Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubniewice w wiosennej odsłonie. Podróżuj szlakiem miłości, odwiedź Park Miłości i Zamek Książąt Lubomirskich |ZDJĘCIA

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Sandra Soczewa
Sandra Soczewa
Lubniewice zachwycają malowniczymi widokami i architekturą. To magiczne miejsce.
Lubniewice zachwycają malowniczymi widokami i architekturą. To magiczne miejsce. Mariusz Kapała / GL
Położone w północnej części województwa lubuskiego Lubniewice mają wiele do zaoferowania turystom. To świetne miejsce, chociażby na jednodniową wycieczkę, a miłosnych atrakcji jest tu bez liku! Przekonajcie się sami!

Spis treści

Lubniewice to miasteczko malowniczo położone wśród lasów i jezior, które już od wielu lat przyciąga pasjonatów aktywnego wypoczynku (m.in. sportów wodnych i rowerowych przejażdżek), a także spacerowiczów szukających miejsca idealnego do wypoczynku i relaksu. Lubniewice znane są też jako wędkarskie Eldorado. Przypomnijmy: kilka dekad temu Lubniewice były prawdziwym kurortem, można nawet rzecz, topowym w naszym regionie. Teraz od kilku lat znów powraca do turystycznych łask.

Zamek w Lubniewicach to wielka atrakcja miasteczka

Tuż nad jeziorem jest pałac, nazywany potocznie Nowym Zamkiem. Powstał on w latach 1909-1911, a za jego projektem stoją berlińscy architekci: G.A. Dinklage, E. Paulusa i O. Lilloe.

Odkryj tajemnice Lubuskiego:

- Budynek powstał na planie litery L, którego skrzydła łączy masywna wieża. „Nowy Zamek” jest murowany, piętrowy, pokryty dachem dwuspadowym, natomiast wieża z tarasem widokowym posiada dach czterospadowy. Urozmaicony jest licznymi ryzalitami, tarasami, loggiami. Wejście główne zwieńczone jest herbem rodowym von Waldow und Reitzenstein - informuje Gmina Lubniewice.

Pałac podzielony został na część gospodarczą: kuchnia, spiżarnia, pralnia, pokoje dla służby oraz część mieszkalną z pomieszczeniami towarzyskimi: pokoje gościnne, pokój pani i pana domu, biblioteka, sala muzyczna, sala balowa, jadalnia, galeria i hol.

Zamek Książąt Lubomirskich - lokalizacja, mapa

Front budynku mieści się od strony północno - wschodniej. W skrzydle zachodnim mieszczą się trzy jadalnie z ozdobnymi sztukateriami i boazerią, w zachodnim – biblioteka, sala myśliwska i czytelnia o bogatym wystroju z kominkami, piecami i antycznymi meblami oraz łazienka turecka o oryginalnym wystroju z glazury i terakoty. W pałacu zachowały się liczne elementy pierwotnego wyposażenia.

Pałac w Lubniewicach był rezydencją... luksusową! Mieściła się tu łaźnia arabska, która zdobiona była lazurową posadzką mozaikową z wanną wpuszczoną w podłogę.

Opisując imponującą rezydencję, nie można pominąć parku i ogrodu, które znajdują się przy „Nowym Zamku”. Za wzór do założenia ogrodu posłużyły włoskie ogrody renesansowe. Znajdowały się w nim cisy i żywopłoty przycięte w kształcie kul i piramid, wielkie wazy i torsy rzeźb.

- Przy wejściu głównym do zamku stały donice z palmami oraz wielkie agawy, które na okres zimowy wywożono do szklarni. Przy pokoju pani domu znajdował się ogród różany, natomiast przy pomieszczeniach gospodarczych- ogród kuchenny i owocowy - informuje Gmina Lubniewice.

Po II wojnie światowej obiekt początkowo mieścił szkołę z internatem dla sierot po zamordowanych nauczycielach, ale już
od 1949 roku został zaadaptowany na ośrodek wczasowy.

Lubniewice zachwycają malowniczymi widokami i architekturą. To magiczne miejsce.
Lubniewice zachwycają malowniczymi widokami i architekturą. To magiczne miejsce. Mariusz Kapała / GL

Na początku lat 90. obiekt był dzierżawiony, a jego dzierżawca pochodził z Niemiec. Gmina wyjaśnia jednak, że po kilku latach sądownie dzierżawa została rozwiązana, a władze gminy podjęły decyzję o sprzedaży obiektu. W 1998 roku Nowy Zamek kupiła firma należąca do Jana Kulczyka. Aktualnie jest on własnością Fundacji Książąt Lubomirskich.

W 2020 roku, po ponad 20 latach zamknięcia, „Nowy Zamek” został udostępniony dla zwiedzających, stanowiąc ciekawą atrakcję turystyczną.

WIDEO: W 2022 roku odbył się Lubomirski Festival

od 16 lat

"Love is in the air", czyli odwiedzamy Park Miłości w Lubniewicach

Lubniewice można zwiedzać szlakiem dr Michaliny Wisłockiej - autorki kultowej "Sztuki Kochania". Nie wszyscy wiedzą, ale gdyby nie pobyt w Lubniewicach, nie byłoby „Sztuki Kochania”. To właśnie w tej urokliwej miejscowości, Wisłocka pewnego dnia trafiła na Jurka „wielkiego, kudłatego, umięśnionego jak bokser”. To po tym burzliwym, choć krótkim romansie, ginekolożka postanowiła spisać, co przeżyła i nauczyć Polaków, jak należy uprawiać miłość.

Park Miłości im. Michaliny Wisłockiej. Jak dojechać? - mapa

Wisłocka uwielbiała Lubniewice, a miasteczko tę fantastyczną miłosną historię wykorzystało. I tak właśnie powstał Park Wisłockiej, który jest doskonałym miejscem do odpoczynku mieszkańców i turystów. Znajdują się tutaj:

  • Mostek Miłości, gdzie goście parku wieszają kłódki na znak trwałości uczuć,
  • Ławeczka Miłości,
  • rzeźby symbolizujące miłość,
  • Szlak Wisłockiej.

Dodać należy też, że miłosna historia Wisłockiej trafiła też do kin! Jedną z głównych ról grały właśnie Lubniewice.

Co ważne, z końcem 2022 roku park przeszedł rewitalizację, więc teraz czas spędza się tu jeszcze przyjemniej.

Lubniewice zachwycają malowniczymi widokami i architekturą. To magiczne miejsce.
Lubniewice zachwycają malowniczymi widokami i architekturą. To magiczne miejsce. Mariusz Kapała / GL

Atrakcji w lubuskim mieście miłości jest mnóstwo

Jeżeli zdecydujecie się już na wypad do Lubniewic, to na nudę nie będziecie narzekać. Wokół jezior prowadzą długie i malownicze trasy. Baza noclegowa/turystyczna/gastronomiczna jest też tu bogata. Możecie tu zrelaksować się w Woiński SPA albo... wynająć domek na wodzie!

Architektonicznych perełek i malowniczych widoków nie brakuje zresztą całej gminie. Lubniewice zachęcają też do zwiedzania Szlakiem Lubniewickich Legend i Szlakiem Tradycji Kulturowych.

Jeżeli się tu wybierzecie, koniecznie odwiedźcie też Pałac w Gliśnie, znajdujący się przysłowiowy rzut beretem od Lubniewic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska