1/25
Co to jest? - zastanawiamy się często, spoglądając na dziwne...
fot. Michał Kalinowski

Co to jest? - zastanawiamy się często, spoglądając na dziwne obiekty, wybryki natury, rozwiązania techniczne. Nie brakuje ich w województwie lubuskim. My proponujemy 25 dziwnych miejsc w naszym regionie.
NOWOGRÓD BOBRZAŃSKI – KOMBINAT DAG ALFRED NOBEL
Kombinat DAG Alfred Nobel Krzystkowice (Alfred Nobel Dynamit Aktien-Gesellschaft) to dziś pozostałości po niemieckiej fabryce amunicji. Zabudowania z okresu II wojny światowej znajdują się na 35-hektarowym terenie lasów w okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego.
Gdy tam trafimy, najpierw zobaczymy dawną komendanturę, a następnie budynek z czerwonymi kominami. Idąc dalej naszym oczom ukażą się tzw. silosy.
Historycy i regionaliści szacują, że fabryka zaczęła działać w 1941 roku. Wówczas to ruszyła produkcja materiałów wybuchowych - proch nitrocelulozowy i materiały inicjujące. Opracowano tutaj także prototyp nowych rodzajów amunicji. Testowano je na strzelnicy. W okresie funkcjonowania na terenie obiektu DAG Alfred Nobel znajdowały się nie tylko bloki mieszkalne, ale również kasyna, sieć kolejowa, straż pożarna oraz filia wielonarodowościowego obozu koncentracyjnego. To właśnie jego więźniowie stanowili znaczną część siły roboczej.
Zobacz też: https://gazetalubuska.pl/dziwne-piekne-i-niecodzienne-budynki-w-zielonej-gorze-wiedzieliscie-o-nich-mamy-zdjecia/ga/c9-15381328/zd/47380040

2/25
CIGACICE  - CZERWONY MOST...
fot. Leszek Kalinowski

CIGACICE - CZERWONY MOST
Czerwony most powstał na Odrze, gdy powstawał 18-kilometrowy odcinek trasy S3 między Sulechowem a Zieloną Górą. Prace przy budowie dwóch mostów na rzece trwały 3,5 roku. Za inwestycję odpowiedzialna była firma Strabag. Kosz tej części „trójki” wyniósł 299 milionów złotych. Ale nie to jest najważniejsze. Wiele osób ,które poszukiwały nietypowych miejsc i trafiły pod czerwoną przeprawę, zachwyciło się tym dziwnym miejsce. Bo jak mówili – ma niesamowity klimat, który ciężko opisać. Tam po prostu trzeba być.

3/25
WOLSZTYN – PAROWOZOWNIA...
fot. Michał Kalinowski

WOLSZTYN – PAROWOZOWNIA
Choć to już Wielkopolska, to przecież niedaleko od Zielonej Góry (i kiedyś to było województwo zielonogórskie). Początki kolei w dawnej Prowincji Poznańskiej sięgają roku 1880 roku. 1 kwietnia 1895 roku utworzono Królewską Dyrekcję Kolei w Poznaniu, która objęła swoim zarządem wszystkie linie, jakie dochodziły do stacji Wolsztyn, tzw. linie lokalne. Obecnie parowozy są tu wykorzystywane do prowadzenia ruchu pasażerskiego i najczęściej są to maszyny serii Ol49 lub Pt47. Ruch pociągów pasażerskich prowadzonych parowozami ogranicza się do 2 par pociągów w kierunku Leszna lub Poznania.
W roku 2003 spółka PKP CARGO S.A. przejęła parowozownię i zabytkowy tabor. W trosce o szacunek dla tradycji, PKP CARGO S.A. otoczyła opieką zabytki kolejowej kultury materialnej i utrzymywała je w pełnej sprawności technicznej.
Od 2016 r. Parowozownia Wolsztyn funkcjonuje jako instytucja kultury Województwa Wielkopolskiego współtworzona przez Województwo Wielkopolskie, Gminę Wolsztyn, Powiat Wolsztyński oraz PKP CARGO S.A.

4/25
ZIELONA GÓRA – TAŃCZĄCY LAS...
fot. Mariusz Kapała

ZIELONA GÓRA – TAŃCZĄCY LAS
Okazuje się, że nie tylko w Zielonej Górze spotkamy takie "tańczące sosny". Znajdziemy je także w okolicy Lubska. Teorie na temat ich powstania są różne. Niektórzy upatrują się nawet wizyty kosmitów. Ale prawda wydaje się być bardziej przyziemna. Tu rękę musiał przyłożyć człowiek, zakładając specjalne plantacje.
Już w dawnych czasach znane były przypadki, kiedy ludzie uprawiali krzywe drzewa. Po to, by np. łatwiej im było potem budować łodzie czy meble. Tak też mogło być i w przypadku zielonogórskiego "roztańczonego lasu". Przedwojenni mieszkańcy mogli celowo prowadzić wzrost pni, gdy sosny były jeszcze małe i młode. Chodziło im o to, by było im łatwiej produkować stoły, ławy, pergole do ogrodu lub inne tzw. giętkie meble.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Świątek zadziwia świat na korcie jak i poza nim. Zobacz zdjęcia z sesji dla Lancome

Świątek zadziwia świat na korcie jak i poza nim. Zobacz zdjęcia z sesji dla Lancome

Olimpijskie stroje Polaków. "Okropnie brzydkie" |ZDJĘCIA

Olimpijskie stroje Polaków. "Okropnie brzydkie" |ZDJĘCIA

Rafał Z. z zarzutami. Przyznał się do zabójstwa żony

Rafał Z. z zarzutami. Przyznał się do zabójstwa żony

Zobacz również

Ludzkie szczątki odkryte w masowych grobach. To polegli w XVIII-wiecznej bitwie

Ludzkie szczątki odkryte w masowych grobach. To polegli w XVIII-wiecznej bitwie

Olimpijskie stroje Polaków. "Okropnie brzydkie" |ZDJĘCIA

Olimpijskie stroje Polaków. "Okropnie brzydkie" |ZDJĘCIA