Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja nieopłaconych grobów

Katarzyna Borek 0 68 324 88 37 [email protected]
fot. Tomasz Gawałkiewicz
Akcja dotyczy wszystkich trzech miejskich cmentarzy komunalnych, na których leżą zmarli do 1987 roku. Mogą trafić do wspólnej, nieopisanej mogiły.

Miejski Zakład Pogrzebowy zarządza w Zielonej Górze trzema cmentarzami. Na Chynowie, Jędrzychowie oraz przy Wrocławskiej. Spółka ma w obowiązkach m.in. prowadzenie szczegółowej ewidencji osób pochowanych na tych nekropoliach oraz zarządzanie znajdującymi się na nich miejscami grzebalnymi. Opłaca się je na 20 lat z góry. Gdy ten termin mija, ktoś (może to być rodzina, ale i znajomi zmarłego) musi przedłużyć prawo do użytkowania grobu. Wnosząc opłatę na kolejne 20 lat. Jeśli nie zostanie zaksięgowana, nagrobek zostaje zlikwidowany, a prochy trafiają do wspólnej mogiły.

Opłata do przedłużenia

Likwidacji nieopłaconych grobów odbywa się co jakiś czas. Kolejna akcja właśnie się zbliża. Zakład informuje o tym, między innymi dając ogłoszenia w "Gazecie Lubuskiej". Stosowne kartki pojawiają się również na grobach wytypowanych do likwidacji.
- Dziś nie możemy jeszcze oszacować, ile ich będzie - mówi prezes zarządu Miejskiego Zakładu Pogrzebowego Mirosław Gruszecki.

Do likwidacji zostaną przeznaczone wszystkie groby osób zmarłych do 1987 roku, za które nikt nie przedłużył opłaty. Żeby to zrobić, trzeba przyjść do zakładu i wykupić miejsce na kolejne 20 lat. Nie jest to mała kwota.
- Rozumiemy to i jesteśmy gotowi rozłożyć opłatę na raty. Zawsze należy jednak przyjść do nas i porozmawiać - doradza prezes. Opisuje, że gdy szczątki trafią do wspólnej mogiły, nie znajdzie się na niej tabliczka, kto konkretnie tam leży. Takie informacje można uzyskać jedynie w administracji cmentarza, która prowadzi pełną dokumentację przenosin.

Elektroniczna wyszukiwarka

Wszystkich innych pochowanych w Zielonej Górze możemy znaleźć na… stronie internetowej zakładu. Grób można odszukać po: imieniu lub nazwisku zmarłego, dacie jego urodzenia lub śmierci. Nie ma problemu, jeśli nie znamy dokładnie tych danych. Można też wpisać samo imię lub tylko nazwisko. Na ekranie komputera pojawi się wtedy wykaz wszystkich osób o podanych danych osobowych. Na przykład wszyscy pogrzebani o imieniu Jan lub nazwisku Kowalski. W takim przypadku należy kliknąć na osobę, której szukamy. Pojawi się wtedy informacja z datą jej urodzenia, śmierci oraz numerem kwatery, w której jest pogrzebana. Dodatkowo pojawi się mapka z migoczącym kwadratem, w którym usytuowany jest grób.
Elektroniczną wyszukiwarkę grobów osób pochowanych na zielonogórskich cmentarzach oraz inne przydatne informacje znajdziesz na stronie: www.mzp.pl.

Ile za kontynuację opłaty?

Groby pojedyncze trzeba u nas opłacać co 20 lat. Kontynuacja opłaty kosztuje:
* w przypadku grobu osoby dorosłej - 850 zł
* dziecka - 690 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska