Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuski poradnik kulturalny na połowę lutego. Grażyna Brodzińska, Zaucha i Bach na jazzowo, Bukartyk z Ajagore, operetka pod gwiazdami

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W piątek 24.02 o godz. 19 w ZOK-Hydrozagadce w programie „Jazz contra Bach” zagra „Jarek Kostka Quartet”. Muzycy kwartetu udowodnią, że Jan Sebastian Bach mimo iż pewnie nie miał o tym pojęcia stworzył podstawy jazzu.
W piątek 24.02 o godz. 19 w ZOK-Hydrozagadce w programie „Jazz contra Bach” zagra „Jarek Kostka Quartet”. Muzycy kwartetu udowodnią, że Jan Sebastian Bach mimo iż pewnie nie miał o tym pojęcia stworzył podstawy jazzu. fanpage artystów
Mówi się, że po Walentynkach już następuje przedwiośnie. I to prawda, zwłaszcza kiedy patrzę z okna na swój ogródek, a w nim żółcące się łebki krokusów. To także czas licznych wydarzeń kulturalnych, którymi zaskakują nas lubuskie placówki dziewięciu muz. Jako, że to ostatni weekend karnawału to i wydarzeń ostatkowych jest mnóstwo. Zabrzmi operetka i to w najlepszym wydaniu w Zielonej Górze oraz w Kożuchowie. Będzie także bardzo dużo jazzu ze wspomnieniem Andrzeja Zauchy oraz Jana Sebastiana Bacha, bo jak wiadomo, że od niego wszystko się zaczęło.

KOŻUCHÓW

W niedzielę, 19.02 o godz. 17, w Centrum Kultury „Zamek” odbędzie się koncert karnawałowy z udziałem gwiazdy sceny muzycznej Grażyny Brodzińskiej. Artystka od lat zachwyca widzów głosem, elegancją i temperamentem znanym choćby z „Arii ze śmiechem” Jakuba Offenbacha z operetki „Perichola”. Swoją przygodę ze sceną rozpoczęła już jako kilkuletnia dziewczynka. Po ukończeniu szkoły baletowej kontynuowała swoją edukację w Gdyni. Także w tym mieście, podczas studiów rozpoczęła pracę zawodową w Teatrze Muzycznym. Występuje z czołowymi orkiestrami filharmonicznymi i operowymi, z którymi koncertuje w kraju i za granicą. Divie towarzyszyć będzie kameralny zespól muzyczny w składzie: Michał Rorat – fortepian, Laura Bukowska – skrzypce i Kosma Kalamarz - gitara basowa. Koncert wypełnią dźwięki największych przebojów muzyki klasycznej, musicalowej, utwory ze światowego repertuaru oraz szlagiery piosenki międzywojennej. Wstęp płatny.

ŻAGAŃ

W sobotę 18.02, o godz. 17, w sali „Inter” Żagańskiego Pałacu Kultury odbędzie się poetycki wieczór walentynkowy „Pałacowe Love”. Podczas spotkania w walentynkowy nastrój wprowadzą różnorakie w stylu, występy muzyczno-poetyckie. Na scenie zobaczymy i wysłuchamy: Marka Wnukowskiego z zespołem ,,Sam Na Sam” (zespół działał w Żagańskim Pałacu Kultury i grał własne utwory na przełomie lat 80 i 90 XX. Wieku, tekściarzem i autorem muzyki był Marek Wnukowski, który niedawno powrócił do Żagania, stąd reaktywacja grupy), sekcji wokalnej Szkoły Talentów ŻPK, Annę Mrowińską, Monikę Bartkowiak-Krzysztof oraz Tomasza Siemiona (uzdolnionego aktorsko, do niedawna zawodowego żołnierza Czarnej Dywizji w Żaganiu). Wstęp wolny na podstawie wejściówek wcześniej pobranych w sekretariacie ŻPK w godzinach jego pracy.

ZIELONA GÓRA

Bukartyk w Kawonie

Piwnica Artystyczna „Kawon” zaprasza w środę 22.02 o godz. 19 na koncert formacji Bukartyk/Ajagore pt. „Jastrzębie wśród jastrzębi”. To efekt spotkania wyjątkowych osobowości na polskiej scenie muzycznej, Piotra Bukartyka - tekściarza, wokalisty, artysty kabaretowego, prezentera telewizyjnego i muzyków grupy „Ajagore”. Pojawią się fragmenty ostatniej i jeszcze nie wydanej płyty oraz sporo starych przebojów. Wstęp płatny.

Operetka pod gwiazdami

W sobotę 18.02, w ZOK-Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus, o godz. 18, rozpocznie się gala operetkowa, wzbogacona najbardziej znanymi hitami ze światowego musicalu. Zabrzmią znane walce, polki, czardasze, ulubione arie i duety operetkowe, a także miniatury muzyki klasycznej, musicalowej, znane standardy i przeboje muzyki filmowej i rozrywkowej takie jak m.in.: „Co się dzieje, oszaleję” oraz „Tłumy fraków” z operetki „Księżniczka Czardasza” Imre Kalmana, „Aria Adeli” z operetki „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa, „Skrzypek na dachu” z musicalu z muzyką Jerry’ego Bocka, „Memory” z musicalu „Koty” Andrew Lloyd Webber’a, ale również hity muzyki filmowej: „Moon River”, „Uwierz w ducha”, „Nothing Hill” oraz „Bonanza”. Swoje kunszty wokalne zaprezentują soliści: Magdalena Czerwińska (sopran), Nazarii Kachala (tenor) i Adam Zaremba (baryton), a towarzyszyć im będzie para baletowa, a także Orkiestra Salonowa „Moderato” pod kierownictwem urodzonego w Bułgarii - Orlina Bebenowa, autora aranżacji większości wykonywanych przez artystów utworów. To absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (wydział wokalno-aktorski) i studiów podyplomowych w zakresie dyrygentury chóralnej. W latach 1981-88 pracował jako żołnierz zawodowy - muzyk orkiestrowy, grając na flecie poprzecznym w Orkiestrze Reprezentacyjnej Gwardii Honorowej w Sofii. Jako dyrygent prowadził kilka orkiestr m.in. Filharmonii Koszalińskiej, „Capella Bydgostiensis”, Filharmonii w Shumen (Bułgaria), wojskową z Bydgoszczy, a także dętą w Kcyni oraz w Żninie. Wstęp płatny.

Bach na jazzowo

W piątek 24.02 o godz. 19 w ZOK-Hydrozagadce w programie „Jazz contra Bach” zagra „Jarek Kostka Quartet”. Muzycy kwartetu udowodnią, że Jan Sebastian Bach mimo iż pewnie nie miał o tym pojęcia stworzył podstawy jazzu. Świadczą o tym, tak typowe dla niego: improwizacja, wymienność instrumentów, kameralność jego muzyki czy w końcu basso continuo – barokowy odpowiednik jazzowego „rythm section” czyli sekcji rytmicznej. Wykonawcy: Jarek Kostka (fortepian), Jan Adamczewski (saksofony), Piotr „Max” Wiśniewski (kontrabas) i Waldemar Franczyk (perkusja), z pewnością udowodnią słuchaczom, swoją tezę grając muzykę mistrza organów, znanego choćby z „Koncertów Brandenburskich”, w jazowych aranżacjach. Lider formacji – Jarosław Kostka, ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie teorii muzyki. Czerpiąc obficie z dorobku minionych epok, poszukuje inspiracji w rozmaitych obszarach kulturowych, takich jak np. folklor afro-kubański, europejski barok, czy fińskie kołysanki. Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych, m.in. „Kuku na Muniu, czyli przeprosiny śmierci“ dla Teatru Dramatycznego im. A. Fredry w Gnieźnie, a także muzyki chóralnej dla: „Affabre Singers”, Chóru Kameralnego Collegium Cantorum, „Arsis”, „Astrolabium” czy Chóru Kameralnego UAM w Poznaniu. Jest pomysłodawcą i aranżerem wielu projektów łączących jazz i inne, różne style: „Św. Hildegarda do Poznania”, „Nordic Sounds”, „Chopin ProFanum”, „Komeda – Intensive Silence”, „Jazz Kontra Bach” „Flamenco Meets Jazz”, „Swingujące kuranty – Prząśniczka w opałach”, „Polsko – Fińska Ciuciubabka”. Miał przyjemność współpracować z wieloma znanymi artystami takimi jak: „The Platters“, Joe Williams, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Hanna Banaszak, Grażyna Łobaszewska, Piotr Schultz czy Ewa Uryga. Koncertuje w Polsce i za granicą – Niemcy, Finlandia wraz ze swoim kwartetem jazzowym. Współpracuje z młodym pokoleniem wokalistów i instrumentalistów jazzowych. Współpracuje ponadto z kompaniami statków wycieczkowych jako band leader, pianista i akompaniator.

Tenor zaśpiewa Elvisa i Sinatrę

We wtorek 21.02 o godz. 19 w sali kameralnej Filharmonii Zielonogórskiej podczas koncertu "Presley & Sinatra" zaśpiewa światowej sławy tenor Mirosław Niewiadomski. Od najmłodszych lat zainteresowany był śpiewem – już w szkole średniej należał do chóru Państwowego Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, prowadzonym pod kierunkiem Anny Domańskiej. Po ukończeniu szkoły średniej, Mirosław rozpoczął studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Jako student debiutował w 2000 roku na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi rolą Don Curzio w „Weselu Figara” (A. Mozart). Wcielał się w wiele ról na scenach muzycznych w Łodzi, między innymi Merkurego („Orfeusz w Piekle” J. Offenbach). Brał także udział w przedstawieniach operetkowych, na przykład w znanym dziele „Księżniczka Czardasza” jako Edwin, która to rola była jego „oficjalnym” debiutem już po ukończeniu studiów. Prywatnie artysta jest fanem Elvisa Presleya, co można usłyszeć w piosenkach prezentowanych przez niego na koncertach – obok znanych i lubianych szlagierów muzyki klasycznej pojawiają się również takie hity jak „Always on my mind” albo „Blue suede shoes”. Wstęp płatny.

Koncert "Pamięć i Solidarność"

W piątek 24 lutego o godz. 12 w hali CRS odbędzie się koncert pt. Pamięć i Solidarność, który współorganizowany ze Stowarzyszeniem Dla Rodziny oraz Civitas Christiana. Tegorocznym koncertem wracamy po pandemicznej przerwie do plenerowych lekcji historii z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W piątek 24 lutego o godz. 12 w hali CRS odbędzie się koncert pt. Pamięć i Solidarność, który współorganizowany ze Stowarzyszeniem Dla Rodziny oraz Civitas
W piątek 24 lutego o godz. 12 w hali CRS odbędzie się koncert pt. Pamięć i Solidarność, który współorganizowany ze Stowarzyszeniem Dla Rodziny oraz Civitas Christiana. Tegorocznym koncertem wracamy po pandemicznej przerwie do plenerowych lekcji historii z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. mat. organizatora

Idea tego koncertu połączy tematy: Pamięci o polskim podziemiu niepodległościowym oraz Wybuchu wojny w Ukrainie (24.02.). Nie zabraknie atrakcyjnych wykonawców:

  • RODZINA POSPIESZALSKICH
  • Scenariusz i reżyseria koncertu, komentarze i zapowiedzi - Jan Pospieszalski
    wraz z Rodzinną Orkiestrą Pospieszalskich wystąpią: Krzysztof Cugowski, Krzysztof Iwaneczko i Mikołaj Kubicki „Meek”

Informacje o poprzednich edycjach koncertów można znaleźć pod adresem >>>>>>>

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Andrzej Zaucha - muzyczne wspomnienie

Jazz Club „Pod Filarami” zaprasza w sobotę 18.02 o godz. 19.30 na koncert „Andrzej Zaucha Song Book”. Na scenie wystąpią Janusz Szrom – wokal oraz Cezary Paciorek – fortepian i akordeon. Będzie to wieczór pełen muzyki, opowieści i anegdot, oczywiście z piosenkami nieodżałowanego Andrzeja Zauchy, a wszystko na jazzowo. A jeśli ktoś nie może posłuchać wykonawców w sobotę, to ich koncert odbędzie się w niedzielę (19.02) o godz. 19 w Kostrzyńskim Centrum Kultury „Kręgielnia”. Wstępy płatne.

O życiu i miłości na jazzowo

W piątek 24.02 o 19.30 (Pod Filarami) wystąpi Skubisz/Lemańczyk Cooperation, którzy zaprezentują utwory z albumu „Stories about life and love” czołowego polskiego basisty i kontrabasisty jazzowego - Piotra Lemańczyka oraz rapera i twórcy tekstów - Bartłomieja „Eskaubei” Skubisza. Autorskie, kompozycje obojga artystów to muzyka improwizowana łączona ze słowem. Zespół jednoczy w swojej formule świat jazzu elektrycznego i akustycznego, muzyczne tradycje i doświadczenia zarówno trójmiejskiej jak i krakowskiej sceny jazzowej. W jego skład wchodzą również: trębacz Tomasz Nowak, a także czołowy perkusista młodego pokolenia - Grzegorz Pałka. Wstępy płatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska