Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lot PS752: Iran przyznał się do zestrzelenia Boeinga 737 linii UIA i uśmiercenia 176 osób na pokładzie. "Tango down" i co dalej?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Lot PS 752: Iran przyznał się do zestrzelenia Boeinga 737 linii UIA i uśmiercenia 176 osób na pokładzie. "Tango down" i co dalej?
Lot PS 752: Iran przyznał się do zestrzelenia Boeinga 737 linii UIA i uśmiercenia 176 osób na pokładzie. "Tango down" i co dalej? AP/Associated Press/East News
Iran ostatecznie przyznał się do tego, że samolot Ukraine International Airlines (lot PS752) został zestrzelony. Świat wciąż nie może się pogodzić z tą tragedią. Zabito 176 osób.

Przywódcy Iranu stoją w obliczu głośnych wezwań do zwolnienia wyższych urzędników po tym, jak ukraiński samolot pasażerski ze 176 osobami na pokładzie został zestrzelony.

Wiele irańskich gazet poinformowało o fakcie przyznania się do zestrzelenia z wielkimi tytułami na okładkach: „Wstyd” czy „Niewybaczalne”.

Jedna z prorządowych gazet pochwaliła władze Iranu i nazwała „uczciwym” przyznaniem się przez Iran do błędu.

Tymczasem mieszkańcy Iranu, głównie studenci i młodzi ludzie, w sobotę zgromadzili się w okolicach dwóch uczelni w Teheranie. Początkowo zrobili to, aby oddać szacunek ofiarom, ale wieczorem wybuchły protesty.

Studenci wezwali do ukarania osób odpowiedzialnych za zestrzelenie samolotu oraz tych próbujących zatuszować ten skandal.

Władza w obawie o swoje bezpieczeństwo rozmieściła policję, by uniknąć zamieszek, bo taka obawa z każdą godziną narastała. W niedzielę w Teheranie, ale i innych miastach Iranu też nie było spokojnie.

Tymczasem użytkownicy mediów społecznościowych w Iranie wyrażali gniew na haniebne działanie swojego rządu. Do tego chóru dołączył prezydent USA Donald Trump, który napisał na Twitterze zarówno po angielsku, jak i w języku farsi: „Odważnemu i cierpiącemu ludowi irańskiemu: stałem z Wami od początku mojej prezydentury, a mój rząd będzie nadal stał przy Was. Uważnie śledzimy protesty. Wasza odwaga jest inspirująca”.

Zanim doszło do oświadczenia władz Iranu o zestrzeleniu boeinga, przez trzy dni Teheran zaprzeczał doniesieniom, że jego pocisk zestrzeliły samolot. Jeden z rzeczników oskarżył nawet zachodnie narody o „kłamanie i prowadzenie wojny psychologicznej”.

W sobotnim oświadczeniu w irańskiej telewizji generał brygady Amir Ali Hadżizadeh, dowódca lotnictwa Gwardii Rewolucyjnej Iranu, wyjaśnił, co się stało. Poinformował, że operator pocisków działał niezależnie i sam, myląc samolot z „pociskiem rakietowym”. - Operator miał 10 sekund na podjęcie decyzji. Mógł zdecydować się na strzał lub nie, a w takich okolicznościach podjął niewłaściwą decyzję - powiedział.

W ocenie Iranu do tragedii doszło przez chaos i presję wytworzoną przez Amerykanów, ale nie wyjaśniono, dlaczego nie zamknięto irańskiej przestrzeni powietrznej.

- Kiedy potwierdziłem, co się stało, powiedziałem, że wolałbym umrzeć, niż być świadkiem takiego zdarzenia - dodał dowódca Sił Powietrznych.

Generał dodał, że wojsko ulepszy swoje systemy, aby zapobiec takim, jak to nazwał, „błędom” w przyszłości.

Przy bramie Uniwersytetu Amri Kabir w Teheranie upamiętniono w sobotę śmierć byłych studentów tej uczelni, którzy zginęli w wyniku omyłkowego zestrzelenia ukraińskiego samolotu.

Wojskowy dodał, że poinformował władze o tym, co wydarzyło się jeszcze w środę. Władze zdecydowały się przyznać do faktu zestrzelenia dopiero po kilku dniach.

Zarówno prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, jak i premier Kanady Justin Trudeau zażądali od Iranu pociągnięcia do odpowiedzialności osób winnych oraz przeprowadzenia rzetelnego dochodzenia.

Prezydent Iranu poprosił o przebaczenie za zestrzelenie ukraińskiego samolotu. Wołodymyr Zełenski w orędziu zwrócił się do rodaków, mówiąc, że osoby odpowiedzialne za zestrzelenie samolotu w Iranie zostaną ukarane. Poinformował również, że rodziny ofiar otrzymają wsparcie finansowe ze środków rządowych, a państwo pomoże im w uzyskaniu odszkodowań od ubezpieczycieli i władz irańskich.

Również premier Kanady Justin Trudeau był stanowczy w słowach. - Kanada nie spocznie, póki nie otrzyma odpowiedzialności, sprawiedliwości i zakończenia, na jakie zasługują rodziny ofiar - stwierdził Trudeau. W samolocie było 63 Kanadyjczyków.

Zwrotu „tango down” używają wojskowi, co po polsku znaczy „cel zdjęty”.

Lot PS 752 samolotu linii Ukraine International Airlines zakończył się tragicznie niedaleko Teheranu i od razu pojawiły się podejrzenia, iż mogło dojść do jego zestrzelenia. Do katastrofy doszło kilka godzin po tym, jak Iran zaatakował amerykańskie bazy w Iraku w odwecie za zabicie generała Sulejmaniego. Na pokładzie maszyny było 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, 10 Szwedów, czterech Afgańczyków, trzech Brytyjczyków i trzech Niemców.

Samolot należący do Ukrainian International Airlines (UIA) leciał z Teheranu do Kijowa ze 167 pasażerami i 9 członkami załogi na pokładzie.

Najtragiczniejsze zestrzelenie samolotu pasażerskiego w XXI w.: MH17

Do zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines (lot MH17) doszło 17 lipca 2014 r. niedaleko wsi Hrabowe (w pobliżu miasta Torez) w obwodzie donieckim na Ukrainie, około 40 kilometrów od granicy z Rosją. Samolot pasażerski Boeing 777 został zestrzelony kierowanym pociskiem rakietowym ziemia-powietrze Buk M1 nr 332, należącym do 53. Rakietowej Brygady Przeciwlotniczej z Kurska sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. W wyniku zestrzelenia zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi.

19 czerwca 2019 r. zespół śledczy ogłosił nazwiska czterech osób podejrzanych o spowodowanie katastrofy. Zdaniem zespołu odpowiedzialność ponoszą: Igor Girkin, 48-letni były pułkownik FSB, Siergiej Dubinski, 56-letni były oficer GRU, Oleg Pułatow, 52-letni były żołnierz Specnazu oraz Leonid Charczenko, 47-letni Ukrainiec bez przeszłości wojskowej. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał Rosję do postawienia sprawców przed sądem.

Do dziś nikt nie poniósł odpowiedzialności za zabicie 298 niewinnych osób.

W 2014 r. zginęli obywatele następujących narodowości:

  • Holandia - 193 osoby
  • Malezja - 43
  • Australia - 27
  • Indonezja - 12
  • Wielka Brytania - 10
  • Belgia - 4
  • Niemcy - 4
  • Filipiny - 3
  • Kanada - 1
  • Nowa Zelandia - 1

Zobacz: Wojsko Polskie ramię w ramię z US Army

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Lot PS752: Iran przyznał się do zestrzelenia Boeinga 737 linii UIA i uśmiercenia 176 osób na pokładzie. "Tango down" i co dalej? - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska