Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liderzy wyścigu po mandat

Paweł Kozłowski 95 722 57 72 [email protected]
Liderzy prawyborczego plebiscytu "GL” według stanu z godz. 16.00 w piątek: Piotr Klajnerok z SLD (wśród kandydatów na posła) i Władysław Komarnicki (wśród kandydatów na senatora)
Liderzy prawyborczego plebiscytu "GL” według stanu z godz. 16.00 w piątek: Piotr Klajnerok z SLD (wśród kandydatów na posła) i Władysław Komarnicki (wśród kandydatów na senatora) Bogusław Sacharczuk, Michał Bielejewski
Piotr Klajnerok z SLD i Władysław Komarnicki prowadzą w naszej prawyborczej zabawie. Wśród kandydatów na posła trwa ostra walka.

24-letni Klajnerok to menedżer z Rzepina. Na liście komitetu SLD jest "trzynastką". W naszym plebiscycie znajduje się na pierwszym miejscu. Od początku rankingu był bardzo wysoko, najczęściej na czele stawki, ale w czwartek stracił pozycję lidera na rzecz Katarzyny Ragini z Ruchu Palikota, 21-letniej studentki prawa z Gorzowa. Okazało się, że na krótko, bo szybko odzyskał prowadzenie. W klasyfikacji "poselskiej" panuje niezły ścisk. Klajnerok ma 101 głosów (stan na godz. 16.00 w piątek), Raginię wyprzedza o osiem, a Waldemara Sługockiego, wiceministra rozwoju regionalnego i kandydata PO - o 20.

W rankingu "poselskim" do zmiany prowadzącego może dojść w każdej chwili, za to w "senatorskim" od początku rządzi Komarnicki. Gorzowianin startuje jako kandydat niezależny z poparciem komitetu Obywatele do Senatu. Używając terminologii żużlowej, można stwierdzić, że prezes Stali jest przynajmniej o całą prostą przed kolejnym zawodnikiem. Dotychczas zgromadził 217 głosów. Jacek Brzeziński z PSL ma 101, a Helena Hatka z PO (wojewoda rywalizuje o mandat z Komarnickim w jednym okręgu wyborczym) i Czesław Fiedorowicz z PSL - po 31.

Nasz plebiscyt ruszył 3 września i potrwa do 5 października. Na razie najbardziej zaskakuje brak poparcia dla posłów i senatorów kończącej się powoli kadencji. Spośród obecnych parlamentarzystów najwięcej głosów ma Władysław Dajczak z PiS. Senator ze Strzelec Kraj. dostał ich 75 w rankingu kandydatów na posła, w którym zajmuje czwartą lokatę. Bez głosów pozostają posłowie, którzy triumfowali we wcześniejszym plebiscycie "GL" Oceniamy Władzę. Wtedy wygrał Józef Zych z PSL przed Bożenną Bukiewicz i Bogdanem Bojko - oboje z PO. Bez poparcia pozostają też lubuscy liderzy opozycji z PiS i SLD oraz inni czołowi politycy swoich partii, np. Stefan Niesiołowski - wicemarszałek Sejmu z PO, który kandyduje z Lubuskiego, wicewojewoda Jan Świrepo z PSL czy Marek Surmacz - były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W rankingu partii prowadzi SLD - 191. Na kolejnych pozycjach znajdują się komitety: Ruch Palikota - 178, PO - 137, Polska Partia Pracy Sierpień 80 - 136 oraz PiS - 116.
Żeby zagłosować na kandydata na posła, wystarczy wysłać SMS na nr 72069 (koszt 2,46 zł z VAT), w treści wpisując: glp.imię(spacja)nazwisko. Jeśli chcemy oddać głos na kandydata na senatora, zasada jest ta sama, tylko z przodu wstukujemy skrót gls.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska