Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekkie drugie danie i trochę słodkości

(staw)
Fot. DiGiTouch
List z przepisami świątecznymi od pani Krystyny Borówki przeszedł do redakcji na dwa dni przed Wielkanocą, ale przecież są to dania tak naprawdę na różne okazje. Dlatego zapraszamy do ich wykorzystania w kuchni.

Autorkę nagradzamy zestawem przypraw Galeo i książką kucharską, a Czytelników zapraszamy do uczestnictwa w konkursie i doradzaniu innych w przygotowaniu potraw. Przepisy prosimy przysyłać na adresy: "Gazeta Lubuska", al. Niepodległości 25, 65-042 Zielona Góra, z dopiskiem "przepisy kulinarne" lub [email protected]

ROLADKI RYBNE Z WARZYWAMI

Składniki: 1 kg niedużych filetów rybnych, 2 marchewki, ½ selera, 1 pietruszka, 2 liści laurowe, 10 ziaren pieprzu, 1 jajko, czerstwa bułka, sól, sok z cytryny, 2 ogórki kiszone, papryka czerwona, cebula, bułka tarta, olej do smażenia.

Przygotowanie: w litrze wody gotujmy jeden płat ryby z marchewką, selerem, pietruszką, liśćmi laurowymi i ziarnami pieprzu. Pozostałe filety solimy i skrapiamy sokiem z cytryny. Przykrywamy i odstawiamy w chłodne miejsce. Ugotowaną rybę z warzywami mielimy w maszynce. Dodajemy namoczoną i odciśniętą bułkę i jajko. Wyrabiamy, przyprawiamy solą i pieprzem. Filety rozkładamy na desce i smarujemy przygotowanym farszem, układamy paseczki ogórka, cebuli i papryki. Każdy kawałek rolujemy i owijamy nitką lub spinaczem. Obtaczamy w tartej bułce i smażymy na oleju.

KOTLECIKI DROBIOWE SIEKANE

Składniki: ½ kg filetów z kurczaka, 250 gram pieczarek, natka pietruszki, starty żółty ser, 2 łyżki majonezu, vegeta do smaku, 2-3 jajka, 2-3 łyżki mąki, 1 łyżka masła, tłuszcz do smażenia.

Przygotowanie: jajka mieszamy z majonezem, serem żółtym, mąką, posiekaną natką i vegetą. Oczyszczone pieczarki ścieramy na tarce o dużych oczkach i smażymy na maśle, aż woda odparuje. Mięso kroimy w drobną kostkę. Mieszamy z pieczarkami i masą jajeczną, na 2 godziny wstawiamy do lodówki. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz. Łyżką nabieramy masę mięsno-jajeczno-pieczarkową i smażymy nieduże kotleciki. Podajemy od razu po usmażeniu, z makaronem lub ryżem. Doskonale smakują z sałatą lodową z oliwkami i sosem śródziemnomorskim (robimy go wg przepisu na opakowaniu), ale można też podać je z inną ulubioną surówką.

BABKA

Składniki: 6 całych jaj, 1 szklanka cukru, 1 zapach, 1 szklanka mąki tortowej, 1 szklanka mąki ziemniaczanej, 1/5 łyżeczki proszku do pieczenia, 1 szklanka oleju.

Przygotowanie: jajka, cukier i zapach ubić mikserem do białości. Wsypywać po łyżce mąki tortowej i ziemniaczanej aż do wyczerpania porcji, dodać proszek, na końcu wlać olej. Wszystko przez chwilę wymieszać mikserem. Gotowe ciasto wylać do formy. Piec w temperaturze 180 stopni C przez 1 godzinę i 20 minut.

SERNIK

Składniki sera: 4 kostki twarogu (250 gram), 6 jajek, 1/2 szklanki cukru, 2 budynie śmietankowe, ½ litra kremówki śmietany, 1 cukier waniliowy.

Składniki spodu: ½ kostki margaryny "Kasi", ¾ szklanki mąki, ¼ szklanki mąki kartoflanej, 2 jajka, ½ szklanki cukru, 1 łyżeczka proszku do pieczenia.

Przygotowanie: utrzeć margarynę z jajkami, cukrem, dodać mąkę z proszkiem i na wyłożyć na blachę. Twaróg, żółtka, cukier trzeba utrzeć, dodać ubite białka, śmietanę. Ubić i dodać do sera. Na końcu dodać budynie, wymieszać całość i wylać na ciasto. Piec w temperaturze 150 stopni C około godziny.

CIASTO JABŁKOWO-ORZECHOWE

Składniki: 6 średnich jabłek, cukier waniliowy, szklanka cukru, garść rodzynek, 2 szklanki mąki tortowej, 3 jajka, 4 łyżki oleju, 2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej, olejek migdałowy.

Przygotowanie: jabłka obieramy i kroimy z kostkę, zasypujemy rodzynkami, cukrem waniliowym i cukrem. Odstawiamy na pół godziny i czekamy aż jabłka puszczą sok. Orzechy włoskie rozdrabniamy. Do jabłek dodajemy mąkę tortową, 3 żółtka, olej, sodę. Mieszamy z orzechami, olejkiem i ubitą pianą z trzech białek. Całość mieszamy i wykładamy na blachę. Pieczemy ok. 40 minut w temperaturze 180 stopni C. Gdy ciasto ostygnie, posypujemy cukrem pudrem. Zamiast posypać ciasto cukrem pudrem, można użyć polewy czekoladowej.

ŻUR Z KIEŁBASĄ, JAJKIEM I BOROWIKAMI

Składniki: 20 dag mrożonych borowików, 40 dag białej kiełbasy, marchewka, por, seler, 0,5 litra zakwasu (200 gram żytniej mąki, skórka z razowego chleba, 2-3 ząbki czosnku, kilka ziemniaków, 1 cebula,2 ząbki czosnku, 100 ml śmietany, liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, sól, pieprz, olej do smażenia.

Przygotowanie zakwasu: 200 gram mąki żytniej zalać ciepłą przegotowaną wodą, wymieszać. Dodać 2-3 ząbki czosnku i skórką z razowego chleba, przykryć słój gazą i zostawić na kilka dni w ciepłym miejscu.

Przygotowanie żuru: warzywa obrać (seler, marchew, por) ugotować wywar razem z kiełbasą, zielem angielskim i liściem laurowym. Wyjąć kiełbasę i pokroić w plasterki. Wywar przecedzić, do wywaru dodać pokrojone w kostkę ziemniaki i przesmażoną, pokrojoną w kostkę cebulę. Gdy ziemniaki będą miękkie, dodać kiełbasę i usmażone grzyby. Wlać zakwas do smaku i doprawić śmietaną, solą, pieprzem, majerankiem, czosnkiem. Podawać z ugotowanym jajkiem pokrojonym w talarki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska