Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuska policja szuka chętnych do służby. Jakie zarobki oferuje? Lista płac

(b)
Sprawdź wynagrodzenia policjantów >>>
Sprawdź wynagrodzenia policjantów >>>Lubuska Policja
Policja szuka chętnych do wstąpienia w jej szeregi. Najbliższy termin przyjęć do służby to 29 grudnia. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać policjantem? Na jakie zarobki można liczyć?

W lubuskim garnizonie służy ponad 2,6 tysiąca funkcjonariuszy. Wciąż są wolne miejsca. Chętni mogą trafić do służby prewencyjnej, kryminalnej czy dochodzeniowo-śledczej, dbać o bezpieczeństwo na drogach, pracować z dziećmi i młodzieżą jako profilaktyk czy zwalczać przestępczość i pomagać jego ofiarom. Możliwości jest wiele.

Jedną z osób, która zdecydowała się na pracę w policji jest posterunkowy Bartosz Bernaś - nowy funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie, który niedawno złożył ślubowanie. Przed nim 7-miesięczny kurs podstawowy. A potem? - Zawsze myśląc o policji, myślałem o służbie kryminalnej - nie ukrywa, ale zaznacza, że zdobytą wiedzę i umiejętności będzie chciał najpierw sprawdzić na pierwszej linii, czyli w patrolu.

Trzeba zdać testy

Postępowanie kwalifikacyjne do służby składa się z kilku etapów. Pierwszy to złożenie podania, kwestionariusza osobowego i innych wymaganych dokumentów. Potem przychodzi pora na test wiedzy i sprawności fizycznej, test psychologiczny oraz rozmowę z psychologiem policyjnym. Trzeba też przejść pomyślnie rozmowę kwalifikacyjną i uzyskać pozytywną opinię komisji lekarskiej. Wobec każdego kandydata prowadzone jest także postępowanie sprawdzające.

- Było trochę stresu i nerwów, ale udało mi się przejść wszystko za pierwszym razem. Najtrudniejsza była dla mnie rozmowa z psychologiem po zakończonym teście multiselect. Może dlatego, że to właśnie na tym etapie odpada najwięcej kandydatów - przyznaje Bartosz Bernaś.

Jakie rady ma dla kandydatów do służby?
- Na pewno warto przygotować się sumiennie do testu wiedzy i testu sprawności fizycznej. Zakres wiedzy, jaki jest potrzebny do testu, jest świetnie opisany na policyjnych stronach. Super, że jednostki dają możliwość przećwiczenia toru przeszkód. To naprawdę dużo daje! Co do testu psychologicznego? Trzeba po prostu być sobą, nie kombinować i odpowiadać szczerze. A, i nie zastanawiać się zbyt dług nad odpowiedziami! - podpowiada.

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji do służby można znaleźć na stronie internetowej: DOBÓR

Kto może zostać policjantem?

Specyfika tego zawodu sprawia, że kandydaci do służby muszą spełniać określone warunki. Określa je Ustawa o Policji z 6 kwietnia 1990 roku.

Służbę w policji może pełnić:

  • obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe
  • korzystający w pełni z praw publicznych
  • posiadający wykształcenie co najmniej średnie lub średnie branżowe
  • posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować
  • dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
  • mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej. Jeżeli odbyli zasadniczą służbę wojskową lub zostali przeniesieni do rezerwy, powinni posiadać odpowiedni wpis w książeczce wojskowej.

Tatuaż może być problemem

W Zarządzeniu nr 7 Komendanta Głównego Policji z dnia 1 marca 2013 roku w sprawie regulaminu musztry w Policji czytamy, iż: „Umundurowanemu policjantowi zabrania się noszenia lub eksponowania elementów naruszających powagę munduru, w szczególności widocznego tatuażu”.

Możesz poćwiczyć na torze przeszkód

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie w każdym miesiącu organizuje zajęcia przygotowujące do testu sprawności fizycznej. To okazja dla kandydatów do służby, aby sprawdzili, czy są w stanie pokonać tor w wymaganym czasie, ale przyjść może każdy, kto lubi wyzwania.

Terminy przyjęć do służby w Policji w 2022 roku

  • 19 września
  • 29 grudnia

Zarobki w policji w 2022 roku

Służba w policji to gwarancja ciekawej pracy i stabilnego zatrudnienia, a także perspektywa podnoszenia kwalifikacji i awansu na kolejne stopnie. Ważne jest jednak także wynagrodzenie, które zostało podwyższone na początku 2022 roku.

Zobacz w galerii, na jakie zarobki i dodatki mogą liczyć policjanci:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska