Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczniki energii do wymiany. Obowiązują nowe przepisy. Kogo czekają zmiany, kto i ile za to zapłaci?

Martyna Urban
Martyna Urban
3 lipca zaczęła obowiązywać nowelizacja Prawa Energetycznego. Jednym z jej ustaleń jest wymiana liczników na te z funkcją zdalnego odczytu. Co zyskają na tym odbiorcy?
3 lipca zaczęła obowiązywać nowelizacja Prawa Energetycznego. Jednym z jej ustaleń jest wymiana liczników na te z funkcją zdalnego odczytu. Co zyskają na tym odbiorcy? Dariusz Gdesz / Polskapresse
Liczniki energii elektrycznej czeka wymiana. W lipcu w życie weszły znowelizowane przepisy Prawa Energetycznego. W praktyce oznacza to koniec prognozowania zużycia prądu i spisywania wskazań liczników, ale także nieco większe rachunki. Sprawdziliśmy, do kiedy w domostwach zostaną wymienione wszystkie urządzenia i kto za to wszystko zapłaci.

Od soboty, 3 lipca, obowiązują znowelizowane przepisy Prawa Energetycznego. Oznacza to, że stare liczniki zostaną wymienione na nowocześniejsze, z funkcją zdalnego odczytu.

Na przyjęciu ustawy najbardziej skorzystają odbiorcy energii elektrycznej, zwłaszcza konsumenci. Nowelizacja realizuje unijną koncepcję, która w centrum rynku energii stawia właśnie odbiorców i ich aktywizację – czytamy w komunikacie MKiŚ.

Musisz to wiedzieć

U ilu odbiorców zostaną wymienione liczniki?

Nowe przepisy, które weszły w życie w sobotę, zakładają, iż co najmniej 15 procent odbiorców danego operatora systemu dystrybucyjnego (OSD) będzie miało wymienione liczniki do końca 2023 roku. W 2025 procent odbiorców wzrośnie do 35, a w 2028 nowoczesne urządzenia znajdą się w co najmniej 80 proc. domostw.

Mając na uwadze, że obecnie liczba klientów przyłączonych do sieci elektroenergetycznej wynosi ponad 17,9 mln, to można założyć, że w 2028 r. ponad 14 mln odbiorców będzie wyposażona w licznik zdalnego odczytu (LZO) – informuje Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Rachunki za prąd wzrastają co roku. Warto wiedzieć, co zużywa najwięcej energii w domu, by móc mieć te wydatki pod kontrolą.Eksperci PGNiG sprawdzili, ile prądu zużywają poszczególne sprzęty domowe. Są to wyniki uśrednione, bo jedne gospodarstwa domowe mogą częściej używać danego urządzenia, inne – rzadziej.Zobacz, które urządzenia pobierają najwięcej prądu w poniższej galerii >>>>>

Te urządzenia zużywają najwięcej prądu w domu. Rachunki za e...

Dlaczego odbiorcy zaoszczędzą na wymianie liczników?

Wymiana starych liczników na inteligentne modele z funkcją zdalnego odczytu umożliwi odbiorcom lepiej kontrolować zużycie prądu, dostęp online do informacji o zużyciu energii i co za tym idzie pozwoli jeszcze lepiej dostosować taryfy do swoich potrzeb. A dzięki temu, że odbiorcy zyskają "online" szeroki dostęp do danych, łatwiej i szybciej będą mogli zmienić sprzedawcę prądu. Podsumowując będą mieć możliwość świadomego zarządzania zużyciem energii.

Inteligentne opomiarowanie umożliwi także wprowadzanie nowych rozwiązań regulacyjnych, jak np. taryfy dynamiczne. Ułatwi również monitorowanie jakości energii elektrycznej w sieci elektroenergetycznej – dla odbiorców będzie to ważne chociażby ze względu na skuteczne dochodzenie bonifikat za przerwy i niewłaściwą jakość dostarczanej energii – tłumaczy Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Jakie kroki muszą podjąć konsumenci, by licznik został wymieniony?

Co ważne, odbiorcy nie muszą składać wniosków o wymianę licznika konwencjonalnego na licznik zdalnego odczytu. Operator Systemu Dystrybucyjnego na danym terenie działania zleci wymianę urządzeń zgodnie z przyjętą strategią.

Liczniki będą sukcesywnie wymieniane do roku 2028. Aktualnie udało się wymienić około 1,5 mln urządzeń, czyli zaledwie u około 8 proc. odbiorców zainstalowano liczniki zdalnego odczytu.

Kto poniesie koszty wymiany?

Odbiorcy nie poniosą bezpośrednich kosztów wymiany liczników, ale odczują w formie wyższych nieco rachunków. Według wyliczeń Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wymiana jednego urządzenia to koszt 360 zł. Poniesie go dostawca energii, ale koszty wkalkuluje w rachunki za prąd. Podwyżki mają być jednak nieznaczne, bo sukcesywną wymianę liczników operatorzy mieli prowadzić już wcześniej. Ponadto koszty operacji mają rozłożyć na osiem lat, właśnie po to, aby nie uderzyła ona rykoszetem po kieszeni odbiorców energii.

Całkowite koszty wymiany zakupu i wymiany liczników energii elektrycznej w Polsce szacuje się na 9 miliardów złotych do 2030 roku.

Nie przeocz

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Liczniki energii do wymiany. Obowiązują nowe przepisy. Kogo czekają zmiany, kto i ile za to zapłaci? - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska