Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuska grupa SPEED walczy z piratami drogowymi. A ci nie mają za grosz wyobraźni, zobaczcie, co wyprawiają na drogach

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Lubuscy policjanci walczą z piratami drogowymi, a ci nie mają za grosz wyobraźni. Zobaczcie, co wyprawiają na drogach
Lubuscy policjanci walczą z piratami drogowymi, a ci nie mają za grosz wyobraźni. Zobaczcie, co wyprawiają na drogach Lubuska Policja
Lubuska policja walczy z piratami drogowymi, a jest z kim walczyć. W to, co wyprawiają niektórzy kierowcy na naszych drogach, trudno czasem uwierzyć.

Nadmierna prędkość, wyprzedzanie, ignorowanie znaków, przejść dla pieszych, jazda po pijaku. Lista wykroczeń popełnianych przez kierowców jest długa. Lubuska drogówka usilnie walczy z piratami drogowymi i jest bezpieczniej, niż było, ale, jak podkreślają policjanci, do hurraoptymizmu jeszcze daleko. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia obrazujące zachowania kierowców.

CZYTAJ TEŻ

Rok 2022 był przecież najbezpieczniejszym okresem w historii województwa lubuskiego (drugi raz z rzędu bowiem podobnie pisaliśmy o 2021 roku).

W 499 wypadkach zginęło 63 osób, a 580 zostało rannych. Tak bezpiecznie nie było jeszcze nigdy. W 2003 roku na lubuskich arteriach komunikacyjnych życie traciło nawet 180 osób. To pokazuje jak służba policjantów ruchu drogowego, połączona z rozwojem infrastruktury drogowej, przekłada się na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.

- W pierwszym kwartale 2022 roku, w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, na lubuskich arteriach komunikacyjnych zginęło o 8 osób mniej - zaznacza podinspektor Marcin Maludy, oficer prasowy KWP w Gorzowie Wielkopolskim.

- Ale jako stróże prawa nie popadamy w hurraoptymizm. Wciąż, choć zdecydowanie mniej licznie, na naszych drogach pojawiają się ci, którzy nie liczą się ze zdrowiem i życiem. Te, niemające nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem drogowe ekwilibrystyki są nadal obecne w naszym regionie. Szaleńcza jazda na złamanie karku, pod prąd, po chodniku, po przysłowiowych palcach przechodniów, pasami awaryjnymi dróg ekspresowych, na tzw. „czołówkę”, dramatyczne potrącenia, ucieczki przed policjantami - to tylko niektóre wybryki drogowych piratów, codziennie rejestrowane przez stróżów prawa - wylicza podinsp. Maludy.

CZYTAJ TEŻ

Statystyki lubuskiej drogówki za 2022 rok:

  • 150 tysięcy skontrolowanych uczestników ruchu drogowego – kierowców, motocyklistów, rowerzystów czy pieszych
  • 96 500 wykroczeń
  • 52 450 ujawnionych wykroczeń dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości
  • 1 674 kierowców straciło prawo jazdy, w tym 748 za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h,
  • 6 703 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych – przede wszystkim za zły stan techniczny pojazdu lub brak badań technicznych
  • 238 tysięcy przeprowadzonych badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu
  • 2 528 - nietrzeźwych kierowców

CZYTAJ TEŻ

Ubiegły rok to aż 150 tysięcy skontrolowanych uczestników ruchu drogowego – kierowców, motocyklistów, rowerzystów czy pieszych. W 2022 roku lubuscy policjanci ruchu drogowego ujawnili aż 96 500 wykroczeń. Aż 52 450 ujawnionych wykroczeń dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. Aż 1 674 kierowców straciło prawo jazdy, w tym 748 za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Warto przypomnieć, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości i niedostosowanie jej do warunków jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych.

Jazda pod wpływem alkoholu

Wyższa prędkość wpływa na dłuższą drogę hamowania, a w przypadku występowania śliskiej, mokrej nawierzchni ta droga jeszcze niebezpiecznie się wydłuża. Zatrzymano 6 703 dowodów rejestracyjnych – przede wszystkim za zły stan techniczny pojazdu lub brak badań technicznych. W trosce o to, aby na lubuskich drogach nie poruszali się pijani kierowcy, policjanci przeprowadzili już blisko 238 tysięcy badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponad 2 528 z nich złamało tę naczelną zasadę bezpieczeństwa, dotycząca trzeźwości za kierownicą.

od 16 lat

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Obejrzyj wideo: Jak postępować, kiedy jesteśmy świadkami lub uczestnikami wypadku?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska