Lubuska IV liga: derby dla Syreny, Odra Bytom zwyciężyła bez nominalnego bramkarza

Paweł Górski
Piłkarze Promienia Żary musieli uznać wyższość lidera z Bytomia Odrzańskiego
Piłkarze Promienia Żary musieli uznać wyższość lidera z Bytomia Odrzańskiego Małgorzata Fudali Hakman / archiwum
W weekend 11-13 listopada rozegrana została 16. kolejka lubuskiej IV ligi. Była to jednocześnie przedostatnia seria gier rundy jesiennej. Jednym z najciekawszych wydarzeń były zacięte derby powiatu świebodzińskiego.

Jeden gol i czerwona kartka w derbach powiatu świebodzińskiego

16. kolejkę otworzyło derbowe spotkanie Syreny Zbąszynek z Pogonią Świebodzin. Faworytami byli gospodarze, którzy od początku września nie przegrali żadnego meczu. Z kolei podopieczni trenera Macieja Góreckiego po dobrym starcie sezonu zanotowali spadek formy. W derbowym pojedynku przez długi czas utrzymywał się bezbramkowy remis, który został przełamany dopiero w końcówce spotkania. W 83 minucie drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę ujrzał Nikodem Rafalik, przez co Pogoń kończyła mecz w osłabieniu. Właśnie wtedy decydujący cios zadali piłkarze ze Zbąszynka. Konkretnie w 85 minucie bramkę na wagę trzech punktów zdobył kapitan Syreny Paweł Dulat.

Odra Nietków zwycięska na wyjeździe

W Drezdenku doszło do starcia drużyn z czołówki tabeli – miejscowego Lubuszanina z Odrą Nietków. Przyjezdni objęli prowadzenie już w 16 minucie po golu Krystiana Seredyńskiego. W drugiej połowie na 2:0 dla Odry podwyższył Fabian Tomaszewski, ale gospodarze szybko złapali ponowny kontakt – już trzy minuty później dokonał tego kapitan Lubuszanina Marcin Celejewski. Ostatecznie piłkarze trenera Wojciecha Skarżyńskiego wywieźli z Drezdenka zwycięstwo 2:1.

Przekonujące zwycięstwo lidera

Wysoką wygraną odniosła Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański, która podejmowała Promień Żary. Przyjezdni już po 25 minutach gry musieli liczyć się z osłabieniem, gdyż Jędrzej Kononowicz został napomniany dwoma żółtymi kartkami. Niedługo potem gospodarze objęli prowadzenie dzięki trafieniom Wiktora Kobieli oraz Bartosza Skiby. Tuż przed przerwą gola kontaktowego strzelił jednak Karol Łyczko, a na dodatek boisko opuścić musiał Erik Ristok. Bramkarz Odry odważnie interweniował daleko przed polem karnym, lecz był wyraźnie spóźniony, przez co brutalnie sfaulował prowadzącego kontratak Patryka Jasiaka. W konsekwencji został on ukarany bezpośrednią czerwoną kartką, a zatem oba zespoły kończyły mecz w dziesiątkę, w tym Odra bez nominalnego bramkarza, którego między słupkami zastąpił obrońca Kamil Chałupka.

W drugiej połowie lepiej z osłabieniem poradziła sobie drużyna z Bytomia Odrzańskiego, która już w 48 minucie podwyższyła na 3:1 za sprawą bramki Daniela Wołkowskiego. Końcowy wynik na 4:1 ustalił w doliczonym czasie gry Dawid Cieśla.

Budowlani z czwartym punktem w sezonie

Po raz drugi w bieżących rozgrywkach zapunktowali Budowlani Lubsko. Outsider lubuskiej IV ligi zmierzył się na własnym terenie z Ilanką Rzepin, która również plasuje się w strefie spadkowej. Z początku 2:0 prowadzili goście po bramkach Mateusza Stefanowicza oraz Marcina Adamczewskiego. Tuż przed przerwą gola kontaktowego strzelił Radosław Romanowski, który dał Budowlanym nadzieję na zdobycz punktową. Urzeczywistniła się ona w doliczonym czasie drugiej połowy, kiedy Patryk Siwik rzutem na taśmę wyrównał na 2:2.

Osiem bramek w Sławie

Prawdziwą strzelaninę ujrzeli kibice na Stadionie Miejskim w Sławie, gdzie Dąb Przybyszów mierzył się z Koroną Kożuchów. Już w pierwszej minucie Mateusz Miłek dał gościom prowadzenie, lecz gospodarze przed przerwą zdołali odgryźć się trafieniami Jakuba Gessnera i Tomasza Bielenia. Na początku drugiej odsłony wyrównał Bartosz Olejniczak, ale błyskawicznie na 3:2 strzelił Bieleń. Później jednak na listę strzelców trafiali już tylko piłkarze Korony. W 69 minucie do remisu ponownie doprowadził Olejniczak, a w przeciągu kolejnych 10 minut Łukasz Cygan i Maciej Grochowski zapewnili drużynie z Kożuchowa zwycięstwo 5:3.

Wyniki 16. kolejki IV ligi:

• ZAP Syrena Zbąszynek – Pogoń Świebodzin 1:0 (bramka: Dulat)
  • Spójnia Ośno Lubuskie – Czarni Żagań 2:0 (Szczeciński, Paradowski)
  • Lubuszanin Drezdenko – Odra Nietków 1:2 (Celejewski – Seredyński, Tomaszewski)
  • Polonia Słubice – Lechia II Zielona Góra 4:1 (Świder, Parizotto, Chojnacki, Gronostaj)
  • Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański – Promień Żary 4:1 (Kobiela, Skiba, Wołkowski, Cieśla – Łyczko)
  • Budowlani Lubsko – Ilanka Rzepin 2:2 (Romanowski, Siwik – Stefanowicz, Adamczewski)
  • Dąb Sława-Przybyszów – Korona Kożuchów 3:5 (Bieleń 2, Gessner – Olejniczak 2, Miłek, Ł. Cygan, Grochowski)
  • Pogoń Skwierzyna – Celuloza Kostrzyn nad Odrą 1:0 (Dura)
  • Piast Iłowa – Meprozet Stare Kurowo 3:1 (Derkowski, Oliveira Cruz, Świrlik – Antczak)