Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Leśny Dwór w Zielonej Górze rośnie. Jak zmieni się życie w tym rejonie miasta?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Na nowo powstającym osiedlu Leśny Dwór w Zielonej Górze zamieszkać może nawet pięć tysięcy osób. W budowanych blokach będą mieszkania od 31 do 72,5 mkw.
Na nowo powstającym osiedlu Leśny Dwór w Zielonej Górze zamieszkać może nawet pięć tysięcy osób. W budowanych blokach będą mieszkania od 31 do 72,5 mkw. Leszek Kalinowski
Nowe bloki na powstającym osiedlu Leśny Dwór w stanie surowym są już prawie gotowe. W pierwszym etapie to 180 mieszkań potem będą kolejne. Przewiduje się, że w środku lasu zamieszka kilka tysięcy osób. Dzięki połączeniu tego miejsca z Trasą Aglomeracyjną dojazd do centrum miasta nie sprawi problemu.

- Często chodzę tu na spacery i widzę, jak szybko rosną te bloki – mówi Ewa Różańska z Zielonej Góry. – Fajne będzie położenie tego nowego osiedla. Zresztą nasze miasto ma ten plus, że niezależnie z której strony się mieszka, do lasu ma się rzut beretem. Nie wiem tylko, czy łatwo będzie się wydostać z tego osiedla. Chociaż już dziś na skraju sąsiedniego osiedla jest przecież pętla autobusowa. A to bliziutko. No i ma powstać szybka kolej z przystankiem Leśny Dwór.

Osiedle Leśny Dwór będzie połączone z Trasą Aglomeracyjną

Ale to nie koniec, jedno z rozwiązań drogowych to tzw. odnoga od mającej niebawem powstać Trasy Aglomeracyjnej.
Na Trasie Północnej między rondami Piastów (wyjazd na Krosno Odrz.) i Ireny Sendlerowej (wyjazd na Przylep) powstanie nowe rondo. Z jednej strony będzie to wylot na planowaną obwodnicę zachodnią, z drugiej - na tzw. Trasę Aglomeracyjną. Pobiegnie ona w okolicy zakładu kostki brukowej Kaczmarek, a jej odnoga – w stronę nowo budowanego osiedla Leśny Dwór. Dalej trasa przebiegać będzie wzdłuż torów kolejowych. Na wysokości ul. Chemicznej, Zimnej (ale po drugiej stronie) w okolicy firmy Beti – powstanie pod torami nowy wiadukt. Dziś istnieją w tym rejonie dwa stare, poniemieckie wiadukty. Dalej pobiegnie w stronę osiedla Zacisze, by połączyć się z rondem Haliny Lubicz.

Osiedle Leśny Dwór mieszkania przy ulicy Magnackiej

Na osiedlu Leśny Dwór powstaje właśnie 180 mieszkań (z halą podziemną wielostanowiskową), a docelowo ma ich być ponad dwa tysiące. W budowanych obecnie blokach znajdą się mieszkania o powierzchni od 31 do 72,5 metrów kwadratowych (jedno, dwu, trzy i czteropokojowe). W przyszłości powstać ma tu kilkanaście budynków. Będą place zabaw, sklepy mają być ulokowane od strony Trasy Północnej.

Nowe osiedle może liczyć nawet 5 tysięcy mieszkańców. W planach wytyczono i nazwano już przyszłe ulice. Są to: Dworkowa, Szlachecka, Magnacka i Zaściankowa. Powstające obecnie bloki mają adres: Foluszowa/Magnacka.

Prawie w 70 procentach teren należy do miasta, reszta do deweloperów. Od dawna ten obszar był przewidziany pod zabudowę.
Od strony os. Leśnego (tu mieszka dziś ponad tysiąc osób), na obrzeżach Leśnego Dworu miałaby w przyszłości powstać szkoła podstawowa z przedszkolem. W pobliżu planuje się także boiska sportowe.

Osiedle Leśny Dwór i osiedle Leśne

- Mam tylko nadzieję, że nasze osiedle Leśne na tej inwestycji nie straci. Tutaj się żyje spokojnie. Jest cicho i bezpiecznie – mówi Anna Kamińska. – A tu po sąsiedzku wyrośnie pięć razy większe osiedle. Wszystkie rozwiązania powinny być robione z głową i w miarę szybko. Bo jak pomyślę np. o tzw. leśnym deptaku, która to inwestycja została zrealizowana tylko w połowie, to już taką optymistką nie jestem. Ten leśny deptak miał połączyć nasze osiedle Leśne (a więc w przyszłości i Leśny Dwór) z osiedlem Zacisze. Został zrobiony do połowy. Teraz miasto mówi, że jak będzie remontowany deptak w centrum, to stare płyty zostaną wykorzystane do dokończenia leśnego deptaka. Trzymamy za słowo i będziemy się przypominać.

- A ja mam nadzieję, że zyskamy wtedy więcej różnych połączeń autobusów miejskich, bo teraz to tak trochę na końcu świata – mówi Ewa Dąbrowska. – No i ścieżki rowerowe by się przydały.

Zobacz też wideo, co miało być w Zielonej Górze, ale się nie udało:

O czym marzyła przez lata Zielona Góra? Wcale nie o tramwajach, jak chcą złośliwi. Wiele się o tych inwestycjach mówiło. Wywoływały one wiele emocji. Jedni bardzo chcieli, by te marzenia się spełniły, inni pukali się w czoło. Jaka byłaby dziś Zielona Góra, gdyby te planowane zadania stały się rzeczywistością?  Czy te niespełnione marzenia, kiedyś zostaną kiedyś zrealizowane?

To miało powstać w Zielonej Górze, ale się nie udało. O czym...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska