Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekkoatletyka. Izrael - nowa potęga Europy? Obywatele świata z Bliskiego Wschodu. Droga na Wzgórza Golan bywa kręta

Paweł Wiśniewski
Paweł Wiśniewski
Izraelscy maratończycy w całej okazałości - w Monachium zrobili furorę, zdobywając w sumie aż trzy medale
Izraelscy maratończycy w całej okazałości - w Monachium zrobili furorę, zdobywając w sumie aż trzy medale PAP/EPA
Podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Monachium, reprezentacja Izraela spisuje się wybornie. Dwa dni startów na „Olympiastadion München” i cztery medale, w tym jeden złoty. Do tegorocznych ME, Izrael zdobył tylko pięć medali - trzy złote: tyczkarz Aleksander Awerbuch w 2002 i 2006 oraz Lonah Chemtai Salpeter na 10 000 metrów w 2018 roku, srebrny Hanna Minenko w trójskoku w 2016 roku i brązowy Donald Blair-Sanford na 400 metrów w 2014 roku.

W stolicy Bawarii, reprezentacja Izraela liczy ledwie 15 zawodników - 6 pań i 9 panów. Co stanowi o sile tej ekipy w Monachium?

Rewelacyjnie spisują się zwłaszcza w biegach długich. W indywidualnej rywalizacji na dystansie 42 km i 195 metrów, srebrny medal zdobył Marhu Teferi, a brąz wywalczył jego rodak Gashau Ayale. Obaj panowie plus Yimer Getahun (7. miejsce) okazali się najlepsi w rywalizacji drużynowej maratonu.
A warto podkreślić, że w czołowej „dziesiątce” znalazł się jeszcze Girmaw Amare (9. miejsce)! W trzeciej „dziesiątce” znalazł się ponadto Omer Ramon.

Co ciekawe, tylko ten ostatni urodził się w Państwie Izrael… Pozostali to Etiopczycy, którzy z pobudek rodzinnych, religijnych i ekonomicznych znaleźli się na Bliskim Wschodzie.

Historia państwa Salpeter

Jakby tego było mało, kolejna Izraelka Lonah Chemtai Salpeter wywalczyła w Monachium, w biegu na dystansie 10 000 metrów brązowy medal. To z kolei Kenijka z plemienia Kalenjin, która dzieciństwo spędziła w małej wiosce bez prądu i bieżącej wody w zachodniej części kraju.
Nigdy nie myślała o bieganiu. Mając 20 lat, ambasador Kenii w Izraelu zatrudnił ją jako opiekunkę swoich dzieci oraz pomoc domową. Zamieszkała u wybrzeży M. Śródziemnego. Tam przypadkowo poznała izraelskiego trenera Dana Salpetera. Para zakochała się i pobrała trzy lata później. Ich syn - Roy urodził się w grudniu 2014 roku.

Dan Salpeter sam był przed laty zawodnikiem, ale raczej przeciętnym (800 metrów w 1:55.75 - 1500 metrów w 3:50.64 - 3000 metrów z przeszkodami w 9:51.71 - maraton w 2:31:41).
Postanowił trenować żonę, zasięgając wcześniej porad najlepszych szkoleniowców świata, w tym Włocha Renato Canovy. We współpracy z Izraelskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Lonah Chemtai Salpeter uzyskała dostęp do najlepszych fizjologów i dietetyków. Schudła kilka kilogramów, dorzuciła trening siłowy, zwiększyła czterokrotnie objętość treningu i w ciągu dwóch lat awansowała do czołówki światowej.

Dzisiaj, Dan Salpeter stoi za sukcesami wszystkich izraelskich długodystansowców.

Droga do sukcesu

W reprezentacji Izraela jest ponadto kilka innych ciekawych sportowców. Wspomniana Hanna Kniaziewa-Minenko urodziła się na Ukrainie i do 2013 roku reprezentowała ten kraj (była nawet wicemistrzynią Europy juniorek). Dla nowej ojczyzny zdobywała już srebrne medale mistrzostw świata (2015) i Europy (2016) w trójskoku. Jest oczywiście absolutną rekordzistką Izraela w tej konkurencji -14.78 m na stadionie i 14.49 m w hali (dla porównania rekord Polski to - odpowiednio 14.44 m i 14.16 m Małgorzaty Trybańskiej…).

Inną historię tworzy - dzisiaj chyba największa gwiazda izraelskiej lekkoatletyki - Blessing Akwasi Afrifah. Kilka tygodni temu został mistrzem świata juniorów w biegu na 200 metrów. Na wysokogórskim obiekcie „Estadio Olímpico Pascual Guerrero” u podnóża Andów, pokonał wszystkich rówieśników, uzyskując bajeczny czas 19.96! To rekord mistrzostw świata U20 i rekord Europy w tej kategorii wiekowej.

Blessing Akawasi Afrifah jest czwartym juniorem w historii, któremu dystans 200 metrów udało się pokonać poniżej 20 sekund. Wcześniej uczynili to tylko: słynny Usain Bolt z Jamajki (19.93 w 2004 roku), Amerykanin Erriyon Knighton (19.49 w 2022 roku - aktualny rekord świata) i Letsile Tebogo z Botswany (19.99 w eliminacjach w Cali).

Blessing Akawasi Afrifah urodził się i wychował już w Izraelu. Rodzica są z Ghany - tata przyjechał na Bliski Wschód jako pracownik konsulatu Ghany. Mając 7 lat otrzymał status stałego pobytu w wyniku decyzji rządu, aby nie deportować dzieci pracowników zagranicznych urodzonych w Izraelu.
Początkowo grał w piłkę nożną, ale w wieku 11 lat zdecydował się na „królową sportu”. Trzy lata później rozpoczął współpracę z trenerem reprezentacji Igorem Balonem. Od dwóch lat ma obywatelstwo izraelskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska