Lokalna Grupa Działania Zielone Światło stoi na straży poprawy jakości życia mieszkańców

Materiał informacyjny Lokalnej Grupy Działania Zielone Światło
W dzisiejszym artykule przybliżymy Wam LGD Zielone Światło z Krosna Odrzańskiego. Przekonajcie się, jak wiele wspaniałych inicjatyw można było dzięki niej zrealizować!

Region lubuski obfituje w naturalny i niemalże dziewiczy krajobraz rzeczny wzdłuż Odry, który jest nie lada atrakcją dla wszystkich, którzy kochają nastrojowe pejzaże. Nad wspomnianą rzeką, w malowniczym Krośnie Odrzańskim, znajduje się siedziba Stowarzyszenia LGD Zielone Światło, organizacji, która pod swoimi skrzydłami zrzesza pięć gmin powiatu krośnieńskiego: Bobrowice, Bytnicę, Dąbie, Krosno Odrzańskie oraz Maszewo. Nazwa tego Stowarzyszenia jest nieprzypadkowa. Oczywiście zieleń przywołuje na myśl piękno lubuskiego krajobrazu, ale wcale nie o sielskie pejzaże tu chodzi. Organizacja daje bowiem „zielone światło” wszelkim inicjatywom, które mają korzystny wpływ na życie mieszkańców. W wyniku podejmowanych przez nią działań następuje rozwój przedsiębiorczości, powstają nowe oraz rozwijają się już istniejące podmioty gospodarcze, co więcej, wzrasta atrakcyjność turystyczna i rekreacyjna regionu, a to za sprawą budowy ścieżek rowerowych, placów zabaw, siłowni zewnętrznych oraz modernizacji świetlic wiejskich. Nie koniec na tym! Zabytkowe obiekty również zyskują na świetności poprzez ich renowację i upowszechnianie lokalnej historii z nimi związanej.

Sprawne wykorzystanie środków europejskich przyczynia się tu zarówno do rozwoju obszaru, jak i lokalnej społeczności. Szczególnie istotny jest fakt, że to sami mieszkańcy mają wpływ na poprawę rzeczywistości, w której na co dzień funkcjonują. Poznajcie beneficjentów LGD Zielone Światło i ich działania, które były możliwe dzięki funduszom pozyskanym z PROW.

Oni skorzystali z dotacji LGD Zielone Światło

Beneficjentem LGD Zielone Światło jest między innymi Szymon Siuda, właściciel Pałacu Brzeźnica.

W latach 2017-2018 realizowałem projekt rewitalizacji jednego z budynków wchodzącego w skład Pałacu i Folwarku Brzeźnica zakupionego na przetargu od Starostwa Powiatowego w Krośnie Odrzańskim. Każdy remont budynku po 80 latach użytkowania jest zaskakujący i dużo droższy niż pierwotnie szacowany. Na szczęście dla mnie pojawiła się szansa na pozyskanie dotacji od LGD Zielone Światło. Były to środki z PROW na rozwój mikroprzedsiębiorstw. Czas był idealny, ponieważ budynek był gotowy, ale nie posiadałem wystarczających pieniędzy na jego całkowite wyposażenie. Pojawiło się ogłoszenie o konkursie, zatem pozbierałem wymagane dokumenty, zarwałem kilka nocy i złożyłem projekt dofinansowania wyposażenia pokoi agroturystycznych oraz sali wielofunkcyjnej przeznaczonej m.in. do organizacji szkoleń czy przyjęć okolicznościowych. Wniosek został zakwalifikowany do realizacji i ok. 148 tys. złotych stanowiących 50 proc. wydatków, umożliwiło mi wyposażenie pensjonatu – mówi Szymon Siuda, po czym dodaje:

Jaki jest efekt? Proszę ocenić np. na stronie www.palacbrzeznica.pl. Następnym etapem będzie restauracja oraz kawiarnia, ale na to potrzeba jeszcze trochę czasu i pieniędzy.

Agnieszka Andrzejak, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Krośnieńskiego (SSPK), to kolejna osoba, której udało się zdobyć dotację na realizowane przez siebie inicjatywy.

W 2019 roku Stowarzyszenie Sołtysów Powiatu Krośnieńskiego podpisało umowę na wykonanie zadania „Wiedza, potencjał, doświadczenie lidera” realizowanego w ramach operacji LGD pt. „Akademia Wolnego Czasu”. Realizacja zadania miała na celu poznanie kultury i tradycji kaszubskich sołtysów. Mieliśmy okazję zwiedzić Stary Rynek w Kościerzynie oraz Centrum Edukacji i Rozwoju Rejonu w Szymbarku, gdzie poznaliśmy bogatą historię Kaszub. Zdobycie grantu pozwoliło nam na większe działania jako stowarzyszenie – mówi pani Agnieszka, po czym dodaje:

Pragnę zaznaczyć, że LGD Zielone Światło to przyjaciele SSPK, zawsze możemy na nich liczyć i zawsze służą bezinteresowną pomocą. Nasza współpraca nawiązała się już od dnia powstania naszego stowarzyszenia, czyli w roku 2015. To właśnie wtedy LGD pomogło nam stawiać pierwsze kroki w sprawach urzędowych. Do dziś nasza współpraca motywuje nas, jak i wielu sołtysów z powiatu krośnieńskiego, do wielu działań na rzecz mieszkańców.

Kolejnym beneficjentem LGD Zielone Światło jest właściciel firmy „Elektromechanika Samochodowa – Auto EKG”.

Dzięki otrzymanej za pośrednictwem LGD Zielone Światło pomocy finansowej w kwocie 100.000 zł w ramach PROW na lata 2014-2020, w roku 2017 r. otworzyłem własną firmę specjalizującą się głównie w naprawie i programowaniu elektroniki samochodowej. Otrzymane środki finansowe pozwoliły na adaptację i remont budynku oraz na zakup niezbędnego, specjalistycznego i nowoczesnego sprzętu oraz oprogramowania komputerowego do diagnostyki samochodowej. Dzięki wsparciu i profesjonalnemu doradztwu ekipy LGD Zielone Światło udało się właściwie sporządzić wniosek o przyznanie pomocy finansowej oraz biznesplan, a także przejść przez niełatwe procedury przyznawania i rozliczania pomocy. Wsparcie na start jest bardzo dobrą inicjatywą realizowaną przez LGD, inicjatywą wspomagającą młodych przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki w biznesie. Dziś moja firma stale się rozwija, dając mi satysfakcję z obsługi zadowolonych klientów.

Dzięki nim region staje się piękniejszy

Za sprawą działań Stowarzyszenia LGD Zielone Światło wiele miejscowości nabiera nowych barw, staje się atrakcyjnymi zarówno w oczach turystów, jak i samych mieszkańców. Dzięki dotacjom ze Stowarzyszenia wybudowano obiekty ogólnodostępnej infrastruktury rekreacyjnej i kulturowej, np: ciąg pieszo-rowerowy Krosno Odrzańskie – Łochowice, ścieżki rowerowe na szlakach Maszewo – Rybaki oraz Osiecznica – Jezioro Moczydło. Dzięki „Zielonemu światłu” wyremontowano świetlice w Lubiatowie, Janiszowicach, Dobrosołowie oraz Bytnicy, wybudowano place zabaw w gminie Bobrowice, odrestaurowano obiekty zabytkowe, np. kościoły w Maszewie, Rybakach, Lubogoszczy, zmodernizowano gospodarstwa rolnicze oraz istniejące przedsiębiorstwa.

Co więcej, mieszkańcy obszaru działania LGD Zielone Światło wypracowali wiele imprez, które na stałe wpisały się w kalendarz regionalnych wydarzeń kulturowych. Kto z nas nie słyszał o „Święcie Karpia” w Osiecznicy, „Święcie Pieczonego Ziemniaka” w Dobrosołowie czy „Festiwalu Ruskich Pierogów” w Budachowie? Wszystkie te imprezy organizowane są co roku z niezwykłym rozmachem i z wielkim zaangażowaniem lokalnej społeczności zamieszkującej obszar działania LGD Zielone Światło.

Nie spoczywają na laurach. Działają dla regionu!

Wiele wspaniałych inicjatyw udało się już zrealizować LGD Zielone Światło, a mimo to Stowarzyszenie nie zwalnia tempa i wciąż aktywizuje lokalną społeczność oraz promuje lokalne zasoby kulturowo-krajobrazowe. Ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w partnerstwie z Ośrodkami Pomocy Społecznej w Bytnicy, Dąbiu oraz Maszewie, LGD Zielone Światło realizuje projekty skierowane do osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo, ukierunkowane na aktywizację społeczno-zawodową. W ramach projektu dla uczestników organizowane są indywidualne i grupowe zajęcia z psychologiem, doradcą zawodowym, pedagogiem, przeprowadzane są spotkania warsztatowe zwiększające umiejętności społeczne. Dodatkowo w ramach projektu uczestnicy otrzymują zasiłek celowy.

„Młodzieżowa Akademia Komunikacji” to natomiast projekt, którego celem było i – jak zapewnia Stowarzyszenie – nadal będzie wzmacnianie dialogu międzykulturowego poprzez budowanie postaw otwartości i tolerancji wśród młodych ludzi oraz promowanie międzynarodowej współpracy młodzieży z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

„Sieć Ekomuzeów” to z kolei ciekawa inicjatywa, w której przyroda, kultura i historia tworzą harmonijną przestrzeń poznawczą dla turystów. Wspomniana „Sieć Ekomuzeów” będzie zrzeszała atrakcje turystyczne i kulinarne oddziaływujące na wszystkie zmysły turysty, który usłyszy, zobaczy, poczuje, posmakuje i dotknie lubuskich miejsc. Kluczowym zadaniem w tej inicjatywie będzie korzystanie z zasobów przyrodniczych, geograficznych, kulinarnych i kulturowych Partnerów Projektu poprzez stworzenie pakietów turystycznych. Pakietami będą tu wszystkie dobra materialne i usługi, z których skorzysta turysta, atrakcyjność i atmosfera miejsca pobytu oraz miejscowa gościnność.

To tylko garstka inicjatyw, które realizuje Stowarzyszenie. Nie sposób wymienić ich wszystkich, bo lista jest naprawdę imponująca! Wspomnijmy jeszcze tylko, że LGD ma swój udział w rozmaitych projektach mających na celu upowszechnienie edukacji na każdym etapie kształcenia, szczególnie wśród mieszkańców obszarów wiejskich.

Zakres działań i inicjatyw LGD Zielone Światło jest naprawdę imponujący. Śmiało można uznać tę organizację za jedną z prężniej działających w regionie lokalnych instytucji otoczenia biznesu oraz innowacyjnego centrum wspierania aktywności społecznej. Niejednokrotnie to dzięki temu Stowarzyszeniu mogło powstać wiele lokalnych firm, które wkładając swoje serce i trud, rozwijają i często promują dziś całe województwo.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3