Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy dla osób niepełnosprawnych w powiecie jędrzejowskim zostanie uleczony?

Przemysław CHECHELSKI <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
Od lewej Barbara Żelezik - koordynator projektu z ramienia starostwa powiatowego, Jolanta Mindewicz - koordynator do spraw organizacji i promocji z Funduszy Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Dominik Kraska - kierownik projektu "W partnerstwie siła" realizowanego w powiecie jędrzejowskim.
Od lewej Barbara Żelezik - koordynator projektu z ramienia starostwa powiatowego, Jolanta Mindewicz - koordynator do spraw organizacji i promocji z Funduszy Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Dominik Kraska - kierownik projektu "W partnerstwie siła" realizowanego w powiecie jędrzejowskim.
Dominik Kraska, kierownik projektu: - Dotychczas powiat jędrzejowski był białą plamą jeśli chodzi o pomoc osobom niepełnosprawnym w wyrównywaniu szans
Dominik Kraska, kierownik projektu: - Dotychczas powiat jędrzejowski był białą plamą jeśli chodzi o pomoc osobom niepełnosprawnym w wyrównywaniu szans na rynku pracy. Dzięki naszemu programowi oraz przychylności władz powiatu w najbliższym czasie może się to zmienić. P. Chechelski

Dominik Kraska, kierownik projektu: - Dotychczas powiat jędrzejowski był białą plamą jeśli chodzi o pomoc osobom niepełnosprawnym w wyrównywaniu szans na rynku pracy. Dzięki naszemu programowi oraz przychylności władz powiatu w najbliższym czasie może się to zmienić.
(fot. P. Chechelski)

Świętokrzyskie Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z starostwem powiatowym w Jędrzejowie opracowuje strategię wyrównywania szans osób niepełnosprawnych na rynku pracy w powiecie jędrzejowskim.

Realizacja tego programu trwa już od kilku miesięcy. Przeprowadzone były spotkania z jednostkami samorządu terytorialnego, pracodawcami zatrudniającymi osoby niepełnosprawne, jak również z organizacjami pozarządowymi mającymi do czynienia z osobami niepełnosprawnymi. Uczestniczył w nich socjolog. Na podstawie rozmów i badań powstała już "diagnoza stanu i możliwości w zakresie wyrównywania szans osób niepełnosprawnych na rynku pracy na terenie powiatu jędrzejowskiego.

BRAK ŚWIADOMOŚCI

- W trakcie tych prac wyszło wiele ciekawych spostrzeżeń - - mówi Dominik Kraska, kierownik projektu "W partnerstwie siła". - W Jędrzejowie na przykład nie ma żadnej organizacji pozarządowej, która wspomagałaby osoby niepełnosprawne w znajdowaniu pracy, czy chociażby prowadziłaby kampanię informacyjną. Wielu pracodawców nie jest zorientowanych, jakie korzyści daje im zatrudnienie osób niepełnosprawnych, ale również niepełnosprawni nie mają świadomości, że mogą podjąć pracę - wyjaśnia Dominik Kraska.

Jak twierdzi, bardzo często jest tak, że nawet jeżeli są zakłady pracy czy instytucje, które zatrudniają osoby niepełnosprawne, to nikt o nich nie wie. A w powiecie jędrzejowskim takimi są na przykład Kartel, Martex, Komenda Powiatowa Policji, czy chociażby starostwo powiatowe.

NA PAPIERKACH NIE KONIEC

Na razie sporządzona została diagnoza, która przedstawia obecny stan i możliwości dla osób niepełnosprawnych w zakresie wyrównania szans na rynku pracy. Dokument ten posłuży do przygotowania strategii działań powiatu jędrzejowskiego w celu poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych rynku pracy. Zostanie ona poddana pod głosowanie Rady Powiatu.

- Nie chcemy jednak, by skończyło się na papierkach. Będziemy dalej pomagać starostwu w realizacji zawartych w strategii zamierzeń i pozyskiwać na te cele pieniądze unijne w następnym okresie programowania - zapewnia Dominik Kraska.

BĘDZIE STRATEGIA

Pozyskane pieniądze miałyby być przeznaczone między innymi na prowadzenie szkoleń dla pracodawców, kampanie informacyjne, likwidowanie barier, czy chociażby na utworzenie i finansowanie działalności organizacji pozarządowej zajmującej się pomocą dla osób niepełnosprawnych.

- Szerzej na ten temat będzie można powiedzieć po opracowaniu strategii. Dzięki badaniom, które przeprowadziliśmy, możemy tworzyć ścieżki działania na podstawie konkretnych potrzeb tego regionu, województwa czy kraju - twierdzi Dominik Kraska.

W najbliższym czasie zostaną zorganizowane dyżury prawnika. Z porad bezpłatnie będą mogli skorzystać pracodawcy. - Będziemy dążyć do utworzenia organizacji pozarządowej, jakiegoś stowarzyszenia, które mogłoby być punktem informacyjnym od osób niepełnosprawnych. Wydawałoby na przykład broszurę informacyjną, w której znalazłyby się między innymi oferty pracy - tłumaczy Dominik Kraska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie