Lubuski komendant wojewódzki policji insp. Jarosław Janiak i jego zastępca odwołani przez ministra. Sprawę prowadzi prokuratura

Jakub Pikulik, (zeb), gs24.pl

Wideo

Inspektor Jarosław Janiak został odwołany ze stanowiska przez ministra MSWiA Joachima Brudzińskiego. Ze stanowiska poleciał też jego zastępca, a także ma je stracić 11 funkcjonariuszy. Chodzi o śmierć policjanta, do której doszło po odprawie kadry Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Sprawę prowadzi prokuratura, bada ją też biuro nadzoru wewnętrznego MSWiA.

Aktualizacja: godzina 18.45

Z ogromnym żalem informujemy o śmierci naszego kolegi, aspiranta sztabowego Adama Pawlaka, policjanta pełniącego obowiązki dowódcy samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego policji. To wielka strata dla najbliższych, a także całego środowiska policyjnego. W tych trudnych chwilach łączymy się z rodziną w bólu.Aspirant sztabowy Adam Pawlak był wybitnym i doświadczonym policjantem z ponad 22-letnim stażem pracy. Przez większość swojej służby związany z sekcją, a następnie pododdziałem antyterrorystycznym. Ostatnie miesiące pełnił obowiązki dowódcy samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego policji KWP w Gorzowie Wlkp. Odznaczony srebrnym medalem za długoletnią służbę, przyznanym przez prezydenta RP. Miał 47 lat.Asp. szt. Adam Pawlak był policjantem oddanym i zaangażowanym. Często ryzykował zdrowie i życie, by doskonale wywiązać się z postawionych zadań. Był wzorem i nauczycielem dla młodych policjantów-antyterrorystów. Swoje doświadczenie i ponadprzeciętne umiejętności wykorzystywał podczas zatrzymywania najgroźniejszych przestępców. Policja straciła doskonałego fachowca. Oddany przyjaciel i kolega. Człowiek z pasją, który realizował się jako policjant, a także piłkarz, działacz i trener.W tych trudnych chwilach łączymy się w bólu z najbliższymi tragicznie zmarłego policjanta, których otoczono opieką i wsparciem.źródło: KWP Gorzów Wlkp.POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Lubuski komendant wojewódzki policji insp. Jarosław Janiak i jego zastępca odwołani przez ministra. Sprawę prowadzi prokuratura

Śmierć policjanta. Po odprawie "Z ogromnym żalem informujemy...

Aktualizacja: godzina 15.30
Stanowiska ma stracić 11 funkcjonariuszy wysokich rangą, naczelników - jak podało RMF. Powód? Nie stawili się na poranną odprawę i nie badali alkomatem. Do wypadku miało dojść około 2 w nocy. Adam Pawlak, szef lubuskich antyterrorystów wypadł przez okno.
Zmarły policjant był pasjonatem piłki nożnej, trenerem Akademii Piłkarskiej Warta Gorzów.
Osierocił czworo dzieci.

Aktualizacja: godzina 15.12
Policjant, który zmarł, to Adam P., szef antyterrorystów z Gorzowa. Miał 47 lat, blisko 23 lata pełnił służbę w policji. W maju 2016 r. dowodził policyjną grupą szturmową, która zatrzymała 22-letniego bombera odpowiedzialnego za podłożenie materiałów wybuchowych w jednym z wrocławskich autobusów. Poza tym, że był policjantem, był też sportowcem i działaczem sportowym. Był wieloletnim działaczem Warty Wawrów oraz UKS Wawrów. Współpracował blisko z klubem Warta Gorzów oraz był trenerem najmłodszych bramkarzy tego klubu.

Do wypadku doszło w ośrodku "Rybitwa" na ul. Słowackiego 4/6 w Świnoujściu. Z relacji świadków wynika, że już około godz. 23 w recepcji "Rybitwy" zgłaszano prośby o uspokojenie trwającej, bardzo głośnej imprezy, która zakłócała spokój osób wypoczywających w przylegającym do "Rybitwy" "Kłosie". - Towarzystwo było bardzo głośnie, nie wiem, czy nie doszło tam do jakiejś szarpaniny - relacjonuje świadek zdarzenia.

Na miejscu tragedii trwają czynności policji i prokuratury.
Na miejscu tragedii trwają czynności policji i prokuratury. Głos Szczeciński

Aktualizacja: godzina 14.28
Strona internetowa Komendy Wojewódzkiej Policji oraz komend miejskich i powiatowych na znak żałoby po zmarłym policjancie zmieniły kolorystykę na biało-czarną.

Strony internetowe lubuskiej policji na znak żałoby po zmarłym policjancie zmieniły barwy na czarno-białe.
Strony internetowe lubuskiej policji na znak żałoby po zmarłym policjancie zmieniły barwy na czarno-białe. zrzut ekranu

Aktualizacja: godzina 14.10
Do Świnoujścia dojechała żona zmarłego policjanta. - Zdecydowaliśmy o objęciu żony i najbliższej rodziny zmarłego funkcjonariusza pomocą psychologiczną - mówi mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji. Rzecznik nie komentuje doniesień, mówiących o tym, że po odprawie odbyła się zakrapiana alkoholem impreza. - Do zdarzenia doszło około godziny drugiej w nocy, miało ono miejsce w czasie wolnym od służby. Na miejsce skierowano policjantów z biura kontroli i biura spraw wewnętrznych policji - mówi rzecznik. - Komendant główny policji doszedł do wniosku, że skoro byli tam obecni m. in. komendant wojewódzki policji i jego zastępca, którzy sprawowali nadzór nad sowimi podwładnymi, to ten nadzór nie był sprawowany w sposób dostateczny. W związku z tym podjęto decyzje kadrowe - dodaje M. Ciarka.

Aktualizacja: godzina 13.42
Z naszych nieoficjalnych, ale dobrze poinformowanych źródeł dowiedzieliśmy się, ze chodzi o asp. szt. Adama P., szefa samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego w Gorzowie. - Do wypadku doszło w Centrum Usług Logistycznych w Świnoujściu. Najprawdopodobniej po odprawie odbywała się cześć nieoficjalna i doszło do tragedii - mówi nasz rozmówca, zastrzegając jednocześnie swoje dane do wiadomości redakcji. Prywatnie znał ofiarę wypadku. - Świetny facet, dobry kolega policjant - mówi nasz rozmówca.

Nieoficjalnie dowiadujemy się, że ciało policjanta znaleziono w czwartek w godzinach porannych.

Aktualizacja: godzina 13.29
Według najnowszych doniesień do wypadku doszło w ośrodku szkoleniowym policji w Świnoujściu. Policjant wypadł z okna i zginął na miejscu. W tym czasie w sali na piętrze trwała tam impreza, w której mieli uczestniczyć także wysokiej rangi policjanci lubuskiej policji.

Aktualizacja: godzina 13.25
Zmarły policjant to antyterrorysta z lubuskiej policji. Miał pełnić obowiązki szefa tego oddziału. Na miejscu jest prokurator i policjanci, którzy badają okoliczności zdarzenia. Nie wiadomo ilu policjantów było wtedy w pokoju.

Aktualizacja: godzina 13.15
Według naszych informacji po odprawie policjantów w hotelu zorganizowano imprezę. Było hucznie. Jeden z funkcjonariuszy miał wypaść przez okno z trzeciego lub czwartego piętra.

Godzina 13.00
W komunikacie MSWiA czytamy: "W związku ze śmiertelnym wypadkiem funkcjonariusza po odprawie kadry Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, minister Joachim Brudziński podjął decyzję o odwołaniu ze stanowiska lubuskiego komendanta wojewódzkiego Policji inspektora Jarosława Janiaka oraz jego zastępcy podinspektora Piotra Fabijańskiego."

O odwołanie insp. Jarosława Janiaka zapytaliśmy rzecznika prasowego lubuskiej policji. - Decyzja zapadła w MSWiA, a sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Szczecinie. W związku z tym nie udzielamy informacji w tej sprawie - mówi nadkom. Marcin Maludy, rzecznik prasowy lubuskiej policji.

- Prokuratura w Świnoujściu prowadzi postępowanie związane ze śmiercią policjanta - potwierdza prok. Joanna Biranowska-Sochalska z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Minister Joachim Brudziński zdecydował też, że sprawę, poza prokuraturą zbadają pracownicy Biura Nadzoru Wewnętrznego MSWiA.

Tajemnicza śmierć policjanta i ostra reakcja ministra

Na ten moment nie znamy szczegółów śmierci policjanta, który zmarł w wypadku po odprawie kadry KWP w Gorzowie. Jego śmierć nastąpiła w niejasnych na ten moment okolicznościach. Zdarzenia miały miejsce w Świnoujściu. Możliwe, że wobec innych policjantów również będą podejmowane decyzje personalne. Wkrótce podamy więcej szczegółów tej sprawy.

Jarosław Janiak komendantem był od 2016 r.

Jarosław Janiak został komendantem wojewódzkim lubuskiej policji 3 lutego 2016 roku. Wcześniej był m.in. naczelnikiem sztabu w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie. Ma 47 lat. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Szczecińskim. Policyjna karierę rozpoczął w 1995 r. od pracy w komisariacie w Bogdańcu.

Zobacz też wideo: KRYMINALNY CZWARTEK - 21.06.2018 - Bestialski napad w Gorzowie. Bandyci zaatakowali nożami trzech mężczyzn, jeden cudem uszedł z życiem. Napastnicy zrabowali dużo gotówki

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
danka zielonogórzanka

Nie dostosował ilości wypitych napojów do warunków lokalowych.

Nowy komendant wojewódzki następne szkolenie zorganizuje  w jakiejś hali daleko od ludzi.

C
Cyna

Bardzo dobrze że  został odwołany KWP I jego zastępca w tej formacji w garnizonie lubuskim a dokładnie w Gorzowie czas oczekiwania na interwencję do sprawcy kradzieży sklepowej to 3 godziny , jeden radiowóz na miasto Gorzów . Czas oczekiwania nie był sporadyczny takich interwencji było bardzo dużo np. 21.06.2018 czas oczekiwania z osobą pod wpływem alkoholu agresywną stwarzającą zagrożenie dla pracownika ochrony i klientów sklepu. Nie szkolenie i picie alkoholu w Świnoujściu tylko na ulice dla poprawienia bezpieczeństwa w mieście

 
W
WolfSkin

Nie dziwię się.. przed Woodstockiem stacjonują w Bursie i powiem Wam, że tam są niezłe imprezy...

Dodaj ogłoszenie