Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubrza. Mroczny fragment historii III Rzeszy na terenie gminy Lubrza. Tu działały dwa obozy pracy przymusowej dla Żydów z getta łódzkiego

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Odsłonięte tablice pamiątkowe upamiętniają mroczny fragment historii hitlerowskiej Rzeszy. Na terenie gminy Lubrza działały dwa obozy pracy przymusowej
Odsłonięte tablice pamiątkowe upamiętniają mroczny fragment historii hitlerowskiej Rzeszy. Na terenie gminy Lubrza działały dwa obozy pracy przymusowej Gmina Lubrza
Odsłonięte tablice pamiątkowe upamiętniają mroczny fragment historii hitlerowskiej Rzeszy. Na terenie gminy Lubrza działały dwa obozy pracy przymusowej, w których więźniami byli Żydzi z getta łódzkiego. Władze gminy wspólnie z Muzeum Regionalnym i Nadleśnictwem w Świebodzinie uczciły pamięć robotników przymusowych.

Pozostałości obozów pracy przymusowej przy budowie A2

Bliskie sąsiedztwo dzisiejszej autostrady A2 nosi na sobie znamię trudnych czasów II wojny światowej.

O historii swojej ziemi przypominają tablice pamiątkowe. We wtorek, 4 lutego wójt Ryszard Skonieczek wraz z delegacją urzędu gminy, w obecności zaproszonych gości z Nadleśnictwa w Świebodzinie oraz Muzeum Regionalnego w Świebodzinie odsłonił dwie tablice historyczne.

Trwa głosowanie...

Czy interesujesz się historią swojej małej ojczyzny?

Tablice informują o miejscach, w których w latach 1940-1943 znajdowały się obozy pracy RAB Liebenau I oraz RAB Liebenau II. W tych obozach pracy przymusowej żydowscy więźniowie w nieludzkich warunkach byli przymuszani do pracy przy budowie niemieckiej autostrady.
Tablice, jak i ruiny obozów znajdują się w Romanówku oraz przy skrzyżowaniu polnych dróg prowadzących z Lubrzy do Jordanowa i Staropola.

Należy wiedzieć, że 1 maja 1933 roku Hitler ogłosił plan budowy autostrady Rzeszy (RAB). W krótkim czasie skierowano do ok. 40 obozów pracy przymusowej rozlokowanych wzdłuż autostrady ludność żydowską z getta łódzkiego.

Pierwszy transport 638 Żydów z getta do obozów RAB odszedł 10 grudnia 1940 r. Liczba więźniów w obozach wahała się od 200 do 600 osób. Od świtu do zmierzchu wykorzystywani byli do robót przygotowujących zaplecze budowy autostrady.

Pierwszy transport 638 Żydów z getta do obozów RAB odszedł 10 grudnia 1940 r. Liczba więźniów w obozach wahała się od 200 do 600 osób

Zostali deportowani do Auschwitz

Latem 1943 roku więźniowie, którzy przeżyli pracę w obozach, zostali deportowani do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Po wyzwoleniu Auschwitz do Czerwonego Krzyża zgłosiło się 23 ocalałych Żydów, którzy przebywali wcześniej w obozach autostradowych Liebenau. Najstarszy miał 47 lat, najmłodszy 14 lat.

Obóz RAB Libenau II znajdował się w lesie, w odległości kilometra na północny wschód od Lubrzy (Liebenau), na prawo od wybrukowanej leśnej drogi w kierunku Jordanowa i około 50 metrów na wschód od charakterystycznego skrzyżowania. Odległość od autostrady wynosiła 200 metrów. W przestrzeni widoczne są zarośnięte fundamenty baraków, częściowo podpiwniczonych oraz inne zrujnowane części obiektów.

Drugi obóz pracy przymusowej Liebenau I znajdował się w przysiółku Romanówek, niedaleko od młyna, a 500 m od autostrady. Zachowały się fundamenty siedmiu podpiwniczonych baraków i kominy. To najlepiej zachowane pozostałości z tych obozów.

Najstarsi mieszkańcy Lubrzy wspominają, że naprzeciwko obozu po drugiej stronie drogi znajdował się prawdopodobnie obozowy cmentarz z dużą ilością grobów, po którym nie zachowały się żadne widoczne ślady.

Materiał do artykułu został pozyskany ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Świebodzin.

O CZYM PISZEMY w tygodniku Dzień za Dniem

POLECAMY TAKŻE: Premiera II części makiety Litzmannstadt Getto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska