Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie. Najstarsza w Polsce piramida-mauzoleum ma być dostępna dla turystów! Zabytkowa wieża w Krynicy zostanie odnowiona

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Zabytkowa wieża ariańska w Krynicy jeszcze w tym roku odzyska swój dawny wygląd i stanowić będzie atrakcję turystyczną. Gmina Krasnystaw podpisała już umowę z firmą, która zajmie się rewitalizacją obiektu.

Wieża w Krynicy pochodzi z 17. wieku i jest uznawana za najstarsze w Polsce mauzoleum w kształcie piramidy. Naukowcy badający to miejsce twierdzą, że został tu pochowany podkomorzy chełmski Paweł Orzechowski, który był arianinem i nie mógł spocząć na katolickim cmentarzu.

Wzgórze na którym stoi piramida ariańska znajduje się w lesie na kompletnym odludziu, w pobliżu nie ma żadnych zabudowań. Wygląda na to, że to miejsce nie było wybrane przypadkowo na zbudowanie tak niezwykłego grobowca. Podstawa piramidy została zbudowana w formie kwadratu o długości boku około 6 metrów. Jej czubek widoczny jest z daleka ponad lasem, a jej wysokość wynosi około 20 m.

Podczas II wojny światowej obiekt został uszkodzony, a ostatnia renowacja została wykonana w latach 50. minionego wieku. Również póżniej obiekt był wielokrotnie zniszczony przez wandali.

W ramach rewitalizacji gmina chce teraz m.in.: uzupełnić ubytki w murze, wykonać tynki zewnętrzne i wewnętrzne, odtworzyć posadzki, poprawić pokrycie dachowe, a także wykonać wrota wejściowe i opaskę odwadniającą wokół wieży.

Dzięki rewitalizacji chcemy pokazać szerszej grupie zwiedzających piękne miejsce związane z arianami, żyjącymi na tym terenie na przełomie 16. i 17. wieku - mówi Edyta Gajowiak -Powroźnik wójt gminy Krasnystaw.

Samorząd zakładał, że realizacja tego zadania będzie kosztować mniej, ale okazało się, że nawet najtańsza oferta, złożona w drugim przetargu znacznie przekraczała planowaną pierwotnie kwotę. Rada gminy Krasnystaw zgodziła się zwiększyć o 400 tysięcy złotych środki na ten cel co pozwoli zrealizować tę inwestycję.

Ostatecznie planowane prace będą kosztować ponad 610 tysięcy złotych, które tylko w części pokryje gmina. Na resztę są pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Unijna dotacja powinna wystarczyć na pokrycie ponad 30 procent kosztów rewitalizacji. Prace mają zostać wykonane do 28 października tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska