Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubniewice to miasteczko jak z bajki. Ma zamek, Park Miłości, spa wyglądające jak pałac i wiele magicznych zielonych zakątków. I te jeziora

Michał Korn
Michał Korn
Sandra Soczewa
Sandra Soczewa
Lubniewice bez dwóch zdań są jedną z turystycznych perełek naszego regionu. Największymi atutami tej malowniczej miejscowości są jeziora oraz przyroda. Znajdziecie tu fantastyczne plaże!
Lubniewice bez dwóch zdań są jedną z turystycznych perełek naszego regionu. Największymi atutami tej malowniczej miejscowości są jeziora oraz przyroda. Znajdziecie tu fantastyczne plaże! Janusz Życzkowski
Tytułowe bajkowe miasteczko mieści się na północy Lubuskiego. Lubniewice (pow. sulęciński) urzekają klimatem! Od wielu lat przyjeżdżają tu rzesze turystów zarówno z Polski, jak i zagranicy. Były nawet plany, by Lubniewice stały się oficjalnym uzdrowiskiem...

Spis treści

Lubniewice bez dwóch zdań są jedną z turystycznych perełek Lubuskiego. Największymi atutami tej malowniczej miejscowości są jeziora oraz przyroda. Na atrakcje mogą liczyć tu równie miłośnicy błogiego relaksu, co piechurzy, czy cykliści. W Lubniewicach bowiem jest kilka fantastycznych szlaków, które przemierzając (pieszo lub rowerem) urzekają widokami.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:

Lubniewice bez dwóch zdań są jedną z turystycznych perełek naszego regionu. Największymi atutami tej malowniczej miejscowości są jeziora oraz przyroda. Znajdziecie tu fantastyczne plaże!

Lubniewice to miasteczko jak z bajki. Ma zamek, Park Miłości...

Lubniewicki "plażing"

Osoby, które lubią plażować, mają do wyboru w Lubniewicach... kilka plaż. I każda jest super, bez dwóch zdań! Plaże są dość szerokie, mają pomosty i wodne atrakcje. Jeżeli znudzi was odpoczynek na ręcznikach, możecie wypożyczyć wodny rowerek albo łódkę. Ba! Możecie nawet wypożyczyć pływający domek!

LUBNIEWICE Z LOTU PTAKA

Osoby, które lubią plażować, mają do wyboru w Lubniewicach... kilka plaż. I każda jest super, bez dwóch zdań! Plaże są dość szerokie, mają pomosty i
Osoby, które lubią plażować, mają do wyboru w Lubniewicach... kilka plaż. I każda jest super, bez dwóch zdań! Plaże są dość szerokie, mają pomosty i wodne atrakcje.
Janusz Życzkowski

Na spacer do Parku Miłości

Lubniewice mają Parki Miłości im. Michaliny Wisłockiej. Być może nie wiecie, ale to właśnie tutaj znana lekarka przeżyła płomienny romans, dzięki któremu ukazała się tak dobrze wszystkim znana "Sztuka Kochania". Kilka lat temu powstał film o tym samym tytule (w rolach głównych wystąpili m.in. Magdalena Boczarska i Eryk Lubos) i wiele z jego scen nakręcono właśnie tutaj.

W Parku Miłości możecie ze swoją sympatią zawiesić kłódkę na mostku albo wspólnie spędzić czas na ławeczce miłości, podziwiając przy tym drewniane rzeźby i otaczającą przyrodę.

Zamek Książąt Lubomirskich

Eklektyczny pałac, zwany Nowym Zamkiem powstał w latach 1909–1911. Wzniesiono go dla Carla Friedricha Ernsta Edwarda von Waldow-Reitzenstein.

Parki Miłości im. Michaliny Wisłockiej w Lubniewicach. To tutaj przeżyła płomienny romans, dzięki któremu ukazała się "Sztuka Kochania&
Parki Miłości im. Michaliny Wisłockiej w Lubniewicach. To tutaj przeżyła płomienny romans, dzięki któremu ukazała się "Sztuka Kochania". Janusz Życzkowski

Jest to budowla dwukondygnacyjna z wysokim dwuspadowym dachem z licznymi facjatkami. Wejście główne zwieńczone jest tarczą herbową rodu von Waldow i datą „1909”. Pałac otoczony jest zabytkowym parkiem. W zamku zachowały się liczne elementy pierwotnego wyposażenia: marmurowe okładziny, wystrój pomieszczeń z freskami, złoceniami i sztukateriami oraz drewniana, dwukondygnacyjna klatka schodowa czy winda kuchenna.

Dziś jest to Zamek Książąt Lubomirskich i można go zwiedzać. Jeśli więc będziecie w Lubniewicach, koniecznie tu zajrzyjcie! Przy okazji dodamy, że w zamku kręcono też filmy i teledyski.

SPA nad samym jeziorem

Równie znanym co Zamek Książąt Lubomirskich punktem na mapie Lubniewic jest Woiński SPA. Warto zaznaczyć, że lokalny biznesmen budował go w konsultacji z konserwatorem zabytków tak, by ten idealnie wkomponował się w lubniewicki krajobraz. I to się bez dwóch zdań udało!

W SPA możemy wypić kawę, zjeść obiad, spędzić kilka dni, skorzystać z relaksacyjnych zabiegów i cieszyć się tutejszą plażą i wspaniałymi widokami.

Szlaki rowerowe w Lubniewicach

  • SZLAK NIEBIESKI: Osiecko – Lubniewice – Glisno - Górski Młyn – Sobieraj - Jarnatów - 21,1km. Szlak łatwy, miejscami nieco trudniejszy. Nawierzchnia na sporym odcinku asfalt, ale także drogi gruntowe, sporadycznie miejscami piachy. Szlak zarówno dla miłośników dziedzictwa kulturowego jak i przyrodniczego. Bardzo ciekawy, urozmaicony krajobrazowo szlak, szczególnie interesujący po wjechaniu na teren Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Uroczysko-Lubniewsko”, gdzie poprowadzony jest po malowniczych, głębokich jarach i wąwozach morenowych, a następnie wzdłuż brzegu jeziora Lubniewsko.
  • SZLAK CZERWONY: Lubniewice (Urząd Miejski) - rezerwat Janie – Rogi – Jarnatów - 20,2 km. Miejscami nieco trudny szlak prowadzący przez bardzo ciekawe przyrodniczo zakątki gminy jak: rezerwat Janie im. Włodzimierza Korsaka, zalew Wałdowicki (leśny zbiornik retencyjny), jezioro Jarnatowskie. W miejscowości Rogi warto zobaczyć pałac zlokalizowany nad urokliwym jeziorkiem i otoczony przepięknym parkiem. We wsi Jarnatów również do zwiedzenia pałac z otaczającym go parkiem, barokowy kościół i grobowiec rodziny von Waldow.
  • SZLAK ŻÓŁTY: od czerwonego szlaku rowerowego - Rogi - ok. 2,5 km. Szlak łącznikowy od czerwonego szlaku rowerowego do miejscowości Rogi. Trasa łatwa, poprowadzona po starym nasypie kolejowym.
  • MIĘDZYNARODOWY SZLAK ROWEROWY R-1 – 9,8km (na terenie gminy Lubniewice). Przez Lubniewice prowadzi Europejski Szlak Rowerowy R-1. Cały szlak wiedzie z Bologne nad Kanałem La Manche we Francji, przez Holandię, Belgię, Niemcy, Polskę i dalej do Kaliningradu, Sankt Petersburga i Moskwy. W województwie lubuskim szlak wiedzie przez miejscowości: Kostrzyn, Ośno Lubuskie, Sulęcin, Miechów, Jarnatów, Lubniewice, Międzyrzecz, Drezdenko.
Lubniewice bez dwóch zdań są jedną z turystycznych perełek naszego regionu. Największymi atutami tej malowniczej miejscowości są jeziora oraz przyroda.
Lubniewice bez dwóch zdań są jedną z turystycznych perełek naszego regionu. Największymi atutami tej malowniczej miejscowości są jeziora oraz przyroda. Znajdziecie tu fantastyczne plaże!
Janusz Życzkowski

Szlaki piesze w Lubniewicach

  • SZLAKI NIEBIESKI: wokół jeziora Lubniewsko - 14,0 km. Szlak pozwala zobaczyć ciekawe i malownicze tereny Lubniewic oraz Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego „Uroczysko Lubniewsko”. Szlak jest stosunkowo łatwy. Swój początek bierze przy węźle szlaków nad zatoką jez. Lubniewsko (szlak czerwony i żółty).

Wybierając szlak niebieski zobaczymy zarówno samo miasteczko Lubniewice z licznymi zabytkami oraz jeziorami, jak również będziemy mieli okazję podziwiać teren Uroczyska Lubniewsko z jego niezwykle bogatą, polodowcową rzeźbą terenu (pagórki, wzgórza, doliny i wąwozy), licznymi czystymi źródliskami, malowniczymi skarpami nadbrzeżnymi oraz porastającymi obszar Uroczyska lasami. Z elementów kulturowych na trasie niebieskiego szlaku znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko słowiańskie z VII w oraz pozostałości po dawnym młynie.
W obrębie szlaku znajduje się punkt widokowy „Domek na Wodzie” – kryty pomost widokowy, z którego można podziwiać jezioro Lubniewsko, teren Uroczyska z licznymi, malowniczymi wąwozami, jak również słowiańskie grodzisko czy Rybakówkę, przy której można przyjrzeć się hodowli ryb oraz zobaczyć budowle piętrzące wodę. Szlak kończy się w Lubniewicach przy zabytkowej księgarni.

Lubniewice bez dwóch zdań są jedną z turystycznych perełek naszego regionu. Największymi atutami tej malowniczej miejscowości są jeziora oraz przyroda.
Lubniewice bez dwóch zdań są jedną z turystycznych perełek naszego regionu. Największymi atutami tej malowniczej miejscowości są jeziora oraz przyroda. Znajdziecie tu fantastyczne plaże!
Janusz Życzkowski
  • SZLAK CZERWONY: Lubniewice (Urząd Miejski) - Trzcińce - Jez. Krzywe - szosa Jarnatów - Lubniewice - 8,9 km. Szlak ten okrąża jezioro Lubiąż. Trasa szlaku jest łatwa.

Szlak jest wytyczony w taki sposób, aby turyści mogli zobaczyć zabytki Lubniewic oraz samo miasteczko. Zdecydowana część szlaku prowadzi wśród lubniewickich lasów brzegiem jeziora Lubiąż. W połowie drogi warto zatrzymać się nad małym, uroczym jeziorkiem Postomsko, gdzie są przygotowane ławki i stoły. Po przeciwnej stronie znajduje się jezioro Krzywe, z którego wody uchodzą do jeziora Lubiąż. Na trasie szlaku znajduje się osiedle Trzcińce, z których bezpośrednio można dojść do Lubniewic. Po drodze warto zejść jednak ze szlaku i skierować się na Ośrodek Wypoczynkowy „Pod Basztą”, można tam zobaczyć zabytkową basztę i stamtąd brzegiem jeziora udać się do Lubniewic. Szlak na swoim końcowym odcinku prowadzi wzdłuż leśnej ścieżki dydaktycznej.

  • SZLAK ZIELONY: Lubniewice (Urząd Miejski) - Rezerwat Janie - Lubniewice (Ośrodek jeździecki MASTER) - 10,9 km.

Szlak prowadzi do Rezerwatu Przyrody "Janie im. Włodzimierza Korsaka", gdzie ochronie podlega zarastający jezioro Janowiec (Janie). W rezerwacie spotkać można liczne gatunki ptaków, które tutaj mają swoje siedliska. Idąc szlakiem można zobaczyć ruiny dawnej rybakówki, w której w latach 1942-45 istniał odział jeńców radzieckich. Więzieni w nim jeńcy pracowali przy wyrębie drzewa. Po wojnie odnaleziono w tym miejscu masowe groby jenieckie, z których ciała ekshumowano i przeniesiono na cmentarz żołnierzy radzieckich pod Międzyrzeczem. Rezerwat "Janie" to atrakcyjny krajobrazowo i malowniczo punkt na terenie gminy Lubniewice, a turysta, który wybierze ten szlak na pewno nie będzie zawiedziony.

  • SZLAK CZARNY: Lubniewice (Stary Zamek) - wokół Jeziora Krajnik - Lubniewice (Urząd Miejski) - 4,8 km.

Turysta wybierający ten szlak będzie miał możliwość poznania Lubniewic oraz przejścia wokół najgłębszego lubniewickiego jeziora - jeziora Krajnik. Na osiedlu Suszyce można zobaczyć stary młyn, przy którym przepływa rzeka Lubniewka. Trasa szlaku prowadzi nieopodal głazu narzutowego tzw. Diabelskiego Kamienia, którego obwód wynosi 920 cm i który jest uznany za pomnik przyrody.

  • SZLAK ŻÓŁTY E11: Jarnatów - Lubniewice - Pniewo - 11,5 km. Jest to szlak długodystansowy wiodący z Holandii przez Niemcy, Polskę, aż do Łotwy.

Jak dojechać? - mapa

Lubniewice to magiczna miejscowość w powiecie sulęcińskim nad jeziorami: Lubiąż i Lubniewsko. Z Gorzowa Wlkp. czy Międzyrzecza dojedziemy tam raptem w pół godziny.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska