Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łatwiej wypełnisz PIT z dołączoną do "GL" płytą

Marta Czarnecka 68 324 88 16 [email protected]
- Dobry program sam pilnuje, abyśmy nie popełnili podstawowych błędów w rozliczeniu - mówi Dariusz Żurek, właściciel biura rachunkowego Petra w Zielonej Górze
- Dobry program sam pilnuje, abyśmy nie popełnili podstawowych błędów w rozliczeniu - mówi Dariusz Żurek, właściciel biura rachunkowego Petra w Zielonej Górze Marta Czarnecka
W czwartek do "Gazety Lubuskiej" dołączymy płytę "Mój PIT 2011". Dariusz Żurek, właściciel biura rachunkowego Petra, mówi, dlaczego warto skorzystać z takiej pomocy.

- W internecie jest mnóstwo programów do rozliczania podatku. Czy warto z nich korzystać?
- Najlepiej korzystać z tych oferowanych przez profesjonalne firmy. Ryzykownym może okazać się ściąganie go z dowolnego źródła w internecie. Jeżeli nie mamy dobrego rozeznania, warto polegać na programach dołączanych do gazet i czasopism. Zazwyczaj są sprawdzane i testowane przez fachowców, bo gazeta musi gwarantować ich jakość swoją marką. Oczywiście program jest tak dobry, jak programiści i księgowi, którzy go tworzyli. Zawsze istnieje ryzyko błędu, zwłaszcza w bardziej zaawansowanych rozliczeniach. Ale istnieje ono także wtedy, gdy rozliczamy się z ołówkiem i kalkulatorem w ręku.

- Czy na takim programie możemy polegać w 100 procentach?
- One z pewnością pomagają, ale nie zastąpią myślenia. Trzeba znać podstawy prawa, jak choćby to, jakie ulgi nam się należą, jakie zeznanie powinniśmy złożyć... Program zdecydowanie pomoże nam w wielu rubrykach, w których łatwo się pomylić. Formularze PIT są dość skomplikowane. Te same liczby trzeba wpisywać w kilku miejscach, dokonywać obliczeń. Program zazwyczaj jest tak zaawansowany, że sam pilnuje, abyśmy nie popełnili podstawowych błędów. Ponadto sam wyliczy nam kwotę ulgi, na przykład na dzieci. Wystarczy wpisać tylko ich liczbę i nie przejmujemy się resztą.

- Mając płytę, możemy rozliczyć się w dziesięć minut?
- Jeśli mamy jedno źródło dochodów, to nawet szybciej. Poza tym to bardzo wygodny sposób rozliczania. Nie musimy chodzić do urzędu skarbowego czy na pocztę. Elektroniczną kopię można zachować w komputerze, by mieć do niej łatwy dostęp w każdej chwili. A formularz przydaje się dość często, na przykład podczas starania się o kredyt.

- Jakie są najważniejsze zmiany podatkowe w tym roku?
- Na szczęście, nie zabrano nam ulgi na dzieci czy ulgi internetowej. A z nich najczęściej korzystamy. Nie zmieniła się też ich wysokość. W zasadzie możemy przyjąć zeszłoroczne założenia, bo w tym roku rewolucji nie było.

- Jakie dokumenty powinniśmy przygotować?
- Musimy mieć dokumenty, które potwierdzają nasz przychód - wszystkie PIT-y-11 od pracodawców, z którymi zawieraliśmy umowę o pracę, umowę-zlecenie, umowę o dzieło czy inną umowę cywilno-prawną. Zazwyczaj PIT-11 dobrze koresponduje z PIT-ami rocznymi. Rubryki się powielają i są podobnie opisane. Jeśli więc mamy dobrze zrobiony PIT-11, to już łatwo rozliczyć się samodzielnie.

- Czy możemy skorzystać z programu z ubiegłego roku?
- Niestety, nie. Co roku zmieniają się formularze, rodzaje ulg, poziom odliczeń. Dlatego bezpieczniej korzystać z nowej, zaktualizowanej aplikacji. Starą można trzymać tylko po to, by wiedzieć, jak zeznanie wyglądało w ubiegłym roku.

- Czy wysyłając zeznanie przez internet, musimy mieć elektroniczny podpis?
- Nie, wystarczy tylko dysponować zeszłorocznym PIT-em. Program zweryfikuje naszą tożsamość, pytając o przychód z konkretnego pola w zeznaniu z poprzedniego roku. Później z urzędu skarbowego otrzymamy elektroniczne potwierdzenie, że formularz został złożony.

- A jeśli zdarzy się nam błąd?
- Jeżeli jest to tylko zwykła pomyłka, to po prostu wyjaśnia się ją w urzędzie skarbowym. Naprawdę nie ma się czego bać.

ZAPAMIĘTAJ, BO TO WAŻNE

Formularz interaktywny wyręczy nas w wyliczeniach kwoty podatku. Kontroluje też, czy nie przekraczamy limitów ulg. W trakcie wypełniania można zapisać kopię roboczą. Dzięki temu do interaktywnego PIT-37 można wrócić w dowolnej chwili - bez konieczności rozpoczynania wszystkiego od nowa. Dowodem złożenia zeznania przez internet jest urzędowe potwierdzenie odbioru. Trzeba je sobie zapisać w komputerze lub wydrukować i zachować. Zawiera m.in. datę przyjęcia zeznania przez system e-deklaracje. Jeżeli chcemy dostać zwrot nadpłaty podatku na konto, sprawdźmy, czy urząd ma nasz aktualny numer rachunku. W przeciwnym razie musimy złożyć formularz aktualizujący nasze dane ZAP-3.

OTO NAJCZĘSTSZE BŁĘDY

Według urzędników skarbowych, podczas wypełniania PIT-ów co roku popełniamy te same pomyłki. Pamiętajmy, że w zeznaniu podatkowym trzeba wykazać wszystkie podlegające opodatkowaniu dochody i od wszystkich pracodawców. Urząd może łatwo to wykryć na etapie wstępnej weryfikacji zeznania, która dokonywana jest w oparciu o dane już znajdujące się w urzędzie, dlatego nie warto nic ukrywać. Zdarza się nam również zapominać o tym, że większość ulg podatkowych ma limity. Nagminnie zapominamy także o rubryce zawierającej pytanie o cel złożenia zeznania, w której wystarczy tylko postawić krzyżyk.

Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska