Leki 2018. Ubywa aptek, leki są coraz mniej dostępne

  Leki 2018. Ubywa aptek, leki są coraz mniej dostępne

  Zbigniew Biskupski AIP

  Strefa Biznesu

  Aktualizacja:

  Strefa Biznesu

  Leki 2018. Ubywa aptek, leki są coraz mniej dostępne

  ©Marek Szawdyn / Polska Press

  Jeden ze sztandarowych programów Prawa i Sprawiedliwości - Apteka dla aptekarza - po zaledwie miesiącach funkcjonowania trudno uznać za dobrą zmianę. W nowych osiedlach apteki nie powstają w ogóle, stare znikają. Na dodatek coraz trudniej kupić wiele rzadszych leków - dodajmy rzadszych, ale ratujących życie. A będzie coraz gorzej, bo to dopiero początek tych niekorzystnych trendów.
  Leki 2018. Ubywa aptek, leki są coraz mniej dostępne

  ©Marek Szawdyn / Polska Press

  - Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, zwana potocznie „apteką dla aptekarza”, wprowadziła najbardziej przeregulowany i restrykcyjny model rynku aptecznego, niespotykany w rozwiniętych krajach, „zabetonowała” rynek aptek i zaczyna wpływać na spadek ich liczby oraz wzrost cen leków. Pierwsze pokazują dane Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia, drugie -
  dane PEX Pharma Sequence. Nie przyniosła natomiast żadnego z efektów zapisanych w projekcie nowelizacji – mówi dr Dobrawa Biadun, radca prawny, ekspertka ds. polityk publicznych Konfederacji Lewiatan.

  Leki 2018. Mamy już przykłady aptek, które z uwagi na wypowiedzenie umowy najmu oraz regulacje wprowadzone przez ustawę, zostały lub zostaną zlikwidowane.

  Przeczy to zapewnieniom wyrażanym na etapie wprowadzania nowego Prawa farmaceutycznego, zgodnie z którymi zmiana prawa miała dotyczyć tylko i wyłącznie nowych aptek, które powstaną po wejściu w życie przepisów. Potwierdza zaś argumenty przedsiębiorców, że w nowych warunkach prawnych aptekę można tylko stracić, i to nie ze swojej winy.

  - Nowe przepisy miały zapewnić powstawanie nowych aptek na terenach słabiej zaludnionych. Jak wynika z danych otrzymanych od wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, liczba wniosków o wydanie nowych zezwoleń złożonych po wejściu w życie ustawy jest znikoma, co spowoduje, że żądany efekt najprawdopodobniej nie zostanie osiągnięty. Tak samo jak zahamowanie wywozu leków deficytowych – ten nielegalny proceder w żaden sposób nie osłabł po wprowadzeniu regulacji. Świadczy to o pozorności argumentacji projektodawców. Cel w postaci „repolonizacji aptek i wyrwania ich z rąk obcego kapitału” od początku brzmiał demagogicznie. Przed uchwaleniem zmian w prawie 96 proc. aptek należało do polskich przedsiębiorców3 - dodaje dr Dobrawa Biadun.

  Coraz trudniej o leki


  Apteka dla aptekarza 2018. Wbrew deklaracjom Ministerstwo Zdrowia dalej nie potrafi zlikwidować procederu wywozu leków za granicę gdzie spekulanci sprzedają je nawet czterokrotnie drożej. Z badań przeprowadzonych przez instytucję ABR SESTA wynika, że w ciagu kilkunastu ostatnich miesięcy coraz bardziej spada dostępność leków na zamówienie. Jak wykazałyankiety, o ile miesiące temu mocno poszukiwane leki dostepne tylko na zamówienie można było znaleźć w 39 proc. badanych aptek, to na poczatku 2018 roku tylko w 14 proc.

  Przeczytaj koniecznie:


  PiS wycofuje się z zamiaru wymiany kodeksu pracy na nowy. Ale i tak zapowiadane zmiany wprowadzi, nowelizując stary kodeks. Przede wszystkim ozusują każdą zarobioną złotówkę. Chcesz wiedzieć więcej, po prostu kliknij w ten tekst!

  Mając na względzie sytuację, która staje się coraz bardziej dramatyczna, Konfederacja Lewiatan zapelowała do ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego o pomoc i wsparcie w nowelizacji prawa farmaceutycznego, aby umożliwić dalszy rozwój branży aptecznej.

  Leki 2018. "Negatywne skutki obowiązujących obecnie przepisów odczuwają pacjenci i przedsiębiorcy. Zmiana przepisów oznaczałaby realizację ideałów Konstytucji dla biznesu, której nadrzędnym celem jest wsparcie polskich firm." - piszą autorzy apelu.

  Przeczytaj koniecznie:


  Kolejne korzystne zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Można dostać nawet 3 tys. zł dofinansowania na... Wszystkiego o kolejnych zmianach na plus w KDR dowiesz się, klikając po prostu w ten tekst!

  PRZECZYTAJ, BO WARTO:


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »