LUBUSKIE: alert RCB w związku z ASF. Jest zakaz wstępu do lasów. ASF w Lubuskiem: zasady, bezpieczeństwo, gdzie zgłosić

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Michał Korn
Michał Korn

Wideo

Zobacz galerię (11 zdjęć)
Na pograniczu trzech województw znaleziono 20 dzików, u których potwierdzono ASF, czyli afrykański pomór świń.

W związku z wprowadzeniem w województwie lubuskim działań mających na celu zwalczyć afrykański pomór świń (ASF) wojewoda lubuski w niektórych miejscach w regionie wprowadził zakaz wstępu do lasów. Przypomnijmy, że zakaz ten obowiązuje do odwołania. W akcji przeszukiwania lasów biorą udział leśnicy, myśliwi i wojsko.

Rozprzestrzenianie się wirusa choroby jest stosunkowo łatwe. Mogą go przenosić m.in. ludzie na butach czy odzieży. Rezerwuarem choroby są dziki, dlatego tak ważne jest przestrzeganie bezwzględnego zakazu wstępu do lasu tam, gdzie zostały znalezione padłe zwierzęta.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF na terenie województwa, na prośbę wojewody lubuskiego, dyrektor RCB podjął decyzję o uruchomieniu SMS-owego systemu ostrzegania o zagrożeniu ALERT RCB:

LUBUSKIE: alert RCB w związku z ASF. Jest zakaz wstępu do lasów. ASF w Lubuskiem: zasady, bezpieczeństwo, gdzie zgłosić
RCB

LUBUSKIE: na równe nogi postawiono trzy powiaty

W czwartek, po południu, 14 listopada, z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach przyszły wyniki badań lochy potrąconej przez samochód na początku miesiąca. Okazało się, że miała ASF, czyli chorobę znaną też jako afrykański pomór świń, śmiertelną dla dzików i trzody chlewnej. Co prawda ASF nie grozi człowiekowi, ale człowiek może ją przenosić. W ciągu kilku dni na równe nogi postawione zostały trzy powiaty.

W akcji leśnicy, myśliwi, wojsko

Zgodnie z decyzją wojewody lubuskiego wyznaczono teren zagrożony wystąpieniem choroby w promieniu pięciu kilometrów od znalezionego pierwszego zwierzęcia. Niedługo później wydano nowe rozporządzenie, w którym obszar sięgnął trzech powiatów: wschowskiego, nowosolskiego i zielonogórskiego.

Od 16 listopada trwa przeczesywanie lasów w poszukiwaniu padłych dzików. Teren skażony został ogrodzony. Pojawiły się tablice informacyjne. W gminie Sława został wprowadzony całkowity zakaz wstępu do lasu. Gmina Otyń wprowadziła zakaz wstępu na zabytkowy most kolejowy, który obecnie jest elementem ścieżki rowerowej.

Do akcji przeszukiwania lasów ruszyli leśnicy, myśliwi i wojsko.

Wirus ASF - zakaz wstępu do lasu!

  • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze informuje, że w związku z prowadzeniem działań zwalczających afrykański pomór świń (ASF), został wprowadzony przez wojewodę lubuskiego zakaz wstępu do lasu, w określonych obszarach. Zakaz obowiązuje do odwołania.

Jak ograniczyć rozprzestrzenianie się ASF

  • Aby ograniczyć ryzyko zakażenia świń wirusem ASF, w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, powinny być wdrożone wszystkie podstawowe zasady zabezpieczenia miejsc utrzymywania zwierząt (bioasekuracja), a w szczególności zabezpieczenie przed dostępem zwierząt dzikich do budynków inwentarskich, magazynów pasz oraz miejsc przechowywania ściółki.
  • Ponadto osoby, które wyjeżdżają poza terytorium Unii Europejskiej (wyjazdy zagraniczne do państw trzecich nienależących do UE) muszą pamiętać, że nie wolno przywozić z państw nie będących członkami UE żadnej żywności pochodzenia zwierzęcego za wyjątkiem specjalnych produktów dietetycznych przeznaczonych na użytek własny lub małych dzieci.

Z kim się kontaktować?

  • W przypadku znalezienia martwego dzika lub zauważenia nietypowych zachowań wśród zwierząt w gospodarstwie trzody chlewnej, należy niezwłocznie zgłosić sprawę dzwoniąc na nr 112 lub 997. Ponadto, warto skontaktować się z właściwymi miejscowo lekarzem weterynarii.

Nie obawiaj się ASF!

  • Przypomnijmy, że wirus ASF nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Świnie domowe i dziki to główne źródło zagrożenia. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji, gdyż wirus ASF zagraża utrzymaniu populacji wspomnianych zwierząt.

Ważne

  • Bieżące informacje, w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików, na określonym przez wojewodę lubuskiego terenie, można uzyskać w Głównym Inspekttoracie Weterynarii pod nr tel. +48 22 623 20 89 i +48 22 623 17 17 lub wysyłając elektronicznie pytania na adres: [email protected]
  • Stosowne Rozporządzenia wojewody lubuskiego w niniejszej sprawie znajdują się na stronie Dziennika Urzędowego Województwa Lubuskiego (klikając tutaj).

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
23 listopada, 20:04, Katolik i patriota:

Wystrzelać wszystkie

23 listopada, 22:23, Gość:

Popieram. Państwo nie radzi sobie z dzikami, jest bezradne. Wstyd, żeby dzicz panoszyła się między ludźmi, podchodziła pod osiedla, domy, ogrody, i wyrządzała szkody. Wystrzelać wszystkie.

połowa kół myśliwskich z lubuskiego ogranicza strzelanie wyłącza połowe obwodów z polowań na dziki. chlubą łowczego jest mieć ich dużo. tam szkać należy patologii

G
Gość
23 listopada, 10:46, Greenpeace:

Za każdego dzika jeden rolnik

Dlaczego nie usunięcie tego głupiego komentarza pomimo zgłaszania nadużycia? Za każdy głupi artykuł powinni odstrzeliwac jednego nieodpowiedzialnego dziennikarzyne

G
Gość

Najlepiej pojazd którym jeździliśmy po leśnych ścieżkach I DROGACH UMYC W MYJNI SAMOCHODOWEJ A POTEM ZAPARKOWAĆ U SIEBIE NA WSI OBOK CHLEWNI. I ZASTOSOWAC MATY DEZYNFEKACYJNE I BUTY TEŻ WYPLUKAC .

G
Gość

Pytanie dlaczego akurat tego pierwszego padłego dzika znaleziono akurat w naszym powiecie i tak łatwo było go znaleźć.Czy wszystkie znalezione padłe dziki ponad 20 szt były badane po względem Asf.Penetrowanie lasów,wertepów,i tak nie przyniesie efektów dających w 100% że wszystkie padłe dziki się znajdzie to tylko rozrywka na świeżym powietrzu dla spacerujących po lasach.Zamykacie most dla rowerzystów i całą ścieżkę rowerową a który rowerzysta na oponie przywiezie wirusa to śmieszne.Sprawdźcie czy dziki potrafią pływać i czy pokonają Odrę wpław. Wirusa mogą prędzej przynieść myśliwi i leśnicy wałęsający się po lasach a nie rowerzyści.Otwórzcie most i ścieżkę i nie róbcie z tego kabaretu.

G
Gość
23 listopada, 20:04, Katolik i patriota:

Wystrzelać wszystkie

23 listopada, 22:23, Gość:

Popieram. Państwo nie radzi sobie z dzikami, jest bezradne. Wstyd, żeby dzicz panoszyła się między ludźmi, podchodziła pod osiedla, domy, ogrody, i wyrządzała szkody. Wystrzelać wszystkie.

państwo radzi sobie z dzikami ale niestety ludzie sami utrudniają odstrzał zwierząt u mnie w okolicy niestety kilkakrotnie blokowano polowania wołano policję na myśliwych robione chore akcje typu ratujmy dziki teraz doszło przez to do sytuacji że tych zwierząt jest poprostu za dużo poza tym ludzie zaczęli dokrmiać prawie że pod domami dzikie zwierzęta robiąc im tym samym krzywde te zwierzęta radzą sobie same a przez to że nauczyły się że znajdą coś co jedzenia zaczęły podchodzić coraz bliżej domostw...teraz zacznie się płacz i lament że państwo sobie nie radzi trzeba było pozwolić na wykonywanie odstrzału wtedy jak jeszcze problemu nie było...

G
Gość
23 listopada, 10:46, XXL:

Witam. To jak człowiek zachoruje na grypę to znaczy ze trzeba będzie zabić wszystkich z jego domu w celu zapobiegania się choroby. Ludzie zastanówcie się jak najlepiej to rozwiązać! !!

23 listopada, 8:56, Gość:

grypę idioto można leczyć a do lipca w Polsce stwierdzono przynajmniej 5 różnych szczepów wirusa asf. Ten wirus szybko mutuje stąd trudno mówić o szczepionce. W mojej okolicy odstrzelono już kilka dzików z przeciwciałami Tzn (dla takich mózgowców jak ty - celowo z małej litery) że przechorował i przeżył ale mogły zarażać pozostałe. Populacja w północno wschodniej części jest mocno ograniczona poprzez odstrzał jak i ubytki ale dopóki będzie siana masowa kukurydza nie zapanuje się nad populacją dzika. Zgodzę się jako myśliwy że strzelanie prośnych i prowadzących loch to zwyrodnialstwo ale jesień jest najlepsza porą na redukcję liczebności i można śmiało odstrzeliwać lochy bo nie prowadzą już młodych i nie są prośne (poza nietypowymi przypadkami). Tylko teraz trzeba polowania blokować i durnia walić wypisując pierdoły i dalej gównem rolników i myśliwych obrzucać!

23 listopada, 17:08, Myśliwym:

Brawo nareszcie mądrze powiedziane. Do przeszukiwania lasów zatrudnić należny jeszcze tych ekologów co blokują nam polowania. Czas na pewno znajdą.

Warto jeszcze wspomnieć że skoro ludzie mogą przenieść wirus to tak samo pies i kot ale jekos nikt o tym nie wspomina

G
Gość
23 listopada, 20:04, Katolik i patriota:

Wystrzelać wszystkie

Popieram. Państwo nie radzi sobie z dzikami, jest bezradne. Wstyd, żeby dzicz panoszyła się między ludźmi, podchodziła pod osiedla, domy, ogrody, i wyrządzała szkody. Wystrzelać wszystkie.

K
Katolik i patriota

Wystrzelać wszystkie

G
Gość
23 listopada, 10:46, Greenpeace:

Za każdego dzika jeden rolnik

23 listopada, 12:40, Rolnik:

Jesteś idiotą ja ci do portfela nie zaglądam ile dajesz rocznie na twoje ukochane dziki? Ja mam szkód lowieckich na 10 tyś rocznie w tym roku dostałem 500zł odszkodowania. A przez asf grozi mi strata majątku całych pokoleń. Jeśli o czymś nie masz pojęcia to się nie wypowiadaj.

Nie wypowiadam się nt. odstrzału dzików, działań ekoterrorystów, postępowania władz czy też różnych teorii spiskowych. Warto jednak zauważyć, że głównym powodem rozprzestrzeniania się ASF na Lubelszczyźnie, jest niski poziom moralny, tak dobrze czytacie MORALNY, tamtejszych rolników. "Bioasekurscja? a spier...ajta mi. Mam płacić za te wygłupy? Jeszcze czego. Jakby nie wieś to żreć będziecie samo GMO z zachodu".

G
Gość

Dobrze, że niedzielne "wojsko" znane szerzej jako pogromcy specnazu w końcu przydadzą się do czegoś. Dziki to dla nich odpowiedni przeciwnik

M
Myśliwym
23 listopada, 10:46, XXL:

Witam. To jak człowiek zachoruje na grypę to znaczy ze trzeba będzie zabić wszystkich z jego domu w celu zapobiegania się choroby. Ludzie zastanówcie się jak najlepiej to rozwiązać! !!

23 listopada, 8:56, Gość:

grypę idioto można leczyć a do lipca w Polsce stwierdzono przynajmniej 5 różnych szczepów wirusa asf. Ten wirus szybko mutuje stąd trudno mówić o szczepionce. W mojej okolicy odstrzelono już kilka dzików z przeciwciałami Tzn (dla takich mózgowców jak ty - celowo z małej litery) że przechorował i przeżył ale mogły zarażać pozostałe. Populacja w północno wschodniej części jest mocno ograniczona poprzez odstrzał jak i ubytki ale dopóki będzie siana masowa kukurydza nie zapanuje się nad populacją dzika. Zgodzę się jako myśliwy że strzelanie prośnych i prowadzących loch to zwyrodnialstwo ale jesień jest najlepsza porą na redukcję liczebności i można śmiało odstrzeliwać lochy bo nie prowadzą już młodych i nie są prośne (poza nietypowymi przypadkami). Tylko teraz trzeba polowania blokować i durnia walić wypisując pierdoły i dalej gównem rolników i myśliwych obrzucać!

Brawo nareszcie mądrze powiedziane. Do przeszukiwania lasów zatrudnić należny jeszcze tych ekologów co blokują nam polowania. Czas na pewno znajdą.

L
Lukasz

Jeszcze glosniej trzeba bylo podklad dac to by bylo lepiej tego soltysa slychac...

G
Gość

Hit sezonu, jak znaleś martwego dzika nie wchodząc do lasu.

G
Gość
23 listopada, 10:46, Greenpeace:

Za każdego dzika jeden rolnik

nie troluj ćwoku z wyborczej!

G
Gość
23 listopada, 10:46, XXL:

Witam. To jak człowiek zachoruje na grypę to znaczy ze trzeba będzie zabić wszystkich z jego domu w celu zapobiegania się choroby. Ludzie zastanówcie się jak najlepiej to rozwiązać! !!

grypę idioto można leczyć a do lipca w Polsce stwierdzono przynajmniej 5 różnych szczepów wirusa asf. Ten wirus szybko mutuje stąd trudno mówić o szczepionce. W mojej okolicy odstrzelono już kilka dzików z przeciwciałami Tzn (dla takich mózgowców jak ty - celowo z małej litery) że przechorował i przeżył ale mogły zarażać pozostałe. Populacja w północno wschodniej części jest mocno ograniczona poprzez odstrzał jak i ubytki ale dopóki będzie siana masowa kukurydza nie zapanuje się nad populacją dzika. Zgodzę się jako myśliwy że strzelanie prośnych i prowadzących loch to zwyrodnialstwo ale jesień jest najlepsza porą na redukcję liczebności i można śmiało odstrzeliwać lochy bo nie prowadzą już młodych i nie są prośne (poza nietypowymi przypadkami). Tylko teraz trzeba polowania blokować i durnia walić wypisując pierdoły i dalej gównem rolników i myśliwych obrzucać!

Dodaj ogłoszenie