Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LUBUSKIE: alert RCB w związku z ASF. Jest zakaz wstępu do lasów. ASF w Lubuskiem: zasady, bezpieczeństwo, gdzie zgłosić

Michał Korn
Michał Korn
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Rozprzestrzenianie się wirusa choroby ASF jest stosunkowo łatwe.
Rozprzestrzenianie się wirusa choroby ASF jest stosunkowo łatwe.
Na pograniczu trzech województw znaleziono 20 dzików, u których potwierdzono ASF, czyli afrykański pomór świń.

W związku z wprowadzeniem w województwie lubuskim działań mających na celu zwalczyć afrykański pomór świń (ASF) wojewoda lubuski w niektórych miejscach w regionie wprowadził zakaz wstępu do lasów. Przypomnijmy, że zakaz ten obowiązuje do odwołania. W akcji przeszukiwania lasów biorą udział leśnicy, myśliwi i wojsko.

Rozprzestrzenianie się wirusa choroby jest stosunkowo łatwe. Mogą go przenosić m.in. ludzie na butach czy odzieży. Rezerwuarem choroby są dziki, dlatego tak ważne jest przestrzeganie bezwzględnego zakazu wstępu do lasu tam, gdzie zostały znalezione padłe zwierzęta.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF na terenie województwa, na prośbę wojewody lubuskiego, dyrektor RCB podjął decyzję o uruchomieniu SMS-owego systemu ostrzegania o zagrożeniu ALERT RCB:

LUBUSKIE: alert RCB w związku z ASF. Jest zakaz wstępu do lasów. ASF w Lubuskiem: zasady, bezpieczeństwo, gdzie zgłosić
RCB

LUBUSKIE: na równe nogi postawiono trzy powiaty

W czwartek, po południu, 14 listopada, z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach przyszły wyniki badań lochy potrąconej przez samochód na początku miesiąca. Okazało się, że miała ASF, czyli chorobę znaną też jako afrykański pomór świń, śmiertelną dla dzików i trzody chlewnej. Co prawda ASF nie grozi człowiekowi, ale człowiek może ją przenosić. W ciągu kilku dni na równe nogi postawione zostały trzy powiaty.

W akcji leśnicy, myśliwi, wojsko

Zgodnie z decyzją wojewody lubuskiego wyznaczono teren zagrożony wystąpieniem choroby w promieniu pięciu kilometrów od znalezionego pierwszego zwierzęcia. Niedługo później wydano nowe rozporządzenie, w którym obszar sięgnął trzech powiatów: wschowskiego, nowosolskiego i zielonogórskiego.

Od 16 listopada trwa przeczesywanie lasów w poszukiwaniu padłych dzików. Teren skażony został ogrodzony. Pojawiły się tablice informacyjne. W gminie Sława został wprowadzony całkowity zakaz wstępu do lasu. Gmina Otyń wprowadziła zakaz wstępu na zabytkowy most kolejowy, który obecnie jest elementem ścieżki rowerowej.

Do akcji przeszukiwania lasów ruszyli leśnicy, myśliwi i wojsko.

Wirus ASF - zakaz wstępu do lasu!

  • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze informuje, że w związku z prowadzeniem działań zwalczających afrykański pomór świń (ASF), został wprowadzony przez wojewodę lubuskiego zakaz wstępu do lasu, w określonych obszarach. Zakaz obowiązuje do odwołania.

Jak ograniczyć rozprzestrzenianie się ASF

  • Aby ograniczyć ryzyko zakażenia świń wirusem ASF, w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, powinny być wdrożone wszystkie podstawowe zasady zabezpieczenia miejsc utrzymywania zwierząt (bioasekuracja), a w szczególności zabezpieczenie przed dostępem zwierząt dzikich do budynków inwentarskich, magazynów pasz oraz miejsc przechowywania ściółki.
  • Ponadto osoby, które wyjeżdżają poza terytorium Unii Europejskiej (wyjazdy zagraniczne do państw trzecich nienależących do UE) muszą pamiętać, że nie wolno przywozić z państw nie będących członkami UE żadnej żywności pochodzenia zwierzęcego za wyjątkiem specjalnych produktów dietetycznych przeznaczonych na użytek własny lub małych dzieci.

Z kim się kontaktować?

  • W przypadku znalezienia martwego dzika lub zauważenia nietypowych zachowań wśród zwierząt w gospodarstwie trzody chlewnej, należy niezwłocznie zgłosić sprawę dzwoniąc na nr 112 lub 997. Ponadto, warto skontaktować się z właściwymi miejscowo lekarzem weterynarii.

Nie obawiaj się ASF!

  • Przypomnijmy, że wirus ASF nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Świnie domowe i dziki to główne źródło zagrożenia. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji, gdyż wirus ASF zagraża utrzymaniu populacji wspomnianych zwierząt.

Ważne

  • Bieżące informacje, w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików, na określonym przez wojewodę lubuskiego terenie, można uzyskać w Głównym Inspekttoracie Weterynarii pod nr tel. +48 22 623 20 89 i +48 22 623 17 17 lub wysyłając elektronicznie pytania na adres: [email protected].
  • Stosowne Rozporządzenia wojewody lubuskiego w niniejszej sprawie znajdują się na stronie Dziennika Urzędowego Województwa Lubuskiego (klikając tutaj).

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska