Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuska marszałek Elżbieta Anna Polak będzie… Balladyną w dramacie Słowackiego! W niedzielę akcja Narodowego Czytania

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Marszałek Elżbieta Anna Polak podczas niedzielnego Narodowego Czytania „Balladyny” wcieli się w tytułową postać dramatu Juliusza Słowackiego
Marszałek Elżbieta Anna Polak podczas niedzielnego Narodowego Czytania „Balladyny” wcieli się w tytułową postać dramatu Juliusza Słowackiego Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze włącza się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania „Balladyny”.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Co roku mieszkańcy danego regionu lub miejscowości wspólnie czytają kolejne dzieła z kanonu polskiej literatury.

W 2020 roku czytamy „Balladynę” Juliusza Słowackiego

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze włącza się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania (akcja organizowana jest w sobotę, ale Biblioteka Norwida włącza się w niedzielę).
Fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego będą czytane w niedzielę, 6 września o godz. 17.00, w Sali im. Janusza Koniusza w Bibliotece Norwida – w ramach Krakowskiego Salonie Poezji w Zielonej Górze. Wstęp wolny!

W obsadzie: marszałek Polak, ks. Draguła, radny Pabierowski…

W Bibliotece Norwida „Balladynę” będą czytać wcielając się w osoby dramatu:
Pustelnik - Marcin Pabierowski,
Kirkor – ks. prof. Andrzej Draguła,
Matka Wdowa - Anna Wojniusz,
Balladyna - Elżbieta Anna Polak,
Alina - Marta Pohrebny,
Filon - Wojciech Brodziński,
Grabiec - Marcin Radwański,
Goplana - Małgorzata Paszkier,
Chochlik - Zofia Banaszak,
Skierka – red. Natalia Dyjas.
Gospodarz Salonu: Andrzej Buck.

„Balladyna” inspiruje

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Wydarzeniu towarzyszy promocja nowego literackiego periodyku „Pasje literackie” z udziałem zespołu redakcyjnego – red. naczelnego Marcina Radwańskiego, Agnieszki Ginko-Humphries, Halinki Bohuty-Stąpel, Moniki Simonjetz.

Narodowe Czytanie „Wesela” w Gorzowie Wlkp.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska