Lekarz zielonogórskiego pogotowia chce wyrównania 500 plus za okres ciąży. Jest ojcem trojga dzieci

Urszula Baumann
Urszula Baumann

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Robert Górski, lekarz pogotowia i radny z Zielonej Góry, złożył wniosek o wyrównanie 500 plus za okres ciąży w związku z opublikowaniem wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Kontrowersyjny zapis

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest wciąż szeroko komentowany, a przez wiele osób wręcz krytykowany. Ograniczył on znacznie prawo kobiet do aborcji. W uzasadnieniu wyroku znalazło się stwierdzenie, że zarodek od momentu poczęcia jest już dzieckiem. To właśnie ten zapis skłonił Roberta Górskiego, ojca trojga dzieci, do złożenia wniosku do urzędu miasta o wyrównanie świadczenia 500 plus za okres ciąży.

"W związku z publikacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22.10.2020 r. (sygn. akt K 1/20), z którego wynika, że zarodek jest dzieckiem poczętym, zwracam się z prośbą o wyrównanie z programu "Rodzina 500+" za okres ciąży moich trojaczków poczętych 30.05.2016 r., a urodzonych 17.12.2016 r." – możemy przeczytać w dokumencie.

O decyzji miasta w tej sprawie będziemy informować.

Wniosków wyrównanie 500 plus jest więcej

Z podobnym wnioskiem wystąpił poseł Lewicy, Marek Rutka. Informacja o tym obiegła internet i była mocno komentowana. Ludzie zaczęli się nawet skrzykiwać, żeby zasypać urzędy wnioskami. Sam poseł opublikował na Facebooku wzór pisma o wyrównanie 500 plus.

Wniosek o przeliczenie emerytury

Do ZUS-u wpłynął także wniosek o przeliczenie i dopłatę do emerytury. Chodzi o zaległe 9 miesięcy, liczone nie od urodzenia, a od poczęcia. Mieszkaniec województwa dolnośląskiego, który wysłał takie pismo, powołuje się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, że życie człowieka zaczyna się wraz z poczęciem.

(...) dowiedziałem się z wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, iż życie człowieka zaczyna się wraz z poczęciem. Tym samym wiek emerytalny uzyskałem 9 miesięcy wcześniej niż wynika to z aktu urodzenia - urodziłem się po 9 miesiącach ciąży. Tym samym ZUS źle wyliczył moment, w którym osiągnąłem wiek emerytalny - powinien posługiwać się datą od początku życia - poczęcia, a nie data urodzenia - pisze mężczyzna z Dolnego Śląska, którego cytuje „Gazeta Wrocławska”.

Zielona Góra. Lekarze z pogotowia ratunkowego tworzą sami pu...

Dodaj ogłoszenie