Leczenie łagodnego rozrostu stercza z zastosowaniem lasera dużej mocy w Lubuskim

Materiał informacyjny SPECJALISTYCZNA PRAKTYKA LEKARSKA KRZYSZTOF BROMBER
Łagodny rozrost prostaty (stercza) to najczęściej występujące schorzenie u mężczyzn po 50. roku życia. Kolejnymi pod względem częstości występowania schorzeniami tego narządu u dojrzałych mężczyzn są rak i zapalenie stercza. Co powinno nas mężczyzn zaniepokoić, kiedy udać się do lekarza-specjalisty i dlaczego warto poddać się zabiegowi?

Prostata jest występującym u mężczyzn gruczołem wielkości orzecha włoskiego. Jak każdy gruczoł, odpowiedzialna jest za wytwarzanie i wydzielanie określonych substancji. W przypadku prostaty jest to płyn, będący ważnym składnikiem nasienia męskiego, w którym zawieszone są plemniki. Gruczoł krokowy związany jest z reprodukcją, jednakże jego umiejscowienie może wpływać również na funkcjonowanie układu moczowego. U młodych mężczyzn prostata nie ma wpływu na jego pracę, jednakże u każdego mężczyzny po ok. 45-50 roku życia, stopniowo ulega ona powiększeniu. Lekarze nazywają ten stan łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (BPH). Jak mówi urolog dr Krzysztof Bromber (Klinika „Wiśniowa” w Zielonej Górze i Wielospecjalistyczny Szpital SPZOZ w Nowej Soli) choroby stercza są często bezobjawowe, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Należy je wykonać po 50. roku życia, a wcześniej – w przypadku dodatniego wywiadu rodzinnego lub występowania objawów. - Typowe objawy BPH to słaby strumień moczu, częstomocz, zaleganie moczu i parcia na mocz. W końcu może dojść do zatrzymania moczu i powstawania kamieni pęcherzowych, a także zakażenia – wyjaśnia dr Bromber. - Schorzenie prostaty diagnozuje się badaniem lekarskim, USG pęcherza i stercza, badaniem krwi(PSA) i moczu bądź przepływem cewkowym. Czasem konieczny jest rezonans miednicy małej (MRI) – dodaje urolog z nowosolskiego szpitala.

Wśród mężczyzn rozrost gruczołu krokowego to temat raczej wstydliwy, jednak gdy chodzi o zdrowie, nie należy go bagatelizować, choćby ze względu na konsekwencje. A te, w przypadku zaniedbania leczenia BPH, mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia komfortu życia, zaś w skrajnych przypadkach do zatrzymania moczu, zakażeń czy kamicy. W krańcowych przypadkach dochodzi do zatrucia moczem. Najbardziej powszechnie wykonywanym zabiegiem w Polsce w przypadku rozrostu stercza jest TURP (ang. transurethral resection of the prostate), czyli przezcewkowa elektroresekcja przerośniętego gruczołu krokowego. Jednak jego ograniczeniem jest wielkość stercza (do 80-100 ml ) i dość znaczna liczba powikłań. W przypadku większych prostat wykonuje się klasyczne adnenomektomie (operacje przezbrzuszne). Są one skuteczne, ale niosą jeszcze więcej różnych powikłań, jak nietrzymanie moczu i krwawienie.

Zgodnie z zaleceniem Europejskiego Towarzystwa Urologicznego alternatywą dla obu zabiegów jest wykonanie laserowej enukleacji (wyłuszczenia) gruczolaka stercza z zastosowaniem wysokiej mocy lasera holmowego (lub diodowego). HoLEP (ang. holmium laser enucleation of the prostate) jest znany od lat 90 ub. wieku. Opisał go i nadal wykonuje prof. Peter Gilling z Nowej Zelandii. Taki zabieg wykonywany jest również w Specjalistycznym Centrum Medycznym „Urolog” (Klinika „Wiśniowa”) w Zielonej Górze. Urolog dr Tomasz Maliszewski (Klinika „Wiśniowa” w Zielonej Górze, ZOZ „Urolog” w Koszalinie) wyjaśnia jak wygląda zabieg: – Proszę sobie wyobrazić, że prostata to mandarynka, do której z jednej strony dochodzi cewka moczowa z prącia, a z drugiej pęcherz moczowy. Enukleacja laserowa obrazowo polega na znalezieniu granicy między skórką a miąższem mandarynki i wyłuszczeniu tego miąższu w całości do pęcherza. Wówczas nie tracimy soków, czyli krwi. Następnie bezkrwawo mielimy tą wyłuszczoną prostatę na drobne kawałki i wysysamy na zewnątrz – wyjaśnia dr Maliszewski. – W zależności od wielkości prostaty zabieg trwa 1-2 godziny, jest niskoinwazyjny można go wykonywać w ramach tzw. hospitalizacji jednodniowej. W większości przypadków na drugi dzień po zabiegu usuwamy cewniki, a pacjent może wrócić do domu – dodaje lekarz-urolog.

Dodaj ogłoszenie