Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lecznicza roślina noni

oprac. (mag)
Ludowi uzdrowiciele wykorzystywali każdą ją część, aby uzdrawiać i wzmacniać ciało. Tak dzieje się również i dziś.

Noni to wiecznie zielone drzewo, które osiąga wysokość od trzech do siedmiu metrów. Ma sztywne i twarde gałęzie i duże ciemnozielone liście. Z małych pączków rozwijają się bujne białe kwiaty, z których nastopnie powstają perłowo-białe owoce.

Gdy dojrzewają stają się zielone, a w końcowej fazie nabierają zielonożółtego koloru. Roślina nigdzie nie jest systematycznie uprawiana. Rośnie dziko na terenach Australii, w niektórych tropikalnych regionach Afryki i Ameryki Południowej, na Wyspach Karaibskich, w Chinach, w Malezji, Indiach i Filipinach. Rośnie na prawie całym obszarze Pacyfiku i wszędzie tam stosowana jest przez tubylców jako bardzo skuteczne lekarstwo

Działa antybakteryjnie

Pierwsze zapiski o właściwościach rośliny sporządził w 1769 roku kapitan James Cook, który zetknął się z nim na Hawajach. A Hawajczycy stosowali noni niemalże na wszystko: cukrzyce, choroby serca, nadciśnienie, choroby nerek, ropiejące rany i wszelkiego rodzaju obrażenia ciała. Owoce jadano w czasach głodu, aby poprawić kondycję organizmu.

Na początku XX wieku znowu zainteresowano się noni, ale uwagę od niego odwróciło pojawienie się antybiotyków i syntetycznych środków farmaceutycznych. W 1950 w jednym z magazynów naukowych opisano jego antybakteryjne właściwości.

Na początku lat dziewięćdziesiątych Amerykanie zdecydowali się uprawiać i promować tę roślinę na masową skalę. A badania przeprowadzone przez naukowców m.in. z Niemiec, Francji i Kanady ujawniły przeciwnowotworowe właściwości noni.

Na nadciśnienie i bóle mięśni

Uważa się, że ta roślina to jeden z najważniejszych produktów naturalnych. Działa bezpośrednio poprzez aktywację całego systemu immunologicznego. Produkty noni stają się obiektem coraz większego zainteresowania.

W Polsce można kupić sok z noni. Dawniej liście oraz kora były rozcierane i odcedzane dla uzyskania soku, stosowano go przy problemach moczowych, opuchliznach, oraz bólach mięśni oraz stawów. Wyciąg z liści był wykorzystywany do kontrolowania nadciśnienia krwi oraz zapobiegania powstawania skrzepów. Do leczenia zatorów i zwężania opuchniętych błon śluzowych wykorzystywano korzenie owocu, które działają także uspokajająco i obniżają ciśnienie krwi.

Wyciąg z kwiatów noni sosowano do leczenia stanów zapalnych oczu. A najbardziej znana część noni, owoc, ma mnóstwo zastosowań, na przykład, w leczeniu gruźlicy, artretyzmu oraz reumatyzmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska