Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubniewice na piechotę

Redakcja
Większość szlaków wokół Lubniewic pozwala na podziwianie pięknej przyrody.
Większość szlaków wokół Lubniewic pozwala na podziwianie pięknej przyrody. fot. Paweł Janczaruk
Atutem Lubniewic i okolic jest przyroda. Jak twierdzą bywalcy tamtych okolic najlepiej wybrać się tam na długi spacer. Wystarczy wybrać jeden z kolorów.

Szlak niebieski - wokół jeziora Lubniewsko; długość 14,5 km
Pozwala zobaczyć ciekawe tereny Lubniewic oraz zespołu przyrodniczo - krajobrazowego "Uroczysko Lubniewsko". Szlak jest łatwy, jego przejście zajmuje ok. 3,5 godz. Idąc nim, można zobaczyć Lubniewice z licznymi zabytkami oraz jeziorami, a także Uroczysko z jego bogatą, polodowcową rzeźbą terenu, licznymi źródliskami, skarpami nadbrzeżnymi oraz lasami. Na trasie szlaku znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko słowiańskie z VII wieku oraz pozostałości po dawnym młynie. Jest też punkt widokowy "Domek na Wodzie" - kryty pomost, z którego widać Lubniewsko oraz Uroczysko.

Szlak czerwony - dookoła jeziora Lubiąż; 12,2 km
Szlak ten okrąża jezioro Lubniewsko. Jest łatwy, jego przejście zajmuje ok. 3 godz. Zdecydowana część trasy prowadzi wśród lasów brzegiem jeziora Lubiąż. Warto zatrzymać się nad jeziorkiem Postomsko. Po przeciwnej stronie znajduje się jezioro Krzywe. Na trasie znajduje się osiedle Trzcińce, z których bezpośrednio można dojść do Lubniewic. Po drodze warto zejść ze szlaku i pójść do ośrodka "Pod Basztą", można tam zobaczyć zabytkową basztę i brzegiem jeziora pójść do Lubniewic.

Szlak żółty - wokół jeziora Krajnik; 4,8 km

Turysta ma możliwość poznania Lubniewic oraz przejścia wokół najgłębszego lubniewickiego jeziora - Krajnik. Na osiedlu Suszyce jest stary młyn, przy którym przepływa rzeka Lubniewka. Trasa szlaku prowadzi obok tzw. Diabelskiego Kamienia (obwód 920 cm), który jest pomnikiem przyrody. Jest to szlak łatwy, czas przejścia to ok. godzina.

Szlak zielony - Jez. Janie; 11,9 km

Prowadzi do rezerwatu przyrody "Janie im. Włodzimierza Korsaka", gdzie ochronie podlega zarastające jezioro Janowiec (Janie). W rezerwacie spotkać można liczne gatunki ptaków. Można też zobaczyć ruiny dawnej rybakówki, w której w latach 1942-45 istniał oddział jeńców radzieckich. Więzieni w nim jeńcy pracowali przy wyrębie drzewa. Czas przejścia ok. 2,5 godziny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska