Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lek pomaga przedłużyć życie chorych na raka piersi. Ale w Polsce nie jest stosowany...

Sandra Soczewa
Adam Ostrowski to onkolog ze szpitala w Gorzowie.
Adam Ostrowski to onkolog ze szpitala w Gorzowie. Sandra Soczewa
- W I, II i III stadium choroby jesteśmy w stanie wygrać. W chorobach nowotworowych czas odgrywa bardzo ważną rolę - mówi Adam Ostrowski.

- Najnowszym lekiem podawanym przy leczeniu raka piersi jest Pertuzumab. Jest skuteczny?
- To kolejny lek w katalogu możliwych do stosowania w raku piersi. Działaniem zbliżony jest do trastuzumabu. Jest przeciwciałem monoklonalnym skutecznym u pacjentek z dodatnim receptorem HER-2. Wyniki badań z tym lekiem są bardzo zachęcające. Wykazano, że ten lek stosowany u pacjentek z rozsianym rakiem piersi może przedłużyć ich życie. Rak piersi występuje w czterech stopniach zaawansowania. W stopniach I, II i III nie ma jeszcze przerzutów odległych. IV stopień choroby równoznaczny jest z występowaniem przerzutów odległych. To choroba rozsiana, której wyleczyć się nie da. Pacjentkę można jednak leczyć, by przedłużyć życie i poprawić jej komfort życia w chorobie. Leczenie zaawansowanego raka ma charakter paliatywny. Jednym z elementów leczenia, który można zastosować, jest właśnie pertuzumab, chociaż na dzisiaj nie jest dostępny w Polsce.

- Jakie są dostępne metody terapii wykorzystywane przy walce z rakiem piersi wśród Lubuszanek?
- Wszystkie, jakie tylko są dostępne w Polsce. Po pierwsze ważne jest wczesne wykrycie choroby, w którym pomocne będzie samobadanie piersi lub badanie przez lekarza, w tym lekarza rodzinnego. Powinniśmy przełamać naszą mentalność i zrozumieć, że jest to tak samo podstawowe badanie jak osłuchanie serca. Istotna jest też mammografia i/lub USG piersi.

- Jakie są kolejne etapy leczenia?
- Kolejna jest poszerzona diagnostyka. Czyli weryfikacja w biopsji zmian guzowatych w piersi. Pobrany wycinek dopiero po zbadaniu go pod mikroskopem pozwala rozpoznać lub wykluczyć nowotwór. To badanie pozwala też na określenie stopnia złośliwości raka i określenie występowania pewnych receptorów, które są istotne w prognozowaniu i dalszym leczeniu choroby. Podstawową metodą leczenia jest leczenie operacyjne. To stały element skutecznego leczenia raka piersi. Bez leczenia chirurgicznego nie ma możliwości wyleczenia raka. W oparciu o pobrany materiał chirurgiczny oceniamy dokładny stopień zaawansowania choroby. Następnie włączane jest leczenie uzupełniające, które zazwyczaj ma charakter pooperacyjny. Dobór tego leczenia jest indywidualny. Pacjentka poddawana jest chemioterapii i hormonoterapii oraz leczeniu biologicznemu. Dodatkowo stosuje się też radioterapię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska