Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuscy nauczyciele dostali sztandar i odznaczenia

Leszek Kalinowski 0 68 324 88 74 [email protected]
Dziś w Filharmonii Zielonogórskiej spotkali się nauczyciele z całego województwa. Podczas uroczystości przekazania sztandaru doceniono m.in. nauczycieli tajnego nauczania.

Do tej pory nasz okręg Związku Nauczycielstwa Polskiego nie miał sztandaru. Od wczoraj może się nim już szczycić. Dzięki składkom związkowców, sponsorów oraz... innych okręgów w Polsce, które solidarnie dołożyły się do naszego sztandaru. Na drzewcu przybito gwoździe wszystkich darczyńców.
Wręczenie sztandaru, wykonanego przez pracownię artystyczną z okolic Cieszyna, jest związane z 10 rocznicą powołania okręgu lubuskiego (wcześniej były dwa - zielonogórski i gorzowski) - mówi prezes lubuskiego ZNP Bożena Mania. Szef ogólnopolskiej organizacji Sławomir Broniarz chwalił naszych związkowców, za ich zaangażowanie, ciekawe pomysły. Dlatego wręczył sztandar (na zielonym tle znaczek ZNP i napis ZNP Okręg Lubuski) i... najwyższe związkowe odznaczenie. Podobne trafiło też do prezeski oddziału zielonogórskiego Ewy Kostrzewskiej.
Podziękowań i wyróżnień było więcej. Medal ze znakiem Polski Walczącej otrzymały nauczycielki tajnego nauczania: Władysława Czarkowska i Adela Stojanowska - Han, które przybyły na uroczystości. Dwie inne panie: Teresa Lisowska - Gach i Stanisława Zdanowicz ze względów zdrowotnych nie mogły się pojawić na spotkaniu.
- Nie było łatwo, ale chęć uczenia polskich wierszy i piosenek była silniejsza niż strach - przyznaje W. Czarkowska. - Mieliśmy polskie podręczniki, ale niewiele ich było, więc w kółko przerabialiśmy te same czytanki.
- Ukraińcy zamordowali moją mamę. Bałam się, że podobny los może i mnie spotkać - wspomina Adela Stojanowska-Han, która lekcje prowadziła u sołtysa w domu.
Panie tworzą dziś czteroosobowy Klub Nauczycieli Tajnego Nauczania, który powstał w 1984 roku w Sulechowie.
- Od tego czasu co roku organizowaliśmy zjazdy. Ale za każdym razem klub stawał się coraz mniej liczny. W sumie odbyło się 18 uroczystych spotkań - podkreśla B. Mania. - Teraz odwiedzamy nasze panie w domach.
Na uroczystości w filharmonii obecni byli także uczniowie tajnych kompletów: ks. bp. Adam Dyczkowski i wieloletni prezes ZNP w Lubsku Witold Majewski.
Bieżący rok ZNP ogłosiło rokiem Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w 70 rocznicę jej powstania. TON organizowała tajną oświatę, akcję wydawniczą, samopomoc koleżeńską i współpracę z ruchem oporu. W czasie wojny działało blisko 100 tys. konspiracyjnych nauczycieli, którzy kształcili 1,5 mln uczniów. Po wojnie na naszym terenie zamieszkało około 100 pedagogów tajnego nauczania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska