Zamknij

Gazeta Lubuska

Lubicie ruiny, zamki, pałace? Musicie odwiedzić te miejsca w Lubuskiem! Tu zaczyna się przygoda i czeka mnóstwo atrakcji

Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [3/16] Poprzednie Następne

PRZEWÓZ - WIEŻA BALTAZARA W KTÓREJ STRASZY

PRZEWÓZ - WIEŻA BALTAZARA W KTÓREJ STRASZY
Świadkowie zarzekają się, że późną nocą, najczęściej 15 lipca, w okolicy wieży zwanej nie tylko przez mieszkańców, ale i historyków Głodową, słychać szczęk łańcuchów i okropne jęki. Kto tak jęczy?

Nasza bohaterkę, Wieżę Baltazara, nie jest trudno znaleźć. Drogowskaz znajdziemy przed siedzibą urzędu gminy w Przewozie. Jakieś trzysta metrów od rynku znajdziemy dwa zalesione wzgórza. Jedno z nich, o czworobocznym kształcie, to dawny gród, drugie, owalne, jest śladem podgrodzia.

Po założeniu miasta podgrodzie zamarło, gród zaś funkcjonował nadal i wzmocniony został stołpem, czyli właśnie murowaną, cylindryczną wieżą...

Nasza opowieść rozpoczyna się u progu XV wieku. W 1413 roku Przewóz kupił książę Jan I Żagański i włączył do swojego księstwa. I teraz trochę jak w bajce... Książę Jan I miał czterech synów. Po jego śmierci nastąpił podział dziedziny - Jan II i Wacław otrzymali Przewóz a Żagań i Nowogród pozostał przy Baltazarze i Rudolfie.

Między braćmi narastała - delikatnie mówiąc - niechęć. Najbardziej niezadowolony był najmłodszy z braci Jan II, który rozpoczął walkę z Baltazarem i Rudolfem o Żagań i Nowogród.

Z biegiem lat sytuacja się krystalizowała. Wacław wstąpił do klasztoru i zrezygnował ze swoich praw. Rudolf zginął w bitwie pod Chojnicami. Zostało ich tylko dwóch. Baltazar, uwikłany w wewnętrzne konflikty dzielnicowe, oddał Nowogród w zastaw Janowi II. Temu było mało i zażądał Żagania. Aby zdobyć to miasto związał się z królem Czech Jerzym, który w 1461 roku nadał Żagań Janowi II jako lenno królewskie.Baltazar potajemnie opuścił Żagań i schronił się we Wrocławiu. Jednak nie dał za wygraną. W 1467 roku na czele dwustu zbrojnych wyruszył przeciwko Janowi II odbijając Żagań.

Wojna między braćmi trwała ze zmiennym szczęściem do 1472 roku. Na początku maja Jan II rozpoczął oblężenie Żagania. Załoga żagańskiego zamku skapitulowała 7 maja 1472 roku, a Baltazara z rozkazu księcia Jana, przewieziono do Przewozu i uwięziono w lochu wieży tamtejszego zamku.

Jak chce legenda fetując zwycięstwo Jan po prostu zapomniał o uwięzionym w Przewozie bracie. Przypomniał sobie po... dwóch miesiącach. Zamknięty w ciemnicy Baltazar, bez pożywienia i wody, zmarł, przeklinając przed śmiercią Jana i jego potomstwo.

Wieża od tego czasu nosi nazwę Wieży Głodowej. Znana jest również opowieść o okrutnym księciu, który skazał na śmierć głodową swego brata. I o duchu nieszczęsnego księcia, który pobrzękując łańcuchami miota się w wieży.

Do środka raczej nie wchodźmy, cegły przy wejściu trzymają się na słowo honoru.

ATRAKCJE W OKOLICY:
- Wieża rycerska w Żarkach Wielkich (odległość: 23 km)
- Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny w Przewozie (odległość: 18 km)
- Wieża rycerska w Trzebielu (odległość: 18 km)
- Zabytkowa zabudowa w Żarach (odległość: 23 km)

Zobacz również: KOSTRZYN NAD ODRĄ. Historia dawnych koszar przy ul. Mickiewicza

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy