Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lean Tour 2018. Lubuskie firmy wzajemnie się uczą i zdobywają nowe doświadczenia [WIDEO]

Robert Kowalik
W kwietniu wystartowała kolejna edycją Lean Tour. - Ideą spotkań jest zainicjowanie współpracy dużych przedsiębiorstw poprzez wymianę doświadczeń wśród członków grupy - wyjaśnia pomysł Stanisław Owczarek, dyrektor Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej, która wraz z Gorzowskim Ośrodkiem Technologicznym organizuje Lean Tour.

Czym jest Lean Tour i jak doszło do powstania tej inicjatywy?
- Spotkania Lean Tour, to inicjatywa Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przed trzema laty padł pomysł, by zaprosić duże firmy do wspólnych spotkań, w czasie których można dzielić się i wymieniać doświadczeniami na temat zarządzania w zakładach pracy.

To już druga edycja projektu. Zaczynaliście od kilku przedsiębiorstw.
- Przed trzema laty na północy województwa zorganizowaliśmy grupę ośmiu dużych firm, w których kolejno się spotykaliśmy. Tam poznawaliśmy je niejako od wewnątrz. Zwykle wyglądało to tak, że prezes firmy prezentował zakład, później go zwiedzaliśmy poznając proces produkcyjny. Następnie wracaliśmy na salę i dzieliliśmy się spostrzeżeniami. Poszczególne firmy wymieniały między sobą te fakty, na które zwróciły swoją uwagę.

Czy prezesi nie obawiają się, że zdradzają innym swoje tajemnice?
- Firma, która do siebie zaprasza, chce podzielić się swoimi osiągnięciami. Bo przecież lubimy chwalić się tym, co najlepiej nam wychodzi. Pozostali oceniają, czy rzeczywiście tak jest. Zatem firmy wzajemnie się uczą, zdobywają nowe doświadczenia oraz mają możliwość skonfrontowania swoich spostrzeżeń. Co ważne, integrujemy te zakłady. Po takich spotkaniach można przecież do siebie zadzwonić, nie ma zasady konkurencyjności, firmy bardzo chętnie dzielą się wiedzą. Te wzajemne kontakty zostają właśnie dzięki Leat Tour nawiązywane.

Zatem nie ma oporów przed uczestnictwem w projekcie?
- Większość chętnie bierze udział w tych spotkaniach. Na pierwsze w tym roku zaprosiliśmy jako obserwatorów dwóch szefów firm, którzy nie byli przekonani do tej formy szkolenia. Po wizycie w LUG-u, kiedy zobaczyli o co w tym wszystkim chodzi, następnego dnia zgłosili swój akces do projektu. Jest zatem zapotrzebowanie na zaproponowaną przez nas wymianę doświadczeń i działanie.

Mamy za sobą pierwsze w tym roku spotkanie, kto następny?
- 13 kwietnia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie w firmie LUG. W tej chwili mamy 13 firm, które biorą udział w tej inicjatywie. Następne spotkanie odbędzie się w firmie Victaulic w Drezdenku. Będziemy oglądali tam odlewnię żeliwa. Potem raz w miesiącu odbywać się będą kolejne wizyty w następnych zakładach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska