LUBSKO. Mandat za zbyt głośne bicie kościelnych dzwonów? Tak, i to jaki!

Lucyna MakowskaZaktualizowano 
Dopuszczalny poziom hałasu w ciągu dnia to 55 dB, w nocy to 45 dB. Normy dotyczą także kościelnych dzwonów.
Dopuszczalny poziom hałasu w ciągu dnia to 55 dB, w nocy to 45 dB. Normy dotyczą także kościelnych dzwonów. pixabay.com
Rozbrzmiewające kościelne dzwony zamiast łączyć czasem dzielą społeczności miast i wsi. Bywa, że ich zbyt głośne bicie spędza sen z powiek mieszkańcom sąsiednich osiedli. W Lubsku doszło do tego, że interweniować musieli nawet inspektorzy ochrony środowiska.

Na początku stycznia mieszkańcy jednego z osiedli zwrócili się do radnych o interwencję. Wygrywane co godzinę z głośników na kościelnej wieży melodie przeszkadzały im w normalnym funkcjonowaniu. Mieszkańcy żalili się, że były to nie tylko sygnały o pełnych godzinach. Te pierwsze jakoś by znieśli, sęk w tym, że dźwięk znacznie przekraczał dopuszczalne normy.

Normy przekroczone nawet dwukrotnie

Mieszkający najbliżej kościoła twierdzili że nawet dwukrotnie i natężenie przez nich zmierzone sięgało nawet 80 do 100 dB.

- Ja tego nie słyszę, ale mieszkańcom widocznie przeszkadza – mówi Janusz Dudojć, burmistrz Lubska.- Próbowaliśmy rozmawiać z księdzem, ale nie udało się nic wskórać czy znaleźć kompromisu.

Skarga od mieszkańców trafiła również do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

- Negocjacje na niewiele się zdały. Proboszcz nie zgodził się wyciszyć głośników, dlatego teraz wydaliśmy decyzję administracyjną – mówi Mirosław Ganecki, szef WIOŚ.

Tymczasem dopuszczalne przepisami natężenie dźwięku nie może przekraczać 55 dB w ciągu dnia i 45 dB nocą. Głośniejsze dopuszczalne są tylko okazjonalnie, tzn. tylko podczas świąt, rocznic i istotnych wydarzeń dla parafii czy miasta. Nie może być tak, że taka instancja gra co godzinę.

Są dwa rodzaje dzwonów: naturalne i urządzenia nagłaśniające, które w czasowym interwale wygrywają różne melodyjki, odbywa się to co godzinę, lub częściej.

Dzwon naturalny nie jest instalacją i można go używać. Wiadomo, że nikt nie będzie dzwonił bez przerwy. U nas to też element tradycji , w przeszłości przywoływał, ostrzegał, ale i obwieszczał dobre wieści.

Te drugie, chińskie rozwiązania zaliczane są do instalacji i podlegają przepisom prawnym, a te są bardzo jasne.

Gdy nie skutkuje negocjacja, idzie mandat!

- W pierwszym etapie zawsze działamy polubownie. Rozmawiamy z proboszczem, informujemy, że to może przeszkadzać, jeśli to nie poskutkuje, przechodzimy do procedur. Po wykonaniu badań w terenie, wydajemy decyzję administracyjną. Na początek to jednorazowy mandat w wysokości 500 zł - dodaje inspektor.

Decyzję o nałożeniu kary otrzymał proboszcz parafii z Lubska.

A co jeśli ta nie poskutkuje?

- Są też surowsze, dzienne kary, nakładane do skutku - wylicza M. Ganecki.

GL poprosiła lubską parafię o komentarz. Odpowiedzi jednak nie otrzymaliśmy.

Podobny przypadek miał miejsce w jednym ze szpitali psychiatrycznych w regionie. Doniesienie brzmiało, że muzyczka gra co godzinę. Po wizji okazało się to prawdą. Skargi poszły i ze strony mieszkańców, ale i dyrekcji szpitala, że pacjenci stają się coraz bardziej agresywni. Działania inspekcji i tu skończyły się karą.

Kilka lat temu na osiedlu Muzyków w Żarach na kościelnej wieży także zainstalowano głośniki. Mieszkańcom wybrzmiewające od rana do późnego wieczora religijne melodie przeszkadzały. Zwłaszcza tym, którzy mieli małe dzieci. Nie dawały też odpoczywać rzeszy ludzi pracujących na zmiany. Tam jednak sprawa ucichła.

Polecamy:
Marsz Dla Życia i Rodziny zgromadził kilkuset mieszkańców Żar i okolicznych miejscowości [ZDJĘCIA]

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-06-13T08:25:40 02:00, Gość:

Odbierdolta sie od klechy i jego dzwonów i od klechy xDDD

2019-06-15T21:51:53 02:00, Gość:

Klecha z powolania! Inwestuje gruby hajsik w Chinskie gadzety! Wspiera biednych i potrzebujacych....

Klecha pewnie ma tyle grzechow na sumieniu, ze dzwonami musi je zagluszyc!!!

G
Gość
2019-06-13T08:25:40 02:00, Gość:

Odbierdolta sie od klechy i jego dzwonów i od klechy xDDD

Klecha z powolania! Inwestuje gruby hajsik w Chinskie gadzety! Wspiera biednych i potrzebujacych....

G
Gość

Mieszkam niedaleko i mam ochotę wysadzić te dzwony w nocy

Q
Qps
2019-06-11T21:45:10 02:00, Gość:

Nareszcie.. to samo dotyczy kościoła Św.Ducha w Zielonej Górze. I dodatkowo głośne imprezy muzyczne w/ w osiedla.

I co zrobisz??

G
Gość

Odbierdolta sie od klechy i jego dzwonów i od klechy xDDD

G
Gość

W Pakistanie też tak naparzają z głośników - wyjec daję naprawdę ostro. Fanatyzm religijny jest taki sam na każdej szerokości geograficznej - uprzykrzyć życie normalnym ludziom.

G
Gość
2019-06-11T19:30:29 02:00, Gość:

i slusznie narod spi,atu dzwonia i budza zakochanych

Każdy jest ograniczony jakimś prawem, i nie powinno być żadnych wyjątków nie może być tak że jakiś ksiądz ,policjant , komornik , sędzia ,prokurator , radny , minister stoi ponad prawem , wszak jesteśmy podobno równi.....

G
Gość
2019-06-12T21:07:19 02:00, Gość:

Zamontował kuranty w rodzaju DK-2 i wygrywały religijne melodie (Kiedy ranne wstają zorze, Apel Jasnogórski itp). To wkurza strasznie, ludzie mieliby tego słuchać do końca życia?

Chyba do konca zycia, niestety! Wielebny i tak pewnie twierdzi ze jest ponad prawem... a co moze zrobic w tej sytuacji ...? ...dorzucic kilka przebojow z wiezy i jeszcze dodac kilka decybeli!

T
Tomek
2019-06-12T08:23:42 02:00, Dingo8:

Zapewne jedynym źródłem hałasu miejskiego są kościelne dzwony. Czy to marzenie redakcji, aby wszystkie dzwony zamilkły? Już przetaczała się na tych łamach dyskusja o podobnym charakterze. Niektórzy co bardziej oszalali w tym swoim nienawistnej miłości do rzeczywistości proponowali wprowadzić zakaz stawiania krzyży w miejscach śmiertelnych wypadków... Nie możemy dać szantażować się krzykliwemu marginesowi. Dźwięk dzwonów to uroda naszej polskiej ziemi. Być może gdzieś biją zbyt głośno ale mam takie przeczucie, że tak naprawdę to nie o hałas tutaj chodzi.

Sam jesteś marginesem. Zapewne nawet nie mieszkasz w Lubsku. Nie wypowiadaj się za ludzi mieszkających w okolicach kościoła. Wiara, a stosunki międzyludzkie nie mają nic do tego. Proboszcz to nie guru.

G
Gość

Zamontował kuranty w rodzaju DK-2 i wygrywały religijne melodie (Kiedy ranne wstają zorze, Apel Jasnogórski itp). To wkurza strasznie, ludzie mieliby tego słuchać do końca życia?

G
Gość
2019-06-12T17:06:10 02:00, Piotr:

Ci mieszkańcy to pewnie kilku nawiedzonych lewaków, bo te dzwony najprawdopodobniej biły tak przez kilkadziesiąt lat od początku Kościoła i nikomu nie przeszkadzały.

Tylko to nie dzwony, to mp3 z najnowoczesniejszych urzadzen naglasniajacych!!!!

P
Piotr

Ci mieszkańcy to pewnie kilku nawiedzonych lewaków, bo te dzwony najprawdopodobniej biły tak przez kilkadziesiąt lat od początku Kościoła i nikomu nie przeszkadzały.

A
Albert
2019-06-12T08:23:42 02:00, Dingo8:

Zapewne jedynym źródłem hałasu miejskiego są kościelne dzwony. Czy to marzenie redakcji, aby wszystkie dzwony zamilkły? Już przetaczała się na tych łamach dyskusja o podobnym charakterze. Niektórzy co bardziej oszalali w tym swoim nienawistnej miłości do rzeczywistości proponowali wprowadzić zakaz stawiania krzyży w miejscach śmiertelnych wypadków... Nie możemy dać szantażować się krzykliwemu marginesowi. Dźwięk dzwonów to uroda naszej polskiej ziemi. Być może gdzieś biją zbyt głośno ale mam takie przeczucie, że tak naprawdę to nie o hałas tutaj chodzi.

A tera już niech ksiądz zbiera się do odprawienia wieczornej mszy, a nie wypisuje aroganckie kalumnie. Tylko proszę ministrantów nie molestować. Amen.

G
Gość
2019-06-12T08:23:42 02:00, Dingo8:

Zapewne jedynym źródłem hałasu miejskiego są kościelne dzwony. Czy to marzenie redakcji, aby wszystkie dzwony zamilkły? Już przetaczała się na tych łamach dyskusja o podobnym charakterze. Niektórzy co bardziej oszalali w tym swoim nienawistnej miłości do rzeczywistości proponowali wprowadzić zakaz stawiania krzyży w miejscach śmiertelnych wypadków... Nie możemy dać szantażować się krzykliwemu marginesowi. Dźwięk dzwonów to uroda naszej polskiej ziemi. Być może gdzieś biją zbyt głośno ale mam takie przeczucie, że tak naprawdę to nie o hałas tutaj chodzi.

Bzdura

D
Dingo8

Zapewne jedynym źródłem hałasu miejskiego są kościelne dzwony. Czy to marzenie redakcji, aby wszystkie dzwony zamilkły? Już przetaczała się na tych łamach dyskusja o podobnym charakterze. Niektórzy co bardziej oszalali w tym swoim nienawistnej miłości do rzeczywistości proponowali wprowadzić zakaz stawiania krzyży w miejscach śmiertelnych wypadków... Nie możemy dać szantażować się krzykliwemu marginesowi. Dźwięk dzwonów to uroda naszej polskiej ziemi. Być może gdzieś biją zbyt głośno ale mam takie przeczucie, że tak naprawdę to nie o hałas tutaj chodzi.

Dodaj ogłoszenie