1/8
Na stronach internetowych Lubuskiego Wojewódzkiego...
fot. Archiwum "GL"

Na stronach internetowych Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków znaleźć można wykaz lubuskich zabytków techniki. Znajdziemy tam prawdziwe skarby! Jest wśród nich m.in. elektrownia wodna, wieże ciśnień, czy mosty.

Sprawdź, które miejsca warto odwiedzić i zobaczyć. Na kolejnych zdjęciach znajdziesz lubuskie zabytki techniki. To tylko część z nich. Pełną listę lubuskich zabytków techniki znajdziesz na ostatnim zdjęciu w galerii.

Przeczytaj też: Stilonowski budynek to żaden zabytek?

Zobacz też wideo: Wolsztyn z dumą chwali się swoim Pt47. „To ostatni czynny parowóz tego typu w Polsce”


2/8
Projekt budowy elektrowni przepływowej opracowała w 1905 r....
fot. archiwum "GL"

Projekt budowy elektrowni przepływowej opracowała w 1905 r. berlińska firma Havested und Contag, specjalizująca się w budownictwie wodnym, służącym celom energetycznym. Inwestorem budowy była spółka, samorządowe zakłady okręgowe wielopowiatowe z o.o., występująca pod nazwą "Uberlandzentrale: Birnbaum-Moseritz und Schwerin A.G." ok. 1909 r. Budowę stopnia wodnego i elektrowni rozpoczęto w 1906 r. Odbioru robót dokonano 15 maja 1911 roku i tę datę można uznać za początek działania elektrowni, chociaż rozruch zakładu i produkcji energii datuje się tutaj już od końca 1910 r. Roboty mechaniczno-elektryczne w elektrowni (maszynowni i rozdzielni) wykonało "Zjednoczone Przedsiębiorstwo Elektryczne" (A.E.G.) z.

Elektrownia wodna "Bledzew" stanowi reprezentatywny przykład modelu hydroelektrowni przepływowej z początku XX w. Utrzymano oryginalny model stopnia wodnego i związanych z nim budowli technicznych, wyposażenie maszynowni (pochodzące z 1910 r.). Współcześnie funkcjonuje jako elektrownia szczytowa, produkując energię elektryczną dla sieci ogólnej. Stopień wodny Bledzew, obok walorów historycznych i technicznych, stanowi istotny czynnik kształtujący krajobraz kulturowy. Walory elektrowni doceniają elektrycy. W końcu lat 80-tych XX wieku rozpoczęto gromadzić w hali maszynowni (w miejscu zdemontowanego w 1969 r. hydrozespołu Nr 3) różne maszyny elektryczne i aparaturę kontrolno-pomiarową, transformatory, wyłączniki i odłączniki, izolatory, a także ikonografię, pochodzące z elektrowni wodnych ZE Gorzów: Gucisz, Kamienna, Międzylesie oraz z samego Bledzewa, pozyskane w trakcie prac modernizacyjnych prowadzonych w elektrowniach wodnych w latach 80-tych XX w. Stworzono w ten sposób możliwość ochrony aktywnej wielu ruchomalii, eksponowanych przy tym w hali, w której wciąż pracują hydrozespoły z 1910 r. Maszynownię i wzbogacającą ją ekspozycję udostępnia się sporadycznie zorganizowanym grupom.

3/8
Browar w Witnicy istnieje od 1848 roku, jednak najstarsze...
fot. witnica.pl

Browar w Witnicy istnieje od 1848 roku, jednak najstarsze budynki w omawianym browarze możemy datować na koniec XIX wieku. Główny budynek produkcyjny i budynek gospodarczy zachowały się w dobrym stanie technicznym, do dzisiaj niezmieniona została w znaczący sposób ich bryła i elewacje. Historyczny układ urbanistyczny zespołu jest dosyć czytelny. Browar prezentuje wyraźne wartości architektoniczne ze względu na ciekawą bryłę i elewacje poszczególnych obiektów. Bryła obiektu, zastosowane materiały oraz formy detali architektonicznych, stanowią reprezentatywny przykład budownictwa przemysłowego regionu.

Budynek produkcyjny

Obiekt składa się z dwóch prostopadłościennych zwartych ze sobą brył opartych na planie prostokąta. Budynek browaru usytuowany jest przy ul. Konopnickiej i od strony zachodniej przylega do miejskiej zabudowy mieszkaniowej. Trzykondygnacyjny podpiwniczony budynek przekryty płaskim dachem, wzniesiony w konstrukcji murowanej z cegły pełnej.

Budynek gospodarczy

Prostopadłościenna bryła budynku gospodarczego oparta jest na planie prostokąta. Dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony budynek przekryty jest dachem dwuspadowym o niewielkim nachyleniu. Obiekt wzniesiony w murowanej konstrukcji z cegły pełnej na zaprawie cementowo-wapiennej.

4/8
Wodociągowa wieża ciśnień zlokalizowana jest na południe od...
fot. archiwum "GL"

Wodociągowa wieża ciśnień zlokalizowana jest na południe od centrum Drezdenka, w obrębie Miejskiego Zakładu Wodociągowego i Kanalizacji. Budowla została wzniesiona jako element zakładu w latach 1906-1907, według projektu inż. Heinricha Ehlerta z Düsseldorfu. W pobliżu usytuowana jest dawna gazownia, rzeźnia miejska oraz fabryka cygierniczek.
Wieża składa się z dwóch części: stalowego zbiornika wodnego typu Intze oraz murowanego trzonu, na którym wsparty jest zbiornik wodny. Instalację uzdatniania wody i stację pomp zlokalizowano poza wieżą, w osobnych, wolnostojących budynkach. W dolnej partii trzon jest ośmioboczny, powyżej kolisty, zwężający się ku górze. Partia cokołowa opięta jest w narożnikach boniowanymi lizenami i zamknięta profilowanym gzymsem. Budowla jest podpiwniczona. Wewnątrz znajduje się sześć kondygnacji. Wejście znajduje się po stronie wschodniej. Zbiornik osadzony na pierścieniu jest kolisty, opięty lizenami i nakryty dachem stożkowym z niewielkimi lukarnami. Na podstawie analizy projektu będącego w posiadaniu właściciela obiektu, wiadomo że zmieniono podczas realizacji sposób zamknięcia zbiornika z kopułowego na ostrosłupowy. Wobec wieloletnich zaniedbań stan techniczny wieży jest zły. W ostatnim czasie po interwencji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego wykonano remont zabezpieczający zbiornika.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Kolejny sparing żużlowców Falubazu. Do Zielonej Góry jedzie rywal z I ligi

Kolejny sparing żużlowców Falubazu. Do Zielonej Góry jedzie rywal z I ligi

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej promował się Lubuskiem

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej promował się Lubuskiem

Gorzów obchodzi Dzień Pioniera. Dziś też do miasta przyjeżdżają mieszkańcy Wągrowca

Gorzów obchodzi Dzień Pioniera. Dziś też do miasta przyjeżdżają mieszkańcy Wągrowca

Zobacz również

Kolejny sparing żużlowców Falubazu. Do Zielonej Góry jedzie rywal z I ligi

Kolejny sparing żużlowców Falubazu. Do Zielonej Góry jedzie rywal z I ligi

Gorzów obchodzi Dzień Pioniera. Dziś też do miasta przyjeżdżają mieszkańcy Wągrowca

Gorzów obchodzi Dzień Pioniera. Dziś też do miasta przyjeżdżają mieszkańcy Wągrowca