Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuska Izba Budownictwa i Uniwersytet Zielonogórski podpisały umowę o współpracy

Rafał Krzymiński rkrzymiń[email protected] 68 324 88 44
Dziś w siedzibie rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego została podpisana umowa o zacieśnieniu współpracy między Lubuską Izbą Budownictwa a Uniwersytetem Zielonogórskim.

Izba budowlana wprowadzi innowacje

Jest to pierwszy krok w kierunku utworzenia pierwszego w woj. lubuskim ośrodka Krajowej Sieci Innowacji działającej w ramach Krajowej Sieci Usług dla małych i średnich przedsiębiorstw finansowanej ze środków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Lubuska Izba Budownictwa jako pierwsza w woj. lubuskim podjęła się inicjatywy jaką jest Krajowy System Innowacji. W ramach tego systemu i przy współpracy z UZ będziemy mogli wdrażać nowe technologie i rozwiązania, krótko mówiąc innowacje w budownictwie - wyjaśnia Jan Krawiec, prezes Lubuskiej Izby Budownictwa.

Krawiec podkreśla, że dzięki tej umowie izba otrzyma możliwość monitorowania nowych pomysłów technologicznych i wykorzystywania ich w praktyce gospodarczej.

Izba współpracuje z uczelnią od dawna przy innych projektach np. oceniając realność ich wdrożenia.

- Dzisiejsze spotkanie jest tylko formalnym przypieczętowaniem tego co robimy wspólnie z uczelnią- podkreśla Krawiec.

Izba będzie świadczyć usługi proinnowacyjne które opierają się. m.in na przeprowadzeniu audytu technologicznego w przedsiębiorstwach przez wyspecjalizowanych konsultantów oraz pomocy i doradztwie we wdrażaniu nowych technologii.

KSI jak biuro matrymonialne

Zadowolony z podpisania umowy jest Jakub Marcinkowski, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.

- Funkcja, którą spełnia ośrodek krajowej sieci innowacji jest troszeczkę podobna do biura matrymonialnego, ma przede wszystkim kojarzyć partnerów. Izba swoimi kanałami będzie rozpowszechniać informacje o naszej ofercie i szukać dla przedstawicieli z przemysłu partnerów w naszej jednostce naukowej do rozwiązywania konkretnych zadań - mówi dziekan Marcinkowski.

Jeżeli firma będzie chciała wprowadzić na rynek nowy produkt np. element materiału budowlanego, choćby kostkę brukową musi uzyskać aprobaty techniczne, świadectwa zgodności, certyfikaty. W tej niełatwej drodze na rynek wspomoże ją uczelnia przeprowadzając specjalistyczne badania i pomiary. Jest to możliwe m.in dzięki temu, że UZ posiada dobrze wyposażone labolatoria badawcze.

Przedsiębiorcy od dawna czekali na uruchomienie systemu innowacji. Niektórzy dzwonią do izby budowlanej z zapytaniem czy uczelnia podejmie się promocji ich firmy.

 

Uniwersytet skorzysta na współpracy

Niemal wszystkie firmy działające na rynku są zrzeszone w Lubuskiej Izbie Budownictwa. Uniwersytet Zielonogórski skorzysta na kooperacji z Izbą.

-Jest to kolejna umowa podpisana przez Uniwersytet Zielonogórski z firmami. Dla UZ innowacyjność jest bardzo ważna. Współpraca z gospodarką, firmami budowlanymi otwiera możliwości prowadzenia badań naukowych. Skorzystają też nasi studenci, którzy będą mogli odbywać praktyki w wybranych firmach. Lubuscy przedsiębiorcy zaś będą mogli korzystać z naszych labolatoriów - tłumaczy rektor Czesław Osękowski.

W całym kraju, na terenie 13 województw funkcjonuje 40 podobnych ośrodków. Lubuskie aż do dzisiaj byłą białą plamą na mapie w zakresie wspomagania innowacyjności.

Innowacyjność nie jest mocną stroną UZ. Choć w ostatnim prestiżowym rankingu edukacyjnym Perspektyw i Rzeczpospolitej uczelnia awansowała o kilka miejsc, w kategorii innowacyjność jest daleko w tyle za konkurencją

- Awansowaliśmy w rankingu m.in dlatego, że przedsiębiorcy dostrzegli naszą otwartość na gospodarkę, najlepszym przykładem jest budowa parku nauko-technologicznego w Nowym Kisielinie. Dzisiejsza umowa to kontynuacja tych działań - wyjaśnił rektor Osękowski.

 

Czytaj też:

Siemens pomoże zielonogórskiej uczelni wyszkolić superfachowców

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska