Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łężyca pamięta o kresach

Eugeniusz Kurzawa 68 324 88 54 [email protected]
- Mój dziadek zginął na kresach, a tutaj został upamiętniony tablicą - mówi Jolanta Rabęda, prezeska stowarzyszenia Nasza Łężyca. Na górce koło kościoła jest odnotowanych około 50 nazwisk.
- Mój dziadek zginął na kresach, a tutaj został upamiętniony tablicą - mówi Jolanta Rabęda, prezeska stowarzyszenia Nasza Łężyca. Na górce koło kościoła jest odnotowanych około 50 nazwisk. Mariusz Kapała
Łężyca ma swój niepowtarzalny rys. Nie dlatego, że w ostatnim roku przybyło 170 obywateli. Od czterech lat powstaje tu swoista Golgota. Poświęcona bliskim pomordowanym na Ukrainie w latach 40., podczas II wojny światowej.

- Mój dziadek, Jan Piętak, zginął na kresach, a tutaj został upamiętniony tablicą - pokazuje Jolanta Rabęda, prezeska stowarzyszenia Nasza Łężyca. Stoimy na górce koło kościoła. - Na tych kilku tablicach jest odnotowanych około 50 nazwisk. Głównie ze wsi Gniłowody, która leżała w dawnym powiecie podhajeckim w województwie tarnopolskim. Bo my, łężyczanie, stamtąd pochodzimy.

- Ubolewam, że oficjalna historia zapomniała o mordach UPA, że państwo polskie nie bardzo się przyznaje do dziesiątków tysięcy bestialsko zabitych zwykłych ludzi, gospodarzy, nawet nie żołnierzy podziemia czy partyzantów - opowiada radny Krzysztof Wołczyński. - Dlatego zorganizowaliśmy się sami. Powstał społeczny komitet pragnący upamiętnić naszych bliskich, najczęściej kogoś z rodziny. To była inicjatywa profesora Jazownika, który jest mieszkańcem Łężycy. Dokonał mrówczej pracy, odnalazł wpierw 40 nazwisk zamordowanych, a potem ludzie wykorzystali płyty pozostałe z budowy kościoła i tam nazwiska wykuli. Tak powstała nasza Golgota.

Ale to nie koniec pomysłów. Obecnie urodziła się kolejna idea: utworzenir Muzeum Kresów Wschodnich, w którym zgromadzone będą świadectwa materialne kultury kresowej, jak zdjęcia, dokumenty, przedmioty codziennego użytku. Wszelkich informacji w tej sprawie udziela radny Wołczyński, kom. 509 360 301.

Cały artykuł przeczytasz w "Tygodniku Zielonogórskim", który dostaniesz razem z sobotnio-niedzielnym (9-10 marca) papierowym wydaniem Gazety Lubuskiej dla Zielonej Góry i okolic.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska