Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekkostrawne zdrowie w zielonych liściach

(ban)
Paweł Bobrowski wykorzystuje w kuchni świeże liście szpinaku do swoich potraw. W zawodzie jest od 10 lat. Od dwóch pracuje jako szef kuchni w klubie Jazzgot. Wraz z kolegą Arkadiuszem Thiel wymyśla i sporządza oryginalne potrawy. W jadłospisie znajdziemy świeży szpinak m.in. jako dodatek do polędwiczki wieprzowej.
Paweł Bobrowski wykorzystuje w kuchni świeże liście szpinaku do swoich potraw. W zawodzie jest od 10 lat. Od dwóch pracuje jako szef kuchni w klubie Jazzgot. Wraz z kolegą Arkadiuszem Thiel wymyśla i sporządza oryginalne potrawy. W jadłospisie znajdziemy świeży szpinak m.in. jako dodatek do polędwiczki wieprzowej. fot. Mariusz Kapała
Roślina pochodzi z terenów dawnej Persji, gdzie była uprawiana już przed dwoma tysiącami lat. Arabowie hodowali ją w Hiszpanii w IX wieku i sprowadzili szpinak do Europy.

W sklepach trudno kupić świeży, więc ogólnie dostępny jest szpinak mrożony - w liściach lub rozdrobniony. Niektóre restauracje zaopatrują się w świeży szpinak cały rok. W tym okresie uprawia się go szklarniowo, dlatego jest droższy i trudniej dostępny. - Mrożone liście, już zwłaszcza rozdrobnione nie oddają prawdziwego smaku szpinaku - tłumaczy wieloletni kucharz Paweł Bobrowski. Szpinak przyrządzany jest na różne sposoby… makaron ze szpinakiem, naleśniki, pierogi, zupy, lazanie itp.

Rodzaje i ceny

W zamrażarkach znajdziemy m.in.: szpinak rozdrobniony - 450 gram kosztuje 2,99 złotych; szpinak siekany w śmietanie - 450 gram za 6,79 złotych; szpinak w liściach - 450 gram za 6,95 złotych.

Skład i wartości odżywcze

100 gram rozdrobnionego szpinaku zawiera: 16 kalorii; białko - 2,3 g; węglowodany - 0,4 g; tłuszcz - 0,4 g; w liściach: 30 kalorii; białko - 3,6 g; węglowodany - 2,7 g; tłuszcz - 0,5 g; ze śmietaną: 49 kalorii; białko - 3,3 g; węglowodany - 2,8 g; tłuszcz - 2,7 g.
Do szpinaku ze śmietaną dodaje się: śmietanę, olej palmowy, laktozę, białko mleka, mąkę pszenną, skrobię kukurydzianą modyfikowaną, sól, aromaty, zagęstniki - guma guar, karogen, cukier, substancje wzmacniające zapach E 621, E 627, E 631

TRZY PYTANIA DO PAWŁA BOBROWSKIEGO, kucharza z Zielonej Góry

1 Jak najlepiej przyrządzać mrożony szpinak?
- Unikajmy siekanego i rozdrobnionego szpinaku, bo wychodzi z niego papka. Kupując mrożony, sięgajmy po ten w liściach. Najsmaczniejszy jest smażony. Wrzucamy go na patelnię i dodajemy masło, czosnek i cebulę. Można też go ugotować i podać jako dodatek do głównego dania.

2 Czym najlepiej go doprawić?
- Solą, czosnkiem i cebulą. Nie dodajemy żadnych innych przypraw, już zwłaszcza vegety i kostek rosołowych. Do smażenia najlepsze jest masło, ale można też dodać oliwę z oliwek.

3 Co możemy upichcić ze szpinaku?
- Wiele potraw, ale jedną z nich jest lazania. Przygotowujemy farsz szpinakowo - serowy, którym przekładamy płaty lazani. Pyszny jest w połączeniu z serem riccota. Na 500 gram szpinaku dodajemy około 250 gram sera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska