Lider zatrzymał passę Ilanki Rzepin. Niezwykle ciasno w dole lubuskiej IV ligi

Paweł Górski
Odra Bytom Odrzański minimalnie pokonała Ilankę Rzepin
Odra Bytom Odrzański minimalnie pokonała Ilankę Rzepin Facebook/MKS Ilanka Rzepin
Za nami 31. kolejka lubuskiej IV ligi. W jej ramach po raz pierwszy tej wiosny goryczy porażki zaznała Ilanka Rzepin. Ponadto coraz ciekawiej jest w dolnym rejonie tabeli.

Pierwsza wiosenna porażka Ilanki

Ilanka Rzepin jest najskuteczniejszą drużyną rundy wiosennej lubuskiej IV ligi. Podopieczni trenera Dawida Chanasa zanotowali serię 13 meczów bez porażki, która ze strefy spadkowej wywindowała ich na szóstą lokatę. Znakomita passa została jednak przerwana w 31. kolejce przez Odrę Skrzynie Zając Bytom Odrzański. Skromne zwycięstwo 1:0 zapewnił liderowi Damian Piotrowski, który trafił na listę strzelców w 44 minucie. Rozmiary wygranej bytomian mogły być wyższe, jednak w 83 minucie rzut karny Kacpra Koppenhagena obronił Jakub Antczak.

Potknięcie wicelidera, Odra z czterema punktami przewagi

Do niespodzianki doszło w Starym Kurowie, gdzie miejscowy Meprozet po wymianie ciosów pokonał Syrenę Zbąszynek 4:3. Bohaterem drużyny gospodarzy został Mateusz Gorgiel, który strzelił wiceliderowi aż trzy gole, a czwarte trafienie dołożył Marcin Antczak. Potknięcie zespołu prowadzonego przez trenera Tomasza Leszczyńskiego sprawiło, że na trzy kolejki przed końcem sezonu Odra Bytom Odrzański ma cztery punkty przewagi nad drugą lokatą.

Ważne zwycięstwa Promienia i Pogoni

Sytuacja drużyn z dołu tabeli jest już po części jasna. Z IV ligą na pewno pożegnają się Piast Iłowa, Celuloza Kostrzyn nad Odrą i Budowlani Lubsko. Wciąż jednak jest możliwe, że z III ligi spadnie któraś z gorzowskich drużyn, co powiększyłoby liczbę zespołów relegowanych do klasy okręgowej. Przy takim scenariuszu końcowa faza sezonu będzie niezwykle ciekawa, gdyż miejsca 12-15 dzieli zaledwie jeden punkt.

W zagrożonym rejonie tabeli znajduje się m.in. wspomniany wcześniej Meprozet, który dzięki zwycięstwu nad Syreną utrzymał bezpośredni kontakt z rywalami. Podobnie wygląda sytuacja Promienia Żary, który niespodziewanie pokonał Lubuszanina Drezdenko 2:0. Wynik już w trzeciej minucie otworzył Krzysztof Wiliński, a w drugiej połowie gości dobił Rafał Rogalski.

Niezwykle ważną wygraną zanotowała również Pogoń Skwierzyna, która na własnym terenie pokonała Piasta Iłowa. Co prawda od drugiej minuty prowadzili goście po bramce Marcina Świrlika, ale na początku drugiej odsłony wyrównał Piotr Buda. Gospodarze wyrwali zwycięstwo w 88 minucie, kiedy wynik na 2:1 ustalił Brazylijczyk Antonio Victor Damasceno. Dodatkowo Piast kończył mecz w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Łukasza Garguły w doliczonym czasie gry.

Spośród najbardziej zagrożonej czwórki drużyn w minionej kolejce nie zapunktowała jedynie Korona Kożuchów, która na wyjeździe uległa Odrze Nietków 0:1.

Polonia wzięła rewanż za Puchar Polski

W Żaganiu Czarni podejmowali Polonię Słubice. Faworytami byli goście, ale to miejscowi prowadzili do przerwy 2:1 po trafieniach Wojciecha Glanca i Krystiana Chruścickiego. Po przerwie piłkarze trenera Andrzeja Wypycha szybko jednak przejęli prowadzenie. W 56 minucie wyrównał Oliwier Begier, a chwilę później wynik na 3:2 dla Polonii ustalił Rafał Gronostaj. Tym samym Polonia zrewanżowała się Czarnym za porażkę w 1/8 finału lubuskiego Pucharu Polski.

Remis sąsiadów w tabeli

Zajmująca dziesiątą pozycję w tabeli Lechia II Zielona Góra mierzyła się z sąsiednim Dębem Sława-Przybyszów. Strzelanie rozpoczęło się dopiero w drugiej połowie spotkania. W 58 minucie na 1:0 dla zielonogórzan strzelił Michał Pilarczyk, lecz już za moment wyrównał Maciej Rybak. W 73 minucie podopieczni trenera Mateusza Reusa powrócili na prowadzenie za sprawą gola Dawida Dębskiego, lecz i tym razem piłkarze ze Sławy szybko odpowiedzieli. Do remisu 2:2 doprowadził Mateusz Dobrakowski i ostatecznie zespoły podzieliły się punktami.

Wyniki 31. kolejki IV ligi:

• Odra Nietków – Korona Kożuchów 1:0 (bramka: Kaczorowski)
  • Pogoń Świebodzin – Spójnia Ośno Lubuskie 0:2 (Paradowski, Szczeciński)
  • Ilanka Rzepin – Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański 0:1 (Piotrowski)
  • Meprozet Stare Kurowo – ZAP Syrena Zbąszynek 4:3 (Gorgiel 3, Antczak – Bimek, Trocholepszy, Woźnikiewicz)
  • Celuloza Kostrzyn nad Odrą – Budowlani Lubsko 2:2 (Jankowski, Misun – Krajewski, Żelazko)
  • Czarni Żagań – Polonia Słubice 2:3 (Glanc, Chruścicki – Gronostaj 2, O. Begier)
  • Pogoń Skwierzyna – Piast Iłowa 2:1 (Buda, Damasceno – Świrlik)
  • Lechia II Zielona Góra – Dąb Sława-Przybyszów 2:2 (Pilarczyk, Dębski – Rybak, Dobrakowski)
  • Promień Żary – Lubuszanin Drezdenko 2:0 (Wiliński, Rogalski)