Leśnicy wypowiadają wojnę ze śmiecącymi w lasach

ARTUR MATYSZCZYK 0 68 324 88 20 [email protected]
- Śmieci znów pojawiają się w naszych lasach. Ale wielu winowajców płaci karę - przestrzega Mariusz Kowalczyk.
- Śmieci znów pojawiają się w naszych lasach. Ale wielu winowajców płaci karę - przestrzega Mariusz Kowalczyk. fot. Paweł Janczaruk
Gdy niemieckie stacje telewizyjne nagrały program o śmieciach wywożonych z ich kraju do Polski, proceder zanieczyszczania naszych lasów znikł. Teraz znów się nasila.

Te historie brzmią niewiarygodnie. Niestety, są prawdziwe. Dobitnie pokazują, do czego zdolni są Polacy i jak trudno będzie leśnikom walczyć o porządek w lasach.

W pierwszej opowieści główną rolę odgrywa 30-kilkuletnia kobieta. Za zachodnią granicą pobrała rzeczy z tzw. "wystawek". Po czym z towarem pojechała na targ do Lubska. Niewiele sprzedała. Co zrobiła z resztą? Jak gdyby nigdy nic podjechała do lasu. Wszystko wyrzuciła w jednym z młodników, nieopodal Gubina.

Każdy z innej wsi

W drugiej historii udział wzięło aż trzech mieszkańców. Każdy z innej wsi. Jeden remontował dach. Nie wiedział co zrobić ze starymi dachówkami. Oddał je mieszkańcowi sąsiedniej wioski. Ten z kolei pożyczył ciągnik od znajomego, który mieszka w jeszcze innej miejscowości. I tak w wyniku tej specyficznej transakcji wiązanej aż trzy, może nawet cztery przyczepy połamanych dachówek wylądowały w miejscowych lasach. - Te osoby się znały. W ten sposób łatwiej im było pozbyć się odpadów. Czy chciały kogoś zmylić takim postępowaniem? Tego wykluczyć nie można - komentuje strażnik leśny w nadleśnictwie Gubin Mariusz Kowalczyk.

Tak czy inaczej bohaterowie powyższych historii ponieśli karę. Ale leśnicy nie mają wątpliwości: musimy zmienić swoje podejście do przyrody. W pierwszym półroczu z lasów nieopodal Gubina strażnicy wywieźli 30 ton odpadów.

To nasze wspólne dobro!

Problemem zainteresowały się też zagraniczne media. Stacje RTL, RTL2 i VOX nakręciły specjalny program poświęcony nieczystościom wywożonym z Niemiec do Polski. Kamery pracowały pomiędzy drzewami właśnie na terenie nieopodal Gubina. Po projekcji materiału na krótko proceder ustał. Teraz jednak wzmaga się na nowo. - Niestety, śmieci znów zaczynają się pojawiać - ze smutkiem kręci głową Kowalczyk. - Niedawno, w ciągu jednego dnia wystosowaliśmy aż siedem wniosków o ukaranie ludzi, którzy zanieczyszczali tereny leśne.

Oby świadomość nieuchronności kary wpłynęła na potencjalnych śmieciarzy. Bo las to nasze wspólne dobro, którego nie wolno nam zniszczyć.

Wideo

Komentarze 29

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
luna m.

Do Pana Karo:
Okulary noszę. Mam belfrowskie zapędy. I chyba prędziej porozumiem się z Amiszami.
Ale kopalnia węgla brunatnego to nie jest postęp. Mimo wszystko życzę znalezienia dobrej pracy. A w przyszłości możliwości wytchnienia w "leśnym skansenie".

k
karo
W dniu 21.11.2008 o 14:36, luna m. napisał:

Kto reprezentuje zaścianek, a kto jest cywilizowany to wynika jasno z Pana tekstów. luna m.P.S. Tak na marginesie: historia i hałda pisze sie przez samo "h".

Proszę założyć okulary do jasnego widzenia bo mimo belfrowskich zapędów sedna sprawy Pani nie rozumie lub zrozumieć nie chce.Zasłanianie sie ortografią zwłaszcza w necie (mało kożystamy?) nic w dyskutowanej sprawie nie zmieni i nie wniesie.Proponuję w takim razie szanownej Pani, biorąc pod uwagę jej daleko posunięte zaangażowanie w sprawie obrony starego stanu rzeczy zainteresowanie się kulturą Amiszów (naprawdę wielcy ludzie)Podobnie jak pani nie toleruja postępu, żyją w zgodzie z naturą.Myśle że znajdziecie wspólny język. Pozdrawiam serdecznie.
l
luna m.
W dniu 19.11.2008 o 21:57, karo napisał:

Pamiętaj strach przed postępem cechuje zwłaszcza dzikie szczepy np w Amazonii. A my przecięż jesteśmy c y w i l i z o w a n i .... Zaściankowa obłuda



Kto reprezentuje zaścianek, a kto jest cywilizowany to wynika jasno z Pana tekstów.
luna m.
P.S. Tak na marginesie: historia i hałda pisze sie przez samo "h".
k
karo
W dniu 20.11.2008 o 08:11, ~Jarek~ napisał:

Człowieku czy Ty myślisz, że Twoje dzieci będą od razu zarabiać w tej kopalni po 4-6 tys. zł. Jak stwierdził pan Bartczak na spotkaniu to średnia zarobków jest w granicach 4000 zł, zaznaczam średnia, czyli góra zarabia po kilkadziesiąt tysięcy a "robole" tak jak wszyscy w naszym kraju. Dobrze jeżeli w ogóle załapią się do pracy w tym kombinacie bo o ile mi wiadomo to na pewno zostanie tu ściągnięta siła fachowa. No bo cóż zrobi dyrekcja kopalni z tymi pracownikami, którzy stracą miejsca pracy za kilka lub kilkanaście lat w Kleczewie, Bełchatowie, Koninie. Jest to tak obliczone, zę w momencie zkończenia wydobycia w regionie konińskim rozpocznie się wydobycie w rejonie Gubina i Brodów i z tych 2-3 tys. miejsc pracy dla tych dwóch gmin (Gubin, Brody) zostanie może kilkaset (kropla w morzu potrzeb). Zresztą w jakim poważaniu ma mieszkańców Gubina dyrekcja kopalni pokazano w dniu wczorajszym, dostali zgodę na budowę i olali NAS, a pan Bartczak i pan Aksamitowski do dyskusji w sprawach problemów związanych z kopalnią nie byli w ogóle przygotowani, jakieś puste obietnice, dziwne slogany i dzielenie skóry na żywym i to nie swoim niedźwiedziu. Modny w ustach naszego premiera Tusku,tusku slogan "Bezpieczeństwo energetyczne", mam wrażenie według co niektórych panów, już jutro przestaną działać wszystkie elektrownie w Polsce i na gwałt trzeba budować kopalnię i elektrownię opalaną węglem brunatnym (coś czego normalne cywilizowne państwa się wystrzegają)w gminie Gubin i Brody. Jeżeli chodzi o postęp techniczny to jest to postęp z przełomu 18/19 wieku bo jak można okreśłić uzyskiwanie energii elektrycznej ze spalania węgla (no rzeczywiście rewolucja przemysłowa, ale w 19 wieku mogła się szczycić takimi osiągnięciami). A jeśli chodzi o przyszłość naszych dzieci to na jakieś 60-ąt lat wokół Gubina będzie rozciągał się krajobraz księżycowy bo nikt nam nie zagwarantuje, ze kopalnia poprzestanie tylko na zasobach w południowej części naszej gminy i to dopiero będzie przyszłość dla naszy dzieci i ich dzieci. I jak to stwierdził Pan wójt Aksamitowski (który wyraził zgodę na budowę kopalni) cyt. "mam nadzieję, że nie doczekam powstania tej kopalni" czyli a po mnie chociażby potop. Myślę, że za cenę degradacji środowiska naturalnego taki postęp nie jest wart zachodu.

dobrze zauważyłeś będą mogli załapać śię do pracy.Chociaż tyle dałeś radę spostrzec.Pracy. Na twoją emerytyrkę będą robić i moją .Będą mieć jakiś wybór między pracą a wegetacją jaka jest dziś wszechobecna na wsiach naszej gminy.Pewnie mi zaraz odpiszesz że tylko nieudacznicy klepią biedę bo mamy demokrację co?.Pewnie masz stały dochodzik i punkt twój widzenia zależy od tylko twego punktu siedzenia.Jakie to swojskie Nie wiesz ile ludzi na tych wsiach liczy na godziwe pieniądze może jedyne w swym życiu wypłacone w gotówce na nowy początek z odszkodowań kopalni.Czesto za rudery w których byś jednej nocy nie chciał spać.Jak planują że zamieszkają bliżej miasta lub w nim.Jeździłeś w pięciu maluchem do pracy ze strzegowa o 4.00 rano za 700zł miesięcznie.Zastanawiłeś się czym napalić zimą w piecu,czy może nastawiałeś termostat kożystając z postępu 19.wiecznej cywilizacji tak przez ciebie wyszydzanej co?Acha drzewostan na chałdzie pokopalnianej osiąga zwarcie po ok 14 latach tzw młodnik .Jeszcze sobie poleżysz w jego cieniu,
a pustynie to zobaczysz jak pojedziesz na wycieczkę do Egiptu.
~Jarek~
W dniu 19.11.2008 o 21:57, karo napisał:

tak masz racje lepiej niech będzie jak jest,twoje dzieci najwyżej załapią pracę w biedronce, lub w znanym markecie Pana Prywaciarza po 12 godzin za 1000zł. Super perspektywa,lub wyjadą na zachód a ty zostaniesz w leśnym skansenie z black outem na głowie.Radze zaopatrzyć się w generator prądu bo jak widze używasz nowinek technicznych(internet) chętnie, ale konsekwencji rozwoju cywilizacyjnego ponosić to już niechcemy co????? :angry:No cóż tacy raz nam już w chistorii zafundowali stop klatkę w średniwieczu, i teraz mamy kilkaset lat do nadgonienia.A może by tak kopalnie na stos? Oby nie atomowy bo koniczynka czterolistna nam wyginie w Gubinie Co możesz wiedzieć o ludziach, którzy przyjdą z kopalnią?? Z kąd wiesz że będą mniej wartościowi niż na przykład ty???. Pamiętaj strach przed postępem cechuje zwłaszcza dzikie szczepy np w Amazonii. A my przecięż jesteśmy c y w i l i z o w a n i i to są koszty postępu technicznego,któłry zaowocuje dalszym rozwojem naszego regionu w przyszłości i lepszymi warunkami życia dla naszych dzieci.PS ( Jakoś nie umieramy od opadów kopalni w Jenschwalde co????.A niemcy złoże eksploatują już grubo kilka lat.)Prąd i węgiel to mają oni a my no cóż świeże powietrze, które już kilka armii wykończyło, a po grzyby i tak jeździmy całymi rodzinami do niemiec. Zaściankowa obłuda


Człowieku czy Ty myślisz, że Twoje dzieci będą od razu zarabiać w tej kopalni po 4-6 tys. zł. Jak stwierdził pan Bartczak na spotkaniu to średnia zarobków jest w granicach 4000 zł, zaznaczam średnia, czyli góra zarabia po kilkadziesiąt tysięcy a "robole" tak jak wszyscy w naszym kraju. Dobrze jeżeli w ogóle załapią się do pracy w tym kombinacie bo o ile mi wiadomo to na pewno zostanie tu ściągnięta siła fachowa. No bo cóż zrobi dyrekcja kopalni z tymi pracownikami, którzy stracą miejsca pracy za kilka lub kilkanaście lat w Kleczewie, Bełchatowie, Koninie. Jest to tak obliczone, zę w momencie zkończenia wydobycia w regionie konińskim rozpocznie się wydobycie w rejonie Gubina i Brodów i z tych 2-3 tys. miejsc pracy dla tych dwóch gmin (Gubin, Brody) zostanie może kilkaset (kropla w morzu potrzeb). Zresztą w jakim poważaniu ma mieszkańców Gubina dyrekcja kopalni pokazano w dniu wczorajszym, dostali zgodę na budowę i olali NAS, a pan Bartczak i pan Aksamitowski do dyskusji w sprawach problemów związanych z kopalnią nie byli w ogóle przygotowani, jakieś puste obietnice, dziwne slogany i dzielenie skóry na żywym i to nie swoim niedźwiedziu. Modny w ustach naszego premiera Tusku,tusku slogan "Bezpieczeństwo energetyczne", mam wrażenie według co niektórych panów, już jutro przestaną działać wszystkie elektrownie w Polsce i na gwałt trzeba budować kopalnię i elektrownię opalaną węglem brunatnym (coś czego normalne cywilizowne państwa się wystrzegają)w gminie Gubin i Brody. Jeżeli chodzi o postęp techniczny to jest to postęp z przełomu 18/19 wieku bo jak można okreśłić uzyskiwanie energii elektrycznej ze spalania węgla (no rzeczywiście rewolucja przemysłowa, ale w 19 wieku mogła się szczycić takimi osiągnięciami). A jeśli chodzi o przyszłość naszych dzieci to na jakieś 60-ąt lat wokół Gubina będzie rozciągał się krajobraz księżycowy bo nikt nam nie zagwarantuje, ze kopalnia poprzestanie tylko na zasobach w południowej części naszej gminy i to dopiero będzie przyszłość dla naszy dzieci i ich dzieci. I jak to stwierdził Pan wójt Aksamitowski (który wyraził zgodę na budowę kopalni) cyt. "mam nadzieję, że nie doczekam powstania tej kopalni" czyli a po mnie chociażby potop. Myślę, że za cenę degradacji środowiska naturalnego taki postęp nie jest wart zachodu.
k
karo
W dniu 19.11.2008 o 11:47, luna m. napisał:

Układy były, są i będą. Przyzwoici ludzie powinni z tym walczyć. Ale żeby liczyć na to,że z kopalnią przyjdą wartościowi ludzie to poważny błąd. Lobby brudnej energii to jest dopiero UKŁAD. Współczuję Gubinianom - decyzje w sprawie powstania kopalni i elektrownii już zapadły. Nikt nie zapytał o zgodę mieszkańców. W Gmienie Brody mamy jeszcze szansę na ratowanie naszej ziemi, zdrowia naszych dzieci i zapobieżenie dramatowi przesiedleń.luna m.

tak masz racje lepiej niech będzie jak jest,twoje dzieci najwyżej załapią pracę w biedronce, lub w znanym markecie Pana Prywaciarza po 12 godzin za 1000zł. Super perspektywa,lub wyjadą na zachód a ty zostaniesz w leśnym skansenie z black outem na głowie.Radze zaopatrzyć się w generator prądu bo jak widze używasz nowinek technicznych(internet) chętnie, ale konsekwencji rozwoju cywilizacyjnego ponosić to już niechcemy co????? :angry:No cóż tacy raz nam już w chistorii zafundowali stop klatkę w średniwieczu, i teraz mamy kilkaset lat do nadgonienia.A może by tak kopalnie na stos? Oby nie atomowy bo koniczynka czterolistna nam wyginie w Gubinie Co możesz wiedzieć o ludziach, którzy przyjdą z kopalnią?? Z kąd wiesz że będą mniej wartościowi niż na przykład ty???. Pamiętaj strach przed postępem cechuje zwłaszcza dzikie szczepy np w Amazonii. A my przecięż jesteśmy c y w i l i z o w a n i i to są koszty postępu technicznego,któłry zaowocuje dalszym rozwojem naszego regionu w przyszłości i lepszymi warunkami życia dla naszych dzieci.PS ( Jakoś nie umieramy od opadów kopalni w Jenschwalde co????.A niemcy złoże eksploatują już grubo kilka lat.)Prąd i węgiel to mają oni a my no cóż świeże powietrze, które już kilka armii wykończyło, a po grzyby i tak jeździmy całymi rodzinami do niemiec. Zaściankowa obłuda
l
luna m.
W dniu 19.11.2008 o 11:03, na nie napisał:

Niech ta kopalnia czym prędzej powstanie, więzienie i co tam jeszcze można . Może przyjdą wtedy do Gubina wartościowi ludzie...


Układy były, są i będą. Przyzwoici ludzie powinni z tym walczyć. Ale żeby liczyć na to,że z kopalnią przyjdą wartościowi ludzie i nie będzie układów - to błąd. Współczuję Gubinianom - decyzje w sprawie powstania kopalni i elektrownii już zapadły. Nikt nie zapytał o zgodę mieszkańców. W Gmienie Brody mamy jeszcze szansę na ratowanie naszej ziemi, zdrowia naszych dzieci i zapobieżenie dramatowi przesiedleń.
luna m.
n
na nie

co do ścieków z okolic pkp to coraz głośniej mówi się że za tym stoi turowski który chce zniszczyć i uciszyć burmistrzowe zapędy marcina sikory!!!
to w sumie układałoby się w jedną spójną całość bo póki marcin był w sld to było dobrze ale jak odszedł i wrocił ze wskazaniem że będzie możliwym kandydatem to zaczęło się wszystko wokół jego osoby kręcić. turowski wiele razy powtarzał że marcin jest za młody i nie powinien a potem już tylko oczerniał poza plecami marcina w tym wyśmiewał wielokrotnie jego ojca czy też małżonkę a według mnie marcin sikora właśnie to jedyny kandydat z lewicy na burmistrza

Niech ta kopalnia czym prędzej powstanie, więzienie i co tam jeszcze można . Może przyjdą wtedy do Gubina wartościowi ludzie i będzie z kogo wybierać , bo jak widać obecnie, to jest to "rządza pieniądza" . Kandydaci nijacy tylko koryto im się marzy. Gdyby nie partia, nikt by o nich nie słyszał, bo nic dobrego nie zrobili dla naszego miasta. UKŁAD UKŁADEM UKŁAD POGANIA

n
nick

W sumie to po tym co robią Barczaki i Ochotni czyli nic to każdy z nimi wygra. Nawet czarny, muzułmanin czy mormon (NIE JESTEM RASISTOM)
Co do twojego kandydata Marcina to myślę, że jest cienki. Brak dokonań, doświadczenia, odpowiedniego wykształcenia. No i to protegowany Kiertyczaka, a to juz źle za nim przemawia. Z tymi ściekami to na sesji było i to mąci niewątpliwie Bartczak. Chce skłócić swoich potencjalnych konkurentów, potem dopiero wykończy Grzesia Śwital. bo na razie to mu pomaga, ale ten to ma tyle za uszami, że to nie będzie dla niego problem. Z innymi gorzej to wymyślają różne głupoty na nich.

S
Sym

co do ścieków z okolic pkp to coraz głośniej mówi się że za tym stoi turowski który chce zniszczyć i uciszyć burmistrzowe zapędy marcina sikory!!!
to w sumie układałoby się w jedną spójną całość bo póki marcin był w sld to było dobrze ale jak odszedł i wrocił ze wskazaniem że będzie możliwym kandydatem to zaczęło się wszystko wokół jego osoby kręcić. turowski wiele razy powtarzał że marcin jest za młody i nie powinien a potem już tylko oczerniał poza plecami marcina w tym wyśmiewał wielokrotnie jego ojca czy też małżonkę a według mnie marcin sikora właśnie to jedyny kandydat z lewicy na burmistrza!

G
Gość

No świetnie, więc Bartczak widzi przyszłość Gubina w kopalni i więzieniu, kóre i tak będą w gminie a nie w miście. Podatków więc z tego nie będzie i czYm się może jeszcze będzie chwalił? Może, że w Guben powstanie nowa fabryka? Przecież to nie jego zasługa.
A tak w ogóle to biedne będzie nasze środowisko. Pracy tak jak wyżej Darek napisał z tego dla gubinian nie będzie niestety.
A miały być fabryki, turystyka! Obiecanki cacanki, a wybory na szczęście niedługo.
Jeszcze pytanie, bo temat o leśnikach. Jak zakończyła się sprawa nielegalnego odprowadzania ścieków do lasu z całego wielorodzinego budynku, bo widzę że temat jest ukręcany i wpisy kasowane?

D
Darek
W dniu 18.11.2008 o 22:35, karo napisał:

Człowieku za czym coś napiszesz postaraj się choć trochę temat zgłębić.Czy widziałeś co teraz przedstawia nasze miasto i gmina,ja widze jedyny ratunek właśnie w kopalni.Co nam po tych lasach w koło Gubina obecnie? No co ?To jest fabryka do robienia pieniędzy dla Skarbu Państwa.Nadleśnictwo tylko tym mieniem zarządza,czyli pilnuje by drewko na deski równo rosło i przynosiło gotówke. Zwykły człowiek z lasu p


Czytam i oczom nie wierzę. Więc wytnijmy wszystkie lasy wokół Gubina i róbmy kopalnię. Jąką mamy pewność, że kopalnia da zatrudnienie mieszkańcom Gubina i okolicznych miejscowości? Trzeba wziąść pod uwagę fakt, że złoża w okolicach Konina i Bełchatowa już za kilka lat się wyczerpią (takie są prognozy specjalistów) co wtedy spółka wydobywcza zrobi z pracownikami tam zatrudnionym? Przecież to będą ludzie w sile wieku, poprostu będą sobie pracować na tzw. delegacjach w kopalniach w okolicy Gubina i Brodów (jak w wywiadzie dla TVP Gorzów stwierdził przedstawiciel kopalni Konin musi być tzw. import fachowej siły roboczej). To nie są lata 70-te kiedy rząd Gierka nakazywał budować całe osiedla mieszkaniowe dla przyszłych pracowników, czasy się zmieniły te 300-400 km można przejechać samochodem lub autobusem, więc nie liczmy na to, że Gubin nagle stanie się największym miastem w regione. Dalej pisząc o jakiej nowej infrastrukturze jest mowa? Wój gminy Gubin niech się cieszy jeśli w przyszłości będzie sołtysem wsi bo znając zakusy takich molochów to wiem, że wysiedlanie nie zakończy się na kilku wsiach. W niemczech kopalnia upomina się już o kolejne trzy wsie. Jeżeli dokładnie czytałby Pan naszą lokalną prasę to wiedziałby Pan, że niemcy już dawno temu eksploatowali złoża węgla brunatnego wokół Gubina, zaniechali jednakże jego wydobycia ze względu na niepłacalność w tamtym czasie. Wiadomo, że region nasz leży na złożach węgla brunatnego i żeby nie okazało się za jakiś czas gmina Gubin to będzie tylko m. Gubin i nic więcej. Co do lektury Gazety Gubińskiej to mam mieszane uczucia jakoś ostatnio nie nie zabardzo ufan panom piszącym artykuły jakoś tak za mało w nich obiektywizmu. Jeżeli chce Pan, aby Gubin był podobny do Żar to rzeczywiście "bardzo dobry pomysł z tą kopalnią".
k
karo
W dniu 17.11.2008 o 20:40, Gość napisał:

Ludzie o czym Wy tu piszecie już niedługo skończy się problem zaśmieconych lasów wokół Gubina. Jak się zapewne orientujecie w niedługim czasie na terenie naszej gminy ma powstać kopalnia węgla brunatnego. Lasy wytną i wtedy zatęsknimy nawet za tymi zaśmieconymi lasami. Za to będziemy mieli według naszego burmistrza nawłnicę inwestorów i pięknie zrekultywowane tereny po wyrobiskach za jakieś 100 lat. Życzę więc sobie i Wam 150 lat życia żebyśmy mogli zobaczyć te cudne jeziora i piękne lasy w przyszłości. Ha, ha, ha, ha, ha ................................

Człowieku za czym coś napiszesz postaraj się choć trochę temat zgłębić.Czy widziałeś co teraz przedstawia nasze miasto i gmina,ja widze jedyny ratunek właśnie w kopalni.Co nam po tych lasach w koło Gubina obecnie? No co ?To jest fabryka do robienia pieniędzy dla Skarbu Państwa.Nadleśnictwo tylko tym mieniem zarządza,czyli pilnuje by drewko na deski równo rosło i przynosiło gotówke. Zwykły człowiek z lasu pociechy wielkiej nie ma, sprubuj kupić u jakiegoś leśniczego opał, albo poproś że sam chcesz wyrobić taki sobie,życzę powodzenia odejdziesz z kwitkiem. Czyli stoisz po szyję w wodzie a nie wolno ci się napić.A poza tym Lasy drewno wożą do takich molochów jak Żary i Krosno bez przeszkód.Nie widzisz tych tirów wypakowanych po dach na drogach w Gubinie?. Jak byś chciał przeliczyć to jeden taki wóz to ok.5 do 8 tyś zł.A jeżdżą nawet w niedziele. Jednym słowem z monopolistów to ja wolę spółki węglowe.Zdecydowanie więcej korzyści dla zwykłych śmiertelników.Obecny las cię nie nakarmi, nie ogrzeje,.Więcej zakazów niż możliwości.A poza tym to zapraszam do prawdziwych lasów nie Gubińskich,jak to ktoś tu celnie to ujął w kostkę sadzonych od linijki ciętych i ptrzypominających wystawe tablic informacyjno zakazowych ale takich jak niemieckie i skandynawskie, popatrz w internet choćby i porównaj!!!!!!.Kopalnia to miejsca pracy i rozwój, byłeś w Koninie , rozmawiałeś z ludźmi?.Wegiel brunatny u nich po 50zł za tonę.1 metr sosny u naszych leśników coś ok.65zł jeśli dostaniesz,wyczekasz 3 miesiące w umownej kolejce i cię ....... nie trafi. Ludzie w 50 wioskach na gminie są otoczeni lasami i co ? nie mają czym w piecach palić. Skutkuje to kradzieżami i zarobkiem dla złodziei.Że teren zrekultywują to co, zrobią to co gmina będzie chciała mieć,zalew, górki ,doliny, nasadzenia drzew i to nie sosny w kółko tylko gatunki liściaste .My będziemy mieli prace i możliwość ułożenia infrastruktury od nowa w większej części gminy, a ludzie z wysiedlanych wiosek odszkodowania i możliwość zamieszkania w lepszych miejscach.Byłeś w Kopernie ,Kozowie,Brzozowie, zamieszkaj tam i żyj z przychodów tych ludzi!!!!!!.Zobaczysz jak te piękne okoliczności przyrody zmiękczą ci tylną część ciała oj zobaczysz zwłaszcza zimą. A poza tym to kopalnia swym zasięgiem ukochanych twych lasów całych nie obejmie zobacz lektóra gazety Gubińskiej z przed ok miesiąca. Chcę by Gubin był podobny do Żar , by się rozwijał i dawał możliwości godnego życia nam mieszkańcom gminy i miasta.A tobie no cóż życze powodzenia możesz sobie rozbić namiocik w lesie i rozpalić ognisko jak tak lubisz łono przyrody. Tylko przygotuj sobie kaskę na mandaciki bo biwakowanie,zbiór szyszek(na ognisko) i ognisko jest zabronione i w naszych lasach przez SL rygorystycznie egzekwowane jak i wiele innych zakazów. Nie daje to do myślenia?????????????
Z
Zbigniew drobny pijaczek
W dniu 17.11.2008 o 20:40, Gość napisał:

Lasy wytną i wtedy zatęsknimy nawet za tymi zaśmieconymi lasami. Za to będziemy mieli według naszego burmistrza nawłnicę inwestorów i pięknie


Niezłe średniowiecze. Zaraz się okaże że wytną wszystkie lasy. Nawet te po drugiej stronie Gubina . Czasem się zastawiam gdzie niektórych ludzi trzymali. Chyba w komórkach prze połowę życia
~gosc~

Nie można być egoistą, pomyśl o swoich dzieciach i wnukach. Świat się na nas nie kończy..

Dodaj ogłoszenie