Lubuski Samarytanin - nowe wyróżnienie dla Lubuszan, którzy...

  Lubuski Samarytanin - nowe wyróżnienie dla Lubuszan, którzy niosą pomoc ludziom chorym. Uroczystość odbyła się w Nowej Soli

  Edward Gurban

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Pierwsza gala wręczenia statuetek Lubuski Samarytanin, która odbyła się w sobotę, 9 lutego 2019 r. w Nowosolskim Domu Kultury.b]Ustanowiono trzy kategorie
  1/71
  przejdź do galerii

  Pierwsza gala wręczenia statuetek Lubuski Samarytanin, która odbyła się w sobotę, 9 lutego 2019 r. w Nowosolskim Domu Kultury.
  b]Ustanowiono trzy kategorie nagrody: I: Instytucje, stowarzyszenia i placówki medyczne, II: Pracownicy służby zdrowia i III:
  Wolontariusze. [/b]
  Zgłoszono 19 kandydatur, z których kapituła wybrała sześcioro laureatów: Stowarzyszenie św. Brata Krystyna w Gorzowie (reprezentowane przez prezesa Augustyna Wiernickiego), Stowarzyszenie Przyjaciół Osób z zespołem Downa w Zielonej Górze (reprezentowane przez prezes Patrycję Łychmus); Lekarzy: Włodzimierza Janiszewskiego z Zielonej Góry i Jacka Zajączka z Gorzowa-Drezdenka oraz Wolontariuszki: pielęgniarkę Ludwikę Kaczmarczyk z Międzyrzecza i Annę Budynek z Zielonej Góry. ©Edward Gurban

  W Nowosolskim Domu Kultury odbyła się pierwsza w historii województwa lubuskiego Gala „Lubuski Samarytanin”, organizowana przez diecezję zielonogórsko-gorzowską.
  W Nowosolskim Domu Kultury odbyła się pierwsza w historii województwa lubuskiego Gala „Lubuski Samarytanin”, organizowana przez diecezję zielonogórsko-gorzowską.

  Uroczystości odbyły się w sobotę, 9 lutego. Zanim zaczęła się gala w Nowosolskim Domu Kultury, w kościele św. Józefa Rzemieślnika biskup diecezjalny Tadeusz Lityński, w asyście biskupa Stefana Regmunta, odprawił mszę z okazji Światowego Dnia Chorego oraz Dnia Służby Zdrowia.

  Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku, stanowi refleksję nad tajemnicą cierpienia, służy uwrażliwieniu wspólnot chrześcijańskich i całego społeczeństwa na sytuację i potrzeby chorych ludzi.

  Stąd z inicjatywy biskupa T. Lityńskiego oraz ks. Tomasza Duszczaka, diecezjalnego duszpasterza służby zdrowia i chorych postanowiono nagrodzić symbolicznymi statuetkami ludzi szczególnie zasłużonych w woj. lubuskim, niestrudzenie niosącym pomoc ludziom cierpiącym. Gala ich wręczenia odbyła się w NDK. Wzięli niej udział m. in. wicewojewoda lubuski Wojciech Perczak, szef lubuskiego oddziału NFZ Piotr Bromber i prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, który zauważył: - Ludzie ci wymagają największego szacunku. Pomaganie ludziom jest sprawą wielką i wyjątkową.

  Biskup Lityński przypomniał, że sam był kapelanem chorych, pacjentem szpitala i zauważył wielkie poświęcenie ludzi pomagających chorym: - Mamy bogactwo tych ludzi. Praca kapituły Lubuski Samarytanin przyniosła owoce. Składam gratulacje i podziękowania dla nagrodzonych i nie tylko. Papież Jan Paweł II mówił: Cierpienie otula wielką miłością, jest wielkim dobrem. Laureaci Lubuskiego Samarytanina postawili bardzo wysoko poprzeczkę kolejnym laureatom.

  Ks. Tomasz Duszczak dodał: - Nagrodzone będą osoby i instytucje, które przyczyniają się do poprawy jakości opieki nad potrzebującymi na wzór ewangelicznego Miłosiernego Samarytanina, który widząc potrzebującego, nie tylko się nim wzruszył, ale też zaoferował mu konkretną pomoc.

  Ustanowiono trzy kategorie nagrody: I: Instytucje, stowarzyszenia i placówki medyczne, II: Pracownicy służby zdrowia i III:
  Wolontariusze.

  Zgłoszono 19 kandydatur, z których kapituła wybrała sześcioro laureatów: Stowarzyszenie św. Brata Krystyna w Gorzowie (reprezentowane przez prezesa Augustyna Wiernickiego), Stowarzyszenie Przyjaciół Osób z zespołem Downa w Zielonej Górze (reprezentowane przez prezes Patrycję Łychmus); Lekarzy: Włodzimierza Janiszewskiego z Zielonej Góry i Jacka Zajączka z Gorzowa-Drezdenka oraz Wolontariuszki: pielęgniarkę Ludwikę Kaczmarczyk z Międzyrzecza i Annę Budynek z Zielonej Góry.

  Zobacz wideo: O przekraczaniu mowy nienawiści - rozmowa z księdzem Waldemarem Kostrzewskim z parafii pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli
  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.