Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Little Alchemy 2, Czyli Jak Przy Prostej Grze Zostać na Dłużej

materiał partnera

Little Alchemy 2 to produkcja przeznaczona na przeglądarki internetowe oraz smartfony i tablety, która zdobyła serca wielu graczy, a przede wszystkim tych, którzy są fanami wszelkiego rodzaju niezależnych gier, a zwłaszcza sandboxów czy innych pozycji o niesprecyzowanym celu rozgrywki i nastawionych na zgłębianie swojej mechaniki jako głównego źródła rozrywki. Gra jest kontynuacją bardzo popularnej swojego czasu gry, w której naszym zadaniem było łączenie ze sobą najprzeróżniejszych elementów i uzyskiwanie ciekawych efektów takich kombinacji, które następnie również mogliśmy ze sobą łączyć, aby z kolei otrzymywać nowe, czasami zupełnie niewiarygodne, elementy. Również i tutaj mechanika rozgrywki w znacznej mierze się nie zmieniła, ale została wzbogacona przez co również sama gra jest znacznie ciekawsza i o wiele bardziej wciągającą – również dla tych, którzy nie mieli do czynienia z poprzednią częścią.

Jak wspomniano wcześniej, gra polega przede wszystkim na łączeniu ze sobą różnorakich elementów – z otrzymanych na początku zabawy, jak woda, ogień czy ziemia możemy tworzyć najprzeróżniejsze kombinacje i uzyskiwać ciekawe efekty: czasami niejako „logiczne”, ale również całkowicie fikcyjne, jak kosmici czy też niekoniecznie będące w stu procentach „budulcem” bądź innym elementem, jak wioska czy bakterie. Ostatecznie, baza elementów jaką możemy odblokować liczy sobie blisko dziewięćset pozycji a śledzić je możemy dzięki encyklopedii, symbolizowanej przez niewielką ikonę w rogu ekranu, ale przyjrzymy się jej za chwilę. Little Alchemy 2 jako gra nie stawia przed graczem żadnego konkretnego celu – to od nas zależy czy po prostu będziemy sprawdzać ile rozwiązań przewidzieli twórcy czy też podejmiemy się zadania odkrycia wszystkich elementów jakie tylko można. W wersji przeznaczonej na urządzenia mobilne możemy ponadto skorzystać w tym zakresie z systemu mikrotransakcji, za pomocą którego możemy odblokować, przykładowo, system wskazówek pozwalający nam łatwiej dotrzeć do co bardziej skomplikowanych układów. Twórcy zadbali jednak by nawet w takim przypadku nie było nam zbyt łatwo i w dużej mierze będziemy zdani przede wszystkim na własną kreatywność, nawet gdy zdecydujemy się skorzystać z drobnych oszustw.

http://pics.tinypic.pl/i/00931/dpqt6b0tkhib.png

Sama mechanika gry ze strony technicznej nie jest skomplikowana. Po prawej stronie znajduje się wydzielony margines, w którego strefie umieszczone zostały poszczególne elementy – wraz z odkrywaniem kolejnych, liczba dostępnych będzie sukcesywnie wzbogacana przez odkryte nowe przedmioty. Z tej strefy możemy przenosić wybrane elementy na większą planszę w środku ekranu – tutaj możemy łączyć ze sobą poszczególne przedmioty tworząc produkty ich kombinacji. Za jednym razem możemy połączyć ze sobą maksymalnie dwa przedmioty – oznacza to tyle, że jeśli chcemy tworzyć nawet bardzo skomplikowane „reakcje” będziemy musieli robić to w częściach, przechodząc od prostych połączeń w rozbudowane.

Wszystkie odkryte dotychczas połączenia oraz przedmioty możemy śledzić za pomocą wspomnianej encyklopedii. Znajdziemy w niej każdy z przedmiotów wraz z krótkim opisem oraz możliwością kombinacji, jakie możemy tworzyć z jego udziałem. Encyklopedia wyświetla również liczbę połączeń z udziałem danego elementu, których jeszcze nie odkryliśmy – w tym zakresie nie zostanie nam jednak ujawnione nic ponadto: właściwą kombinację będziemy musieli odkryć samodzielnie.
Jeśli chodzi o oprawę graficzną, to w dużej mierze przypomina ona tę z poprzedniej części, ale została znacznie podrasowana. Gra ma nieco bajkową kreskę a wszystkie kształty i ikony są charakterystycznie opływowe przez co jednocześnie miłe dla oka. Animacje są płynne i solidne wykonane oraz dobrze oddają charakter łączonych ze sobą elementów, podobnie jak wszelkie towarzyszące temu efekty graficzne i dźwiękowe. Jednocześnie, kreskówkowa grafika sprawia, że gra nie będzie starzeć się zbyt szybko i dobrze prezentuje się zarówno na komputerach jak i urządzeniach mobilnych.

http://pics.tinypic.pl/i/00931/1zftsah626w0.png

Podsumowując, Little Alchemy 2 to wbrew pozorom wciągająca produkcja, która potrafi przykuć na kilka godzin, mimo banalnie prostego mechanizmu rozgrywki – zwłaszcza kiedy wpadniemy w ciąg „jeszcze jednej kombinacji”. Równie dobrze gra sprawia się jako sposób na zabicie nudy podczas dłużącej się podróży lub oczekiwania na spóźnialskich znajomych. W końcu jednak każda produkcja potrafi się znudzić – tak jest też w tym przypadku: mimo sporej liczby różnych kombinacji elementów do odblokowania, brak sprecyzowanego celu rozgrywki czy jakiegokolwiek systemu nagradzającego gracza sprawia, że z czasem będziemy rzadziej zaglądać do naszych postępów w Little Alchemy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska