OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Porażka w Stambule sprawiła, że siatkarze klubu Aluron CMC Warta Zawiercie niemal stracili szanse na bezpośredni awans do ćwierćfinału i najprawdopodobniej czekać ich będzie rywalizacja w rundzie play off. Fot. PAP/Tomasz Meissner
Siatkarze Aluronu CMC Warty Zawiercie przegrali w Turcji z Halkbankiem Ankara 2:3 (25:21, 23:25, 25:23, 23:25, 17:19) w swoim piątym meczu grupowym Ligi Mistrzów. To druga porażka polskiej drużyny.

Jurajscy Rycerze w pierwszej kolejce pokonali Halkbank 3:1. Na swoim koncie po czterech spotkaniach grupowych mieli tylko jedną porażkę - z niemieckim Berlin Recycling Volleys 1:3.

Niewykorzystana szansa na awans do ćwierćfinału

Stawką meczu było dla zawiercian pierwsze miejsce w grupie B i zapewnienie sobie awansu do ćwierćfinału na jedną kolejkę przed zakończeniem fazy grupowej. By tego dokonać, musieli pokonać siatkarzy z Ankary za trzy punkty.

Początkowo między drużynami toczyła się wyrównana walka, jednak w połowie pierwszego seta inicjatywę przejął polski zespół, obejmując prowadzenie 16:11 po ataku Konarskiego i błędzie Abdel-Aziza. Atakujący ekipy z Zawiercia znakomicie spisywał się na skrzydłach i znacząco przyczynił się do powiększenia przewagi (21:14). W końcówce Halkbank zdołał odrobić część strat m.in. za sprawą bloku, ale zawiercianie triumfowali 25:21 po błędzie Maticia.

W drugiej partii po stronie gospodarzy lepiej zaczął grać Abdel-Aziz i jego drużyna objęła czteropunktowe prowadzenie (8:4). Podopieczni trenera Michała Winiarskiego stopniowo odrabiali straty i po uderzeniu Szalachy było po 12. Gra punkt za punkt toczyła się do końca seta. Minimalnie lepsi okazali się siatkarze z Turcji za sprawą ataku Abdel-Aziza.

Zespoły kontynuowały zaciętą walkę w trzeciej odsłonie, długo żadna z ekip nie była w stanie zbudować przewagi (12:12). W połowie seta na boisku powstało zamieszanie, a Bruno, który nie zgadzał się z decyzją sędziego, otrzymał czerwoną kartkę. Kłótnie poskutkowały długą przerwą w grze, która dobrze podziałała na zawiercian - po bloku Szalachy objęli prowadzenie 19:17, a atak Kovacevicia powiększył dystans (21:18). Zepsuta zagrywka Abdel-Aziza zakończyła tę partię.

Tie-break przesądził o porażce Aluron CMC Warty

Holenderski atakujący Halkbanku ponownie pokazał się z lepszej strony w czwartym secie i wraz ze środkowym Tayazem pomógł swojej ekipie w zbudowaniu przewagi (14:11). Po stronie Jurajskich Rycerzy brakowało skuteczności Kwolka. Ponownie na ich korzyść zadziałała jednak kolejna przerwa związana z weryfikacją wideo (19:19). Tym razem jednak nie zdołali rozstrzygnąć wyniku na swoją korzyść - zagrywka w siatkę Konarskiego zakończyła partię.

W tie-breaku od początku inicjatywa była po stronie polskiego zespołu za sprawą ataków Kovacevicia i Konarskiego (7:5). Gdy asa serwisowego zanotował Abdel-Aziz, był remis, natomiast po czerwonej kartce Dananiego prowadzenie objęli siatkarze z Ankary (8:7). Zacięta walka toczyła się do samego końca - minimalnie lepszy w grze na przewagi był Halkbank po błędzie Tavaresa i bloku na Kovaceviciu.

Porażka Aluronu CMC oznacza, że o pierwszym miejscu w grupie B zadecydują ostatnie spotkania 25 stycznia. Obecnie oba zespoły mają po 10 punktów, na pierwszym miejscu są jednak siatkarze z Turcji, bowiem mają jedno zwycięstwo więcej i lepszy bilans setów. W ostatniej kolejce zmierzą się u siebie z najsłabszą ekipą grupy Habarem Pazardżik. Zawiercianie zagrają w Berlinie z Recycling Volleys.

Do ćwierćfinałów awansują bezpośrednio zwycięzcy pięciu grup. Natomiast pięć drużyn z drugich miejsc oraz najlepsza z trzecich miejsc przechodzą do baraży. Trzy zwycięskie zespoły z tej rywalizacji uzupełnią stawkę ćwierćfinalistów.

Liga Mistrzów siatkarzy - 5. kolejka
Halkbank Ankara - Aluron CMC Warta Zawiercie 3:2 (21:25, 25:23, 23:25, 25:23, 19:17)

Halkbank: Nimir Abdel-Aziz 25, Nicolas Bruno 16, Yigit Gulmezoglu 13, Mert Matić 5, Dogukan Ulu 5, Micah Ma’a 3, Yunus Emre Tayaz 3, Aslan Eksi 1, Volkan Done (libero), Deniz Ivgen, Oguzhan Dogruluk.

Aluron CMC: Uros Kovacević 27, Dawid Konarski 23, Bartosz Kwolek 15, Michał Szalacha 10, Miguel Tavares 1, Miłosz Zniszczoł 1, Santiago Danani (libero), Dawid Dulski, Patryk Łaba, Michał Kozłowski.