpnia: Piotr Bukartyk - „Bukartyk. Fatalny przykład dla młodzieży” – spotkanie z udziałem Piotra Bukartyka, który wspólnie z Jakubem Jabłonką i Pawłem Łęczukiem, napisał własną autobiografię.
  • 20 sierpnia: Marcin Radwański - „Kolekcjoner” – promocja kryminału. Prowadzenie: Agnieszka Sobiak.
  • 27 sierpnia: dr Robert Rudiak - „Fenomen Michała Kaziowa. Monografia” – prezentacja publikacji i filmu. Prowadzenie: Eugeniusz Kurzawa.

Tulia znowu w kwartecie i to jakim! Mlynkova zasila zespół!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie