MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Laureaci Lubuskiego Lidera Biznesu 2018. Centrum Energetyki Odnawialnej sprosta każdemu wyzwaniu

Urszula Baumann
Urszula Baumann
Rabata podniesiona to tak naprawdę samowystarczalna kapsuła wewnątrz której można uprawiać rośliny nawet podczas srogiej zimy.
Rabata podniesiona to tak naprawdę samowystarczalna kapsuła wewnątrz której można uprawiać rośliny nawet podczas srogiej zimy. Bogdan Kasperski
Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie to jeden z najnowocześniejszych i najlepszych ośrodków badawczo- rozwojowych w Polsce. Od roku działa przy Uniwersytecie Zielonogórskim, wcześniej funkcjonował przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, która w 2017 r. połączyła się z zielonogórską uczelnią. Zatrudnieni tu specjaliści zajmują się przede wszystkim energetyką odnawialną i efektywnością energetyczną. Ich mocną stroną jest projektowanie i badanie instalacji, opracowywanie nowych technologii energetycznych oraz produktów.

Centrum dysponuje kilkoma laboratoriami: technologii cieplnej, technologii elektroenergetycznych, efektywności energetycznej, wielkości energetycznych i przetwarzania energii elektrycznej. Dzięki takiej bazie może prowadzić własne badania, ale też oferować różnego rodzaju usługi, łącznie z doradztwem w zakresie efektywności energetycznej dla firm, miast czy całych gmin.

Przedsiębiorstwa mogą tutaj zlecić badania laboratoryjne, opracowanie nowych produktów czy prototypów urządzeń. CEO oferuje też pomoc w uruchamianiu produkcji, komercjalizacji produktu, kojarzy biznesowych partnerów.

Od 2015 roku CEO jest jednym z naukowych partnerów w programie „ Bon na innowacje”. W wyniku konkursu wyłaniane są najlepsze pomysły, na realizację których firmy otrzymują specjalny voucher. Mogą go wykorzystać w jednym z lubuskich ośrodków badawczych. Program cieszy się dużą popularnością i przynosi wymierne efekty.

Sulechowski ośrodek tylko w 2015 roku opracował wspólnie z przedsiębiorcami 11 technologii. Wszystkie zostały zgłoszone urzędu patentowego. Kolejne edycje programu to realizacja następnych 17 prototypowych rozwiązań. Wśród nich znalazły się m.in. budowa urządzenia do wytwarzania energii z kominów przemysłowych, modułowa ściana grzewcza czy wiata fotowoltaiczna. Na zlecenia jednej z firm powstała też energooszczędna rabata podniesiona, która wygląda jak… przezroczysta kapsuła kosmiczna. W jej wnętrzu, nawet zimą, można uprawiać wrażliwe na niską temperaturę rośliny. Jest bezobsługowa, a jej konstrukcja umożliwia zrównoważoną gospodarkę ciepłem, światłem i wodą. Ciepło pozyskiwane jest głównie z odnawialnych źródeł energii. Rabata trafiła do sprzedaży.

Kolejne opracowanie zdążyło już zebrać laury. Zostało zauważone i nagrodzone podczas Targów ENEX w kategorii „Technologia Przyszłości”. Chodzi o panel fotowoltaiczny z układem odbioru energii cieplnej, który zapewnia gromadzenie wytworzonego ciepła i jednocześnie odpowiednie chłodzenie panelu, co poprawia jego wydajność i zwiększa żywotność.

Specjaliści z CEO na każdym kroku udowodniają, że są gotowi sprostać każdemu wyzwaniu i to niekoniecznie związanemu z branżą energetyczną. Przykład? System e-szewc. To projekt, który może zrewolucjonizować zakupy butów przez internet. Klient otrzyma do domu urządzenie, które pobierze miarę stopy i wyszuka dostępne pasujące modele. Będzie też mógł sam zaprojektować buty swoich marzeń, a po dwóch – trzech tygodniach założyć je na nogi. W Sulechowie zbudowane zostało odpowiednie urządzenie i powstał też dedykowany system informatyczny.

Centrum Energetyki Odnawialnej otrzymało tytuł Lubuskiego Lidera Innowacji w kategorii firm mikro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska