Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubniewice: Czysta woda, piękne brzegi

Paweł Kozłowski 95 722 57 72 [email protected]
Domek na Wodzie, czyli kryty pomost widokowy przy zachodnim brzegu jeziora to jedno z atrakcji Lubniewska
Domek na Wodzie, czyli kryty pomost widokowy przy zachodnim brzegu jeziora to jedno z atrakcji Lubniewska UM Lubniewice
Ma pierwszą klasę czystości oraz jest niezwykle ciekawe dla wędkarzy i kajakarzy. Jezioro Lubniewsko jest uznawane za jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie akwenów Pojezierza Lubuskiego.

Lubniewsko to największe i jedno z najpiękniejszych jezior w tej części regionu. W najgłębszym miejscu ma ponad 15 m, jest również połączone kanałem z sąsiednim jeziorem Lubiąż. Patrząc na nie z lotu ptaka od razu dostrzeżemy jego niesamowicie powyginaną linię brzegową, dzięki której Lubniewsko jest tak atrakcyjne.

Znajduje się tam bowiem wiele zatok i półwyspów, a w środkowej części akwenu - nazwanej Przesmykiem, znajduje się on na wysokości Świerczowa - dwa przeciwległe cyple zwężają jego szerokość do zaledwie 100 m. Uroku jezioru dodaje także niewielka wysepka w północnej części zwana Rybaki. Wodę ze wszystkich stron otaczają piękne, wysokie i strome wzgórza morenowe: Połonina ma 144 m, a Lubniewki - 142.

Lubniewsko jest zasilane przez liczne strumienie, m.in.: Potok Glisno, Potok pod Grodziskiem, Czerwony Potok, Strugę Stawki czy Strugę Świerczowską. Dzięki ścieżkom rowerowym można je objechać dookoła, np. niebieskim szlakiem, który początek ma w Lubniewicach.

Walory jeziora dostrzeżono już przed laty. Po to, by w stanie naturalnym zachować akwen, jego malownicze skarpy nadbrzeżne oraz otaczające je lasy utworzono w 1993 r. zespół przyrodniczo-krajobrazowy pn. Uroczysko Lubniewsko. Jego całkowita powierzchnia obejmuje ponad 1,4 tys. ha, na co składają się lasy i grunty leśne oraz oczywiście samo jezioro, które stanowi 17 proc. obszaru.

Najciekawszym elementem krajobrazu Uroczyska jest niezwykle bogata rzeźba terenu. Ukształtowanie terenu po ostatnim zlodowaceniu sprawiło, że obszar ten posiada niezliczone ilości pagórków, wzgórz, dolin, wąwozów.

Ponad południowo-wschodnim brzegiem jeziora wznosi się wczesnośredniowieczne grodzisko słowiańskie z VII w. Obejmuje majdan, wały i półkoliście zarysowane podgrodzie od strony południowej. Grodzisko funkcjonowało w VII i VIII w., ale odnaleziono tam także ślady osadnictwa z XIV i XV w. Jest to znakomite miejsce odpoczynku oraz świetny punkt widokowy.

Na terenie uroczyska występuje około 300 gatunków roślin, z czego 15 jest pod ścisłą ochroną, chociażby rosiczka okrągłolistna czy bluszcz pospolity. Napotykamy tu niespotykane gdzie indziej okazy sosen, świerków, buków, daglezji, dębów, grochodrzewów.

Świat zwierzęcy Uroczyska jest również bardzo bogaty. W wodach można spotkać gąbki, wirki, skąposzczety, pijawki, małże, raki i 24 gatunki ryb, a w przybrzeżnych trawach i mokradłach różne płazy i gady oraz piękne motyle. Ptaki lęgowe i prawdopodobnie lęgowe reprezentują co najmniej 90 gatunków. Będąc na Uroczysku warto zobaczyć stawek Żabie Oko, Gołębi Kamień na Głaźniku, Koźli Kamień, Górki Młyn - węzeł szlaków turystycznych w pobliżu ruin dawnego młyna, ruiny grodziska słowiańskiego, Rybakówkę oraz liczne malownicze wąwozy.

W obrębie zespołu wyznaczono dwa punkty widokowe. Jest to wieża widokowa na Lubniewkach oraz Domek na Wodzie, czyli kryty pomost widokowy przy zachodnim brzegu jeziora.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska