Artur Bogacki
Memoriał Wagnera 2017: Polska - Rosja (3:2)
Memoriał Wagnera 2017: Polska - Rosja (3:2) Sylwia Dąbrowa
Polscy siatkarze w Tauron Arenie Kraków rozegrają w ten weekend dwa mecze pierwszego turnieju Ligi Narodów. W sobotę (godz. 16) zmierzą się z Rosją, a w niedzielę z Kanadą (16).

W piątkowym oficjalnym debiucie nowego trenera Vitala Heynena Biało-Czerwoni w katowickim Spodku bez problemów pokonali Koreę Południową 3:0 (25:20, 25:18, 25:21). Szkoleniowiec dał pograć młodym zawodnikom, a ci nie zawiedli. Pytanie, jakie zestawienie Belg zaproponuje na mocną Rosję, w której nie zabraknie gwiazd światowego formatu. Przypomnijmy, że w naszej kadrze na pierwszy turniej nie znaleźli się m.in. doświadczeni Mateusz Mika i Bartosz Kurek.

- Zawsze jest ważne, aby wygrywać mecze, które trzeba wygrać. Spotkanie z Koreą było właśnie takie. Teraz zmierzy się z Rosją i o tym musimy myśleć - mówi Heynen.

Rosjanie w piątkowym starciu z Kanadą 3:0 (26:24, 25:14, 25:19) tylko w pierwszym secie dali rywalom poczuć, że ci można o coś powalczyć. W dwóch następnych "Sborna" dzieliła i rządziła na parkiecie. A jak mówi trener Siergiej Szliapnikow, to nie było sto procent mocy.

- Nie jesteśmy jeszcze w pełni zgrani, mało graliśmy jako zespół, bo mieliśmy dość krótki okres przygotowawczy. Potrzebujemy czasu, żeby się dotrzeć, dlatego pierwszy set był dla nas tak trudny - przyznał.

- Dla mnie to coś nowego, ponieważ przez długi czas nie grałem w reprezentacji - dodał Dmitrij Muserskij, który był jednym z wyróżniających się graczy (15 pkt). - W pierwszym secie wszyscy byliśmy pod presją. Jesteśmy szczęśliwi, że wygraliśmy. Teraz naszym celem jest mecz z Polakami, będzie trudno, ponieważ grają u siebie.

Dotychczasowe starcia Polaków z Rosją w Krakowie dostarczyły emocji. W 2014 r. w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera Biało-Czerwoni zwyciężyli 3:2. Również ubiegłoroczne spotkanie w tym turnieju skończyło się po tie-breaku. Ówczesny trener Ferdinando Di Giorgi, dokonujący selekcji do kadry na ME, na mecz kończący zawody wystawił dość eksperymentalny skład, a młodzi siatkarze pokonali faworyta 3:2, choć przegrywali 0:2. Późniejszy kontynentalny czempionat w Polsce dla naszej ekipy skończył się szybko i smutno, a Rosjanie w efektownym stylu sięgnęli w Tauron Arenie po złoto.

Z tym rywalem Polacy zmierzą się wkrótce ponownie - w sierpniowym Memoriale Wagnera w Krakowie.

W Tauron Arenie po meczach Polaków odbywać się będą spotkania rywali - w sobotę (19): Kanada - Korea Płd., a w niedzielę (19): Korea Płd. - Rosja.

Sportowy24.pl w Małopolsce

Materiał oryginalny: Liga Narodów. Polacy grają w Tauron Arenie Kraków z Rosją. W meczach z tym rywalem można się spodziewać wielkich emocji - Gazeta Krakowska