Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lepsza wóda niż nuda

JAN REICHERT
Około 800 dorosłych mieszkańców miasta spożywa nałogowo alkohol. Upija się 15 proc. uczniów szkół średnich, z czego połowa uważa się za uzależnionych. Z badań ankietowych wynika, że z alkoholem zetknęło się 81,1 proc. uczniów. Pierwszy kontakt następował najczęściej w wieku 13-15 lat. 40 procent ankietowanych dziewcząt i chłopców spożywa trunki przynajmniej raz w miesiącu, 16 proc. co tydzień. Młodzież najchętniej pije piwo.

68 proc. badanych osób (w wieku do 18 lat) nie miało kłopotów z zakupem. Nic dziwnego, w Nowej Soli funkcjonuje 137 punktów sprzedaży, a w wielu z nich jak wynika z danych Urzędu Miejskiego nie przestrzega się przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. 13 proc. ankietowanych przyznało, że z powodu spożywania wódki w domu, doznało w rodzinie przemocy psychicznej lub fizycznej.
Z nowym rokiem wszedł w życie nowy, gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, w którym szczególną uwagę zwrócono na terapię osób uzależnionych i stworzenie młodzieży warunków do trzeźwego i zdrowego trybu życia. I choć nie zawiera on żadnych rewelacji, warto o niektórych przedsięwzięciach wspomnieć.
Punkt konsultacyjno-informa-cyjny dla osób uzależnionych i ich rodzin działa przy ul. Witosa 18 od poniedziałku do czwartku w godz. 15.00-17.00. Korzystają z niego również pacjenci z nowosolskiej gminy wiejskiej. Natomiast przy ul. Muzealnej 46 (park Odra) funkcjonuje punkt konsultacyjno-informacyjny dla ofiar przemocy w rodzinie. W placówce tej od poniedziałku do piątku (w godz. 13.00-18.00) na zmianę dyżurują: prawnik, psycholog, pedagog, policjant i pracownik socjalny. Uczniowie wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów mają możliwość korzystania ze świetlic socjoterapeutycznych, gdzie m.in. organizowana jest pomoc w nauce i prowadzone są zajęcia rekreacyjno-sportowe.
W mieście działają dwa kluby abstynenta oraz kilka tzw. grup samopomocowych dla osób uzależnionych, współuzależnionych i ich rodzin. W noclegowni utrzymywany jest pokój tymczasowego pobytu dla ofiar przemocy w rodzinie. W szkołach prowadzone są programy profilaktyczne: Spójrz inaczej, Noe, Odlot, Drugi elementarz czyli siedem kroków.
- W realizacji założonych przedsięwzięć ściśle współpracujemy m.in. ze szkołami, ośrodkami pomocy społecznej, poradnią psychologiczno-pedagogiczną, strażą miejską, komendą policji, poradnią uzależnień, placówkami służby zdrowia, ogólnopolskim pogotowiem dla ofiar przemocy ,,Niebieska linia" informuje inspektor wydziału społeczno-admi-nistracyjnego Władysław Ziemianek. Współpraca ta dotyczy również kościołów i związków wyznaniowych, różnych stowarzyszeń i organizacji społecznych.

5 5 5
W grodzie nad Odrą bezrobocie i bieda sięgają zenitu. Wzrasta też spożycie alkoholu, a także liczba przestępstw i wykroczeń, dokonywanych w stanie nietrzeźwości przez ludzi młodych. Cóż mamy robić stwierdził pewien znajomy 18-latek. Zlikwidowaliście domy kultury i świetlice, pozostały balangi i dyskoteki. Lepsza wóda niż nuda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska