Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lato Muz Wszelakich 2020: Halinka Bohuta-Stąpel bohaterką cyklu „Z książką na leżaku”. To będzie wieczór ballady podwórkowej

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Halinka Bohuta-Stąpel – pisarka, aktorka, tłumaczka, autorka scenariusza…
Halinka Bohuta-Stąpel – pisarka, aktorka, tłumaczka, autorka scenariusza… Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
W Bibliotece Norwida w Zielonej Górze spotkamy się z autorką książki „Szacun, panie Jurandot! Ballady podwórkowe na wesoło” - Halinką Bohutą-Stąpel.

Już w czwartek, 23 lipca 2020 r., bohaterką kolejnej odsłony cyklu Lata Muz Wszelakich 2020 – „Z książką na leżaku” w Zielonej Górze - będzie autorka kilku tomików wierszy oraz tekstów i piosenek kabaretowych Halinka Bohuta-Stąpel. Zapraszają: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida i Zielonogórski Ośrodek Kultury.

Spotkanie na żywo i w internecie

Spotkanie z cyklu „Z książką na leżaku” tradycyjnie odbędzie się na dwa sposoby:

  • na żywo – w Sali im. Janusza Koniusza w WiMBP. Obowiązują miejscówki. Rezerwacja: Dział Promocji i Organizacji Wydarzeń WiMBP, nr tel. 68 45 32 635 lub mail: [email protected] Liczba miejsc ograniczona: 50 miejsc!
  • transmisja online – na Facebooku Biblioteki Norwida

Szacun, panie Jurandot!

Czwartkowy wieczór z balladą podwórkową w Sali im. Janusza Koniusza w Bibliotece Norwida połączony z promocją książki „Szacun, panie Jurandot! Ballady podwórkowe na wesoło” (Zielona Góra 2018). Moderatorem będzie red. Elżbieta Wozowczyk-Leszko.
Początek spotkania o godz. 18.00.

O książce „Szacun, panie Jurandot!

…autorstwa Halinki Bohuty-Stapel, wydanej przez Towarzystwo Miłośników Zielone Góry „Winnica”, czytamy: inspirowana jest twórczością ulicznych grajków, a teksty zawarte w niej są literacką próbką niegdysiejszych ballad podwórkowych, choć niektóre z nich osadzone są w teraźniejszości, zahaczającej o nasze, zielonogórskie podwórko (np. Ballada o zielonogórskiej narciarce (…). W tomiku zawarte są także zapisy nutowe linii melodycznych owych ballad, które mogą ubarwić niejedną biesiadę, byleby biesiadnikom towarzyszył zielonogórskiego wina dzban, gitara i dobry humor!

Gala Literacka Winiarka 2018 Zielona Góra

Halinka Bohuta-Stąpel – urodziła się w Poznaniu, studia ukończyła na Politechnice Wrocławskiej. Po przepracowaniu kilkunastu lat w wyuczonym zawodzie (inżyniera elektryka automatyka), zmieniła profesję i od ponad dwóch dekad jest zatrudniona w jednej z zielonogórskich agencji reklamowych. Natura obdarzyła ją także wieloma talentami artystycznymi, które znalazły ujście w pisarstwie, muzyce i sztuce kabaretowej.

Książka „Szacun, panie Jurandot!” została wydana dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Zielonej Góry WINNICA jako forma uhonorowania Haliny Bohuty-Stąpel, laureatki głównej nagrody w Konkursie Literackim o Tematyce Zielonogórskiej w 2017 roku

Zadebiutowała pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku tekstami publicystycznymi i prozą na łamach prasy wrocławskiej oraz studenckiej („Wieczór Wrocławia”, „SIGMA”, „Konfrontacje”). Dotychczas ukazało się siedem książek jej autorstwa. Swoje wiersze, prozę, eseje, formy dramatyczne i tłumaczenia z języka niemieckiego publikowała między innymi w „Pro Libris”, „Pegazie Lubuskim”, „Obrzeżach”, „Gazecie Lubuskiej”.

Jej teksty znalazły się w kilku antologiach wydanych przez Stowarzyszenie Jeszcze Żywych Poetów. Opracowała „Legendę o świdnickich dębach” oraz skomponowała słowa i napisała muzykę do towarzyszącej jej ballady. Przetłumaczyła z języka niemieckiego teksty zielonogórskiego twórcy kabaretowego Ottona Juliusza Bierbauma. Spod jej pióra wyszedł także scenariusz filmowej komedii muzycznej pt. „33 minuty w Zielonej Górze, czyli w połowie drogi”, opartej na oryginalnym tekście XIX-wiecznego śląskiego twórcy Karla von Holteia.

H. Bohuta-Stapel jest również autorką wielu tekstów kabaretowych. W 2017 roku ukazała się płyta „Kameralnie, funeralnie” zawierająca dwanaście autorskich piosenek, wybranych ze spektakli Literackiego Kabaretu HALLO (dawniej Literacki Kabaret Dojrzałych Dam), który tworzy wraz z Aleksandrą Matusiak-Kujawską i Tomaszem Marczewskim.
Jest laureatką międzynarodowych, krajowych i lokalnych konkursów literackich.

„33 minuty w Zielonej Górze…” Rozmowa z tłumaczką i autorką scenariusza Haliną Bohutą-Stąpel i regionalistą Stanisławem Rogalą

Lato Muz Wszelakich: kolejne spotkanie z cyklu „Z książką na leżaku”

  • 30 lipca: Dariusz Kamys i Łukasz Pietsch - „Hrabi. Duszkiem tak” – rozmowa o książce autorstwa: Jakub Jabłonka, Łukasz Pietsch, Tomasz Majer, Dariusz Kamys, Joanna Kołaczkowska, Paweł Łęczuk.
  • 6 sierpnia: Andriej Kotin - „Ścigać sny" – spotkanie z poetą i bardem.
  • 13 sierpnia: Piotr Bukartyk - „Bukartyk. Fatalny przykład dla młodzieży” – spotkanie z udziałem Piotra Bukartyka, który wspólnie z Jakubem Jabłonką i Pawłem Łęczukiem, napisał własną autobiografię.
  • 20 sierpnia: Marcin Radwański - „Kolekcjoner” – promocja kryminału. Prowadzenie: Agnieszka Sobiak.
  • 27 sierpnia: dr Robert Rudiak - „Fenomen Michała Kaziowa. Monografia” – prezentacja publikacji i filmu. Prowadzenie: Eugeniusz Kurzawa.
od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pierwsza wielka wymiana książek w Chojnicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska