Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie Bony Wsparcia. To już pewne, będzie nabór uzupełniający! "Czuję ogromną satysfakcję z zawartego porozumienia"

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Ogłoszenie kompromisu ws. Lubuskich Bonów Wsparcia
Ogłoszenie kompromisu ws. Lubuskich Bonów Wsparcia Maciej Dobrowolski
W ostatnich dniach ważył się los naboru dotyczącego Lubuskich Bonów Wsparcia, który wywołał wiele kontrowersji wśród lubuskich przedsiębiorców. Zarówno ci, którzy poprawnie złożyli wniosek, jak i ci, którym się to nie udało, czekali w napięciu na decyzje zarządu województwa. Co ostatecznie ustalono?

Kontrowersja wokół naboru

Przypomnijmy, aby pomóc lubuskim przedsiębiorcom uporać się z problemami wynikającymi z epidemii koronawirusa, urząd marszałkowski przygotował kwotę 27 mln zł, które miały zostać przekazane przedsiębiorcom w ramach dofinansowania. Zadanie przeprowadzenia naboru w tej kwestii powierzono Zachodniej Izbie Przemysłowo-Handlowej i Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej. Nabór przeprowadzano 1 lipca, ale spotkał się on z ostrą krytyką ze strony lubuskich przedsiębiorców, którym nie udało się złożyć niezbędnej dokumentacji w terminie. Zainteresowanie dofinansowanie było tak duże, że przyjmowanie wniosków trwało odpowiednio minut 9 i 21 minut…

Głosy niezadowolenia doprowadziły do tego, że 21 lipca zarząd województwa opublikował oświadczenie, w którym rekomendował unieważnienie całego konkursu. Z kolei 24 lipca okazało się, że po spotkaniu przedstawicieli urzędu, ZIPH oraz OPZL na stole pojawił się kompromis. 28 lipca, zarząd województwa zdecydował się poprzeć to rozwiązanie.

Nabór uzupełniający dla przedsiębiorców

- Była to trudna decyzja, ponieważ chcieliśmy pogodzić interesy tych wszystkich firm, które zdążyły złożyć wnioski, ale również tych, które nie zdążyły i które miały uwagi, co do przeprowadzenia procedury – tłumaczyła na konferencji marszałek Elżbieta Polak. - Konkurs zostanie wznowiony i przeprowadzony zostanie nabór uzupełniający z prawem złożenia ponownego wniosku przez firmy, które również aplikowały w tym pierwszym naborze. Publiczne ogłoszenie o naborze powinno ukazać się, na co najmniej 5 dni przed dniem jego rozpoczęcia. Sam nabór dodatkowy ma trwać tym razem, co najmniej 8 godzin.

Konkurs zostanie wznowiony i przeprowadzony zostanie nabór uzupełniający z prawem złożenia ponownego wniosku przez firmy, które również aplikowały w tym pierwszym naborze.

Jakie inne rozwiązania znalazły się w proponowanym kompromisie? Jest to m.in. zakaz składania wniosków przez członków zarządów obu operatorów lub osób powiązanych zgodnie z ustawą wdrożeniową i kodeksem postępowania administracyjnego. Pojawiła się także możliwość jednorazowej korekty w części formalnej samego wniosku.

Kiedy dokładnie odbędzie się nabór uzupełniający? Konkretnej daty jeszcze nie wyznaczono, ma to się jednak odbyć „niezwłocznie” po podpisaniu aneksów do umowy związanej z Lubuskimi Bonami Wsparcia.

Dodatkowe środki dla firm?

Warto także zwrócić uwagę na ostatnie zapowiedzi urzędu marszałkowskiego, który sygnalizował, po krytyce, jaka spłynęła na formę przeprowadzenia naboru, że jest możliwe zwiększenie puli dostępnych środków z 27 na 47 mln zł. - Zarząd wyraził zgodę na przekierowanie dodatkowych 20 mln zł na pomoc przedsiębiorcom w ramach RPO. Jednak potrzebna jest jeszcze zgoda Minister Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Komisji Europejskiej. Ta procedura trwa – tłumaczy marszałek Elżbieta Polak.

Ogłoszenie kompromisu ws. Lubuskich Bonów Wsparcia
Ogłoszenie kompromisu ws. Lubuskich Bonów Wsparcia Maciej Dobrowolski

OPZL usatysfakcjonowane kompromisem

Jak do całej sprawy odnosi się OPZL? – Czuję ogromną satysfakcję z zawartego porozumienia. To salomonowe rozwiązanie - skomentował jeszcze „na gorąco” Jarosław Nieradka, wiceprzewodniczący organizacji. OPZL wydał już w tej sprawie oficjalne oświadczenie zarządu.

Czytamy w nim m.in. że „na każdym etapie przygotowania projektu oraz prowadzenia naboru wniosków zachowaliśmy wszelkie procedury projektu uzgodnione i zaakceptowane przez instytucję zrządzającą: Zarząd Województwa Lubuskiego. Dlatego też cierpliwie rozmawialiśmy o uwagach do naboru, nie godząc się na unieważnienie konkursu i zlekceważenie pracy 450 podmiotów gospodarczych, których wnioski zostały przyjęte do oceny formalnej. Uważaliśmy, że to niesprawiedliwie wobec wszystkich tych firm, które w poszanowaniu zasad konkursu złożyły wnioski (łącznie było ich ponad 750 u obu operatorów) oraz że jest to niesprawiedliwe wobec pracy samych operatorów, którzy dochowali wszystkich procedur.”

W kolejnych akapitach zaś: „należy podkreślić, że nie mieliśmy najmniejszego wpływu na szybkość składanych wniosków. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, aby przygotować infrastrukturę oraz system, który poradził sobie z przyjęciem takiej liczby wniosków w krótkim czasie. Jednocześnie bardzo wyraźnie chcemy podkreślić, że firmy członkowskie OPZL oraz członkowie zarządu OPZL mieli prawo, jak każde inne lubuskie przedsiębiorstwo, złożyć wniosek w konkursie – zgodnie z zasadą niedyskryminacji oraz równego dostępu do środków publicznych. Przewidywała to także zaakceptowana przez instytucję zarządzającą Procedura Udzielania Grantów”.

OPZL odniósł się również do zapowiedzi zwiększenia puli dofinansowania „W imieniu lubuskich firm, dziękujemy zarządowi województwa za starania o pozyskanie kolejnych 20 mln zł na pomoc przedsiębiorstwom dotkniętym COVID-19.” – czytamy w oświadczeniu.

29 maja br., gdy w urzędzie marszałkowskim podpisywano umowy dotyczące Lubuskich Bonów Wsparcia, obecni byli przedstawiciele ZIPH oraz OPZL. Dziś, 28 lipca, gdy ogłaszano zawarcie kompromisu, na spotkaniu zabrakło już osób związanych z obiema organizacjami…

Wideo: Samorządowe Lubuskie to nowy klub w sejmiku województwa lubuskiego

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska